Stalbes seniori māca vasaras saulgriežu tradīcijas jaunajai paaudzei. No kreisās: Grieta Grosberga, Keita Kalniņa, Aija Strazdiņa un Līga Tiltiņa.
Stalbes seniori māca vasaras saulgriežu tradīcijas jaunajai paaudzei. No kreisās: Grieta Grosberga, Keita Kalniņa, Aija Strazdiņa un Līga Tiltiņa.
Foto – Timurs Subhankulovs

Pensionāru organizētie pasākumi pārsniedz novada robežas 0

Šopavasar Pārgaujas novada pensionāru biedrība “Dzīvotprieks” jau septīto gadu rīkoja senioru festivālu, kurā piedalījās pāri par divsimt dalībnieku no Cēsu, Valmieras, Blomes, Priekuļu, Taurenes, Kaives, Ērgļu, Siguldas un Lēdurgas novadiem. Pēc Jāņiem, kuru ielīgošanai seniori arī cītīgi gatavojās, viņi sāks aktīvi līdzdarboties novada svētku organizēšanā.

Reklāma
Reklāma

Festivāls kļuvis par tradīciju


Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Vērienīgais pasākums ar romantisko nosaukumu “Stalbes pavasaris” gadu no gada pulcē arvien kuplāku dalībnieku pulku. Pirmajā festivālā, kas notika 2007. gadā, piedalījās 12 senioru pašdarbības kolektīvi, bet šogad to skaits jau bija gandrīz divas reizes lielāks.

“Laika gaitā tas pārvērties par tādu kā senioru sadraudzības festivālu, jo vairāki kolektīvi tajā piedalās jau kopš paša sākuma. Katru reizi domājam, kā padarīt to interesantu, atšķirīgu. Vienu gadu laidām gaisā hēlija balonus, šogad kolektīviem bija jāatved līdzi zaļumu vītnes, kuras savienojām un izrotājām skatuvi. Katrs pielika klāt savu daļiņu, simboliski apliecinot senioru vienotību un draudzību,” stāsta biedrības vadītāja un šo svētku organizatore Grieta Grosberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmo senioru festivālu Stalbē bija rīkojusi kāda kultūras nama darbiniece, kura drīz vien no darba aizgājusi. Tas, ka labā ideja nav gājusi zudumā, ir aktīvās pensionāres Grosbergas nopelns. Strādājot kultūras namā par apkopēju, viņa noskatījusies, kā tiek rīkoti šādi pasākumi – kā sastāda programmu, pušķo zāli, uzņem viesus, tādēļ vērsusies pie novada kultūras dzīves organizatoriem ar lūgumu turpmāk to uzticēt senioriem pašiem.

Tiem kolektīviem, kas Stalbē jau viesojušies, Ziemassvētkos un Lieldienās ar e-pasta starpniecību tiek izsūtīti apsveikumi ar atgādinājumu nepiemirst pieteikt savu līdzdalību ikgadējā senioru festivālā. Pēc tam “Dzīvotprieka” vadītāja zvana, lai noskaidrotu, kādu priekšnesumu katrs iecerējis. Dažas dienas pirms festivāla no skolas uz kultūras namu tiek atvesti vairāk nekā simt krēslu, lai dalībniekiem būtu kur novietot savas mantas, bet dejotājiem – arī apģērbu. Gan šoferim, gan strādniekiem par šo darbu samaksā novada pašvaldība. No pašvaldības līdzekļiem tiek apmaksāta arī senioru balle festivāla noslēgumā.

Pēdējos trīs gadus notiek arī festivāla dalībnieku gājiens. Seniori svētku tērpos, svinīgi nesot sava kolektīva vimpeli vai karogu, dodas cauri Stal­bes centram uz kultūras namu, kur tos sagaida Pārgaujas novada pašvaldības amatpersonas.

Ir izveidota arī atsauksmju grāmata, kurā citu novadu seniori pauž prieku par to, ka ir šāds festivāls. “Mūs, seniorus, jau nemaz tik bieži neaicina uzstāties. It īpaši tādēļ, ka kolektīvos trūkst vīriešu un grūti izveidot deju pārus,” saka Grieta Grosberga.

Atbalsta 
vietējie uzņēmēji 


Biedrība “Dzīvotprieks” apvieno ne tikai Stal­bes, bet arī Raiskuma un Straupes pagasta seniorus. “Braucot ekskursijās, esam sadraudzējušies, tādēļ jūtamies kā liela ģimene. Arī svētkos vai kopējās bildēs viena pagasta ļaudis neturas kopā, bet visi ir juku jukām,” stāsta pensionāre Aija Strazdiņa.

Kopā rakstījuši arī projektus biedrības Vidzemes lauku partnerība “Brasla” izsludinātajiem konkursiem. Tagad par ES fondu naudu iegādāti gan krāšņi tautas tērpi, gan nūjošanas inventārs, kam nepieciešamo līdzfinansējumu 10% apmērā nodrošināja novada dome un uzņēmuma “Logu pasaule” īpašnieks Sandis Kalniņš. Vietējie uzņēmēji sava novada pensionāriem arī pilnībā apmaksā Veco ļaužu dienas svinības septembra pēdējā svētdienā.

Reklāma
Reklāma

Kā uzsver biedrības vadītāja, šie projekti vēl ciešāk saliedējuši pensionārus no visa novada. Piemēram, nūjošanas rīki jau izdalīti visu trīs pagastu senioriem. “Kopīgi svinam, vingrojam un nūjojam pa visu novada teritoriju. Kā jau lauku cilvēki, mēs to vairāk darām ziemā un rudenī, kad visi darbi apdarīti,” viņa saka. Arī ekskursiju maršruti nereti ir visai “laucinieciski” – braucot pie Latvijas zemniekiem, apskatot viņu saimniecības un iegādājoties arī ko noderīgu, piemēram, ceriņu, īrisu, jasmīnu stādus saviem dārziem.

Pensionārei Līgai Tiltiņai, kas aktīvi darbojas biedrībā “Dzīvotprieks”, arī pašai ir saimniecība ar trim slaucamām govīm. Abi ar vīru pienu nodod Straupes piena pārstrādes uzņēmumam, kas par to labi maksājot un vēl piebraucot klāt.

Pensionāru biedrībai izveidojusies cieša sadarbība arī ar citiem novada zemniekiem. Pirms trim gadiem, kad Pārgaujas novada pašvaldība nolēma izdot grāmatu par Stalbes pagastu, tās tapšanā tika iesaistīta arī Grieta Grosberga, un viņa brauca uz lauku sētām, lai veidotu stāstus par to iemītniekiem. “Iztaujāju viņus gan par ģimeni, gan saimniecību – cik tā liela, cik gotiņu, kā veicas ar saimniekošanu, vai domā paplašināties. Katra stāsta nobeigumā bija kāda vēlēšanās. Piemēram, kādā sētā, kur saimniekoja jauns puisis, runājām par to, ka varbūt nākamgad, kad dzērves lidos projām, šajā mājā jau būs jauna saimniece. Ar kādu citu zemnieku, kura sieva bija devusies uz Angliju, lai sapelnītu naudu kaltei, kur gatavot sukādes, sarunājāmies pie veca mežrozīšu krūma. Stāsta nobeigumā rakstīju, ka varbūt kādu dienu šis saimnieks sēdēs un dzers mežrozīšu augļu tēju, kas vākti no šī krūma, bet pa piemājas ceļu nāks viņa sieva, kas beidzot atgriezusies mājās. Gribētos tagad apciemot šīs ģimenes, lai redzētu, kas no tā visa ir piepildījies,” viņa saka.

Māca tautas gudrības


Pirms Līgo svētkiem Stalbes senioriem atkal bija darba pilnas rokas. Piemēram, tradīciju kopas “Kamenes” dalībnieces pļavā, kas atrodas pie dīķa, ierādīja meitenēm, kā pinami Jāņu vainagi. “Mūsu kopa vairāk darbojas ap vasaras saulgriežiem un citiem gadskārtu svētkiem. Brienam pa pļavām, vācam ziedus un tautasdziesmas – gluži kā bites vai kamenes,” stāsta Grieta Grosberga.

Pagājušajā piektdienā, 20. jūnijā, “Kamenes” vilka mugurā tautastērpus, ņēma sapītos kroņus un Jāņu zāļu pušķus un kāpa pašvaldības atvēlētajā autobusā, lai ielīgotu Jāņus kopā ar uzņēmējiem un zemniekiem pa visu novadu, bet 21. jūnijā – aplīgoja novada Jāņus Straupes estrādē.

Tagad pensionāriem jāsāk gatavoties novada svētkiem, kuri notiks jūlija vidū. “Raiskumā būs teātra spēlēšana un tikšanās ar aktieri Uldi Dumpi, kurš tur dzīvo vasarās, Straupē būs koncerts un gājiens. Arī mēs, seniori, rīkosim svētku ieskaņas koncertu, kurā uzstāsies dūdu meistars no Līgatnes Eduards Klints. Gribam nodziedāt divas dziesmas dūdu mūzikas pavadībā. Būs arī vakarēšana kopā ar amata meistariem, kuri mācīs, kā grebt karotes un strādāt ar vērpjamo ratiņu,” atklāj tradīciju kopas dalībnieces. Arī seno prasmju meistari nav tālu jāmeklē, tie nāk no pašu pensionāru vidus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.