Foto – www.andriskozlovskis.lv

Vienmēr un visur – pat ziemā 0

Meklē iespēju nodarboties ar rakešu spēli, bet teniss ir pārāk dārgs, badmintonam traucē vējš, savukārt skvošam nepieciešamas telpas? Pamēģini spīdmintonu!

Reklāma
Reklāma

 

Ir nakts. Uzspēlējam?

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Spīdmintona nosaukums ir cēlies no angļu valodas vārdiem ātrums (speed) un badmintons (badminton), kas nozīmē – ātrais badmintons. Spēle nudien ir strauja un dinamiska. “Galvenais elements ir volāns jeb spīders – aizgūts no badmintona, bet nedaudz mazāks un smagāks, lai nodrošinātu dinamiku. Savukārt laukums ir puse no tenisa korta. Raketes ir pārņemtas no skvoša – tikai nedaudz īsākas, lai uzlabotu manevrētspēju,” stāsta Mārtiņš Žogots, kompānijas Speedminton Latvia pārstāvis un spēles popularizētājs Latvijā.

Spīdmintonu var spēlēt jebkur un jebkad – gan telpās, gan ārā, kur sāncensis būs ne tikai pretinieks, bet vēl vējš vai saule. Spēlēt var arī ziemā. Jānopērk divas lentas, ar kurām iezīmē divu kvadrātu – katra izmērs 5,5×5,5 metri – laukumu. Starp tiem jāievēro 12,8 metru distance un lentas jānostiprina, lai neaizpūš vējš. Pludmalē vai sniegā lentas pat nav nepieciešamas – pietiks ar kāju vai zaru atbilstoši novilkt līnijas. Spīdmintonam nav vajadzīgs tīkls – punktu gūst spēlētājs, kurš sekmīgi raida spīderu pretinieka kvadrātā vai piespiež sāncensi to izraidīt ārpus laukuma. Uzvar tas, kurš pirmais vinnē divus setus, katrā gūstot sešpadsmit punktus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pievērsos šai spēlei, jo ar badmintona raketi un volānu bieži vien nevarēja doties ārā laikapstākļu dēļ. Pirms diviem gadiem internetā sāku meklēt alternatīvu, bet teniss un skvošs nebija pa kabatai. Uzgāju video par spīdmintonu. Latvijā par tādu nebiju dzirdējis, tādēļ sazinājos ar spēles aktīvistiem Vācijā un devos turp. Pamēģināju šo spēli un sapratu: tas ir man!” atklāj Mārtiņš. “Spīdmintonu var spēlēt arī naktī – īpaši tam paredzētā vietā spīderī tiek iesprausts speciāls gaismas elements, kas padara to redzamu arī tumsā. Šādā veidā no spēles tiek gūts īpašs baudījums.”

 

Treniņu iespējas nav

Spēlēšanai vispiemērotākie ir tenisam paredzētie apavi, lai no manevrēšanas un lēcieniem nesāpētu papēži. Mārtiņš nav ievērojis, ka šajā spēlē tiktu gūtas kādas īpašas traumas. Elkoņu savainojumu, kādi tipiski tenisistiem, nav, jo spīdmintona rakete ir divreiz vieglāka.”

Šis sporta veids radies aizvadīto gadsimtu mijā, kad vācietis Bils Brends gribējis spēlēt badmintonu dabā, bet traucējis vējš. Tas rosinājis izgudrot spēli, ko var spēlēt ārā, turklāt bez tīkla, un… nosauca to par spīdmintonu. Tik vien atlika, kā sadabūt skvoša raketes un volānu padarīt smagāku kā jaunības dienās, kad tajā stūķēja plastilīnu.

Speedminton Latvia pārstāvis zina teikt, ka tieši Vācijā šis sporta veids ir visattīstītākais – pat iekļauts skolu mācību programmās. Pērn notika pirmais pasaules čempionāts, kurā piedalījās arī Mārtiņš: “Izmēģināju visu – vienu spēli vinnēju, otru zaudēju, bet trešo nokavēju.” Pašlaik sāncenšus lielākoties sakauj spēlētāji no Vācijas un Zviedrijas, bet attīstības bumu šī spēle piedzīvo Ungārijā, Polijā, Horvātijā un tagad arī Latvijā – vienīgajā no Baltijas valstīm, kur spēlē spīdmintonu.

“Tieši mazais valstu skaits, kas aizraujas ar šo spēli, var palīdzēt spēlētājam ātri tikt pamanītam – aizbraukt uz pasaules vai Eiropas čempionātu, regulāri piedaloties sacensībās, gūt atzīstamus panākumus,” domā Mārtiņš. Latvijā jātrenējas un jāspēlē pašiem, jo spīdmintona treniņus neviens neorganizē.

Reklāma
Reklāma

 

Derīgi zināt

Lai sāktu spēlēt, nepieciešams spīdmintona komplekts, kurā iekļauts viss vajadzīgais – divas raketes, pieci spīderi, četri nakts spīdekļi, lentas laukumam un rakešu soma.

Aptuvenās izmaksas – 60 lati.