Praktiski
Dārzs

Vienlapīši. Vai tulpe ar vienu lapu jāiznīcina? 16

“Rudenī iestādīju lielus tulpju sīpolus, bet nezin kāpēc izauga vienlapīši. Vai tie jārauj ārā un jāiznīcina?” 
Nelda Vilka Rīgā

 

Kā stāsta tulpju selekcionārs Juris Egle, arī viņa dārzā vairākām tulpju šķirnēm šogad ir daudz neattīstītu ziedu vai arī to nav nemaz. Pēc selekcionāra domām, tur vainojams salīdzinoši vēlu uznākušais stiprais sals.

Kurzemes pusē šoziem sniega bija pavisam maz, zeme sasala tikai februārī, kad tulpes savus asnus jau bija izdzinušas augsnes virspusē. Kailsalā, kad augsne bieži izsalst diezgan dziļi, liela nozīme ir kūdras mulčai. Ar kūdru mulčētos stādījumos šādas tulpes ar neattīstītiem ziediem parasti veidojas retāk.

Visvairāk neattīstītu ziedu ir tulpēm dārza mitrākajās vietās un smagākās (mālainākās) augsnēs. Tas izskaidrojams ar to, ka sals izcilā mitro augsni un aprauj tulpēm saknes, tāpēc augi novārgst. Dažām šķirnēm pat nav asnu. – Sausākajās dārza vietās tulpes manā dārzā šopavasar aug ļoti labi. Citus gadus ir bijis otrādi, – saka J. Egle.

Sīpolpuķu audzētājs Ēvalds Paupers piebilst, ka viena plata lapa mēdz izveidoties tulpēm, kuru sīpoli iepriekšējā gada vasarā turēti neatbilstošā temperatūras režīmā. Vienlapīši nav jāiznīcina. Tulpēm izaugs prāvi sīpoli un nākamgad tām vajadzētu ziedēt.

 

LA.lv

Par svarīgo