×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. jūlijs, 2014
Drukāt

Vienojas, kā trūcīgajiem kompensēs elektrības cenu kāpumu (20)

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Valdību veidojošo politisko partiju sadarbības padomes sēdē tika panākta vienošanās par grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredzēs elektroenerģijas cenu kāpuma kompensācijas mazāk nodrošinātajiem iedzīvotājiem, informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) stāstīja, ka tika rīkotas vairākas apspriedes par to, kādā veidā kompensēt mazāk nodrošinātajiem iedzīvotājiem elektrības izmaksas, un eksperti atzina, ka vislabākais modelis ir sociālā atbalsta instruments. Jauno risinājumu konceptuāli atbalsta gan visas koalīcijas partijas, gan arī Latvijas Pašvaldību savienība.

“Ir panākta vienošanās un atbalsts EM izstrādātajam mehānismam, ieviešot jēdzienu “aizsargātais lietotājs” un nodrošinot šiem lietotājiem elektroenerģijas tirdzniecību par īpašajām cenām. Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma sniedzējs – tirgotājs, kas nodrošinās elektroenerģiju par īpašajām cenām – tiks izvēlēts konkursa rezultātā,” skaidroja ekonomikas ministrs.

Dombrovskis pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes žurnālistiem skaidroja, ka trūcīgie un maznodrošinātie arī pēc elektroenerģijas tirgus liberalizācijas varēs rēķināties ar to, ka viņiem saglabāsies “Starta tarifs” par pirmajām 100 kilovatstundām.

Tas gan attieksies tikai uz tiem, kam ir individuālais līgums ar “Latvenergo”, un tas ir galvenais trūkums piedāvātajam risinājumam, piebilda ministrs. Viņš gan uzsvēra, ka pašvaldībām būs visas iespējas to atrisināt, ja tās apkopos un iesniegs “Latvenergo” informāciju par trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, kuriem nav individuālā līguma
EM izstrādātie grozījumi paredz papildināt Elektroenerģijas tirgus likumu ar terminiem “aizsargātais lietotājs”, kas ir mājsaimniecības lietotājs, kam pašvaldība, ievērojot sociālās palīdzības normatīvo regulējumu, ir piešķīrusi trūcīgas vai maznodrošinātas personas (ģimenes) statusu, kā arī daudzbērnu ģimenes.

Tāpat likums papildināts ar terminu “aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojums”, kas ir elektroenerģijas tirdzniecība aizsargātajam lietotājam.

Grozījumi paredz, ka aizsargātājam lietotājam ir tiesības saņemt aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu, savukārt aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma ietvaru noteiks Ministru kabinets.

Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu sniegs tirgotājs, kurš tiks izvēlēts konkursa kārtībā. Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma sniegšanas apmaksa tirgotājam tiks veikta no valsts budžeta līdzekļiem, un apmaksas kārtību noteiks Ministru kabinets.

Ministru kabinets arī noteiks kārtību, kādā pašvaldības nodod datus par aizsargātajiem lietotājiem tirgotājam, kas sniedz aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu.

No 2015.gada 1.janvāra līdz 2015.gada 31.decembrim aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu nodrošinās AS “Latvenergo”, nodrošinot šī brīža “Starta tarifa” cenu. No 2016.gada 1.janvāra aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu sniegs tas tirgotājs, kurš šādas tiesības būs ieguvis konkursa rezultātā. EM līdz 2015.gada 1.septembrim būs jāizsludina minētais konkurss.

Paredzēts, ka aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma sniegšanas apmaksa tiks uzsākta no 2016.gada 1.janvāra.
Sagatavoto likumprojektu EM iesniegs izskatīšanai Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā.

Kā ziņots, Saeimas komisijas pašlaik vērtē valdības iesniegto likumprojektu par to, kā maznodrošinātajiem tiks kompensēts elektroenerģijas tarifu kāpums pēc elektroenerģijas tirgus liberalizēšanas.

Iepriekš Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija vēl nevienojās par konceptuālu atbalstu likumprojektam. Tā kvalitāti kritizēja Saeimas Juridiskais birojs, aicinot to nevirzīt tālākai izskatīšanai. Normas par atbalsta sniegšanu varot iestrādāt likumā par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, un piedāvātais regulējums neesot atsevišķa jauna likuma jautājums.

Tāpat arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) piedāvājusi partneriem jaunu priekšlikumu šajā jautājumā. Kā aģentūru LETA informēja ZZS, šis politiskais spēks piedāvā likumā noteikt aizsargātos lietotājus – trūcīgas un maznodrošinātas mājsaimniecības -, kurām tarifu par elektroenerģiju noteiks regulators. Reizi mēnesī pašvaldības sociālie dienesti sniegtu informāciju par maznodrošinātajām un trūcīgajām personām, un elektroenerģijas tirgotājs tām piemērotu aizsargātā lietotāja tarifu.

Kā ziņots, Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu līdz 2015.gada 1.janvārim.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. man laikam jāpiekrīt iepriekš teiktajam,ka neesmu tik bagāta,lai dzīvotu Latvijā.Bet kur tad?kaut kā citur arī neesmu vajadzīga.

 2. viss tas ir mulkibas!vai Dombrovskis un parejie saprot kas atrodas zem mazdrosinato iedzivotaju grupas statusa?vai pensionars kurs sanem mazak par 300 eiro var tureties tam cenu kapumam kads sekos visas jomas pec jauno tarifu pienemsanas!tam sekos zemes nodokla,NIN kapums!redz ministri sanem jau tagad vairak par mums,bet jau raud ka maz maksa!

 3. …man žēl to neaizsargāto lietotāju ( arī sevi), kurš ir izsūkts līdz pēdējam, arī novārdzināts….ar augstāko izglītību zobus nevar salabot….goda vārds apnicis jau…cik var…..slaukt un sēdēt uz tautas….

 4. Varētu padomāt,ka maksājot godīgi visus nodokļus dažbrīd pat maizei jādomā kā naudiņu saknapināt būsi dikti turīgs.Tāpēc laikam ātrāk jātop par trūkumcietēju un valsts par tevi rūpēsies lai nenosprāgtu badā un nenīktu tumsā!

 5. Interesanti, kā trūcīgais cilvēks, kurš saņem minimālo algu, un kas ir vairums valstī, lai neazaudētu darbu, katru mēnesi ies uz pašvaldību apliecināt savus ieņēmumus? Un vēl ja šim trūcīgajam ir divi bērni????
  Vai nav vienkāršāk…….maksā vairāk tas, kur vairāk tērē. Un tas noteikti nav trūcīgais, kas katru centu skaita……..

 6. Kad valstī viss būs iznīcināts, tad kungi sapratīs, ka nauda nav ēdama. Galvenais, ka mūsu pašu Daugaviņa ražo elektrību, kur ūdens tek par velti………

 7. Te sities,40 gadus esi nostrdajis,sabeidzis veselibu blin,sanem ubaga pensiju a sitie riklu raveji nolaidusi valsti uz grunti,kabatas piestukejusi,un kad jut ka tiks aiz restem tulit demisione.Sapirkusi arzemes ipasumus,pietiks berniem un mazberniem,bruke tik lielas mutes un gaida ameriku,vel vienu nagu mauceju .Gaida,ka krievs nogriezis gazi ,tad par balonu maksasim simtus.

 8. …un ziniet, man ir jautajiens: kapec tas vispar notiek?? tads idiotisms !!, jo kas tad kompenses degvielas cenu un jebkuru citu cenu pieaugumu utt. ???? Tas ir tikai un vienigi SOCIALISMS, kas tautas jau novedis nabadziba un ekonomikas principu izkroplosana !! Ziniet, spekis maksa tik, cik tas maksa !! Un ta tas ir bijis vienmer, tikai visadi SOLITAJI, ka nu bus debess manna, ir novedusi valsti bedre !! SAEIMAI un Ministrijam ir janodrosina valsts ekonomiska attistiba un ne jazog nodoklu maksataju nauda !! ir jadod pilniga briviba razosanai musu valsti un visi tie deputati, kas to neveicina/bremze ir jasuta pa plavu ar pliku dirsu (nevis jaizmaksa siem mesliem kompensacijas tukstosos eur)… jeb jaliek cietuma uz 10 gadiem !! tad vismaz nelidis SAEIMA strebt bezmaksas putru, ko apmaksajam mes…

 9. Jaiegadajas petrolejas lampa jo pec Jauna gada nebus ko samaksat par elektribu tapat atslegs,un ja nenomaksasi pieaugs procenti un tad tiksim nodoti kadai visibalu iestadei,paradu piedzineju asinssucejiem,kuru ta ir pieviesies ka arprats,un sanem milzigas naudas.Tos rikluravejus neviens neredz un un netiesa.Taisni arprats,40 procentu dargaka elektriba ta tacu ir laupisana.

 10. Es laikam neesmu tik bagāts,lai varētu atļauties dzīvot Latvijā……

 11. Kad šito lasu, tad prātā nāk tikai vārdi ko jāaizstāj ar ***. es negribu teikt ka trūcīgiem nav jāpalīdz, bet kāpēc mani, ja es neesmu trūcīga, nopelnu, maksāju tos visus **** nodokļus, var kāst un kāst un kāst!!! Diez vai man pacels algu, ja paceļ tarifu. Bet tā jau ir tikai mana problēma, vai ne? Bet es jums apsolu -es taupīšu elektrību!!!

 12. Vai tad lielāka daļa nav pataisīti par trūcīgiem?Cik tad tādi ir ,kas nav trūcīgi?

 13. rīt jaraksta atlūgums jaiestājas maznodrošinatajos būs kompensācija elektrībai un pārējaie sliņķu labumi kāpēc jatērē savi spēki un veselība un japelna alga deputātiem

 14. Vai kungi,kārtējo reizi ,paši saprot ko nolēmuši??? Tas kārtējo reizi atkal pierāda pie kādas vietas viņiem esam. Lēma,lēma un izlēma,ko mums starāties,ko lieki tērēties,GAN PAŠI TIKS GALĀ,TIE KAS NETIKS ,TIEM TACIŅA UZ KAPIEM,TĀ NEKAD AR NEZĀLĒM ,NEAIZAUG,VIEGLA STAIGĀŠANA. vAI TIEŠĀM CIENIJAMIE PENSIONĀRI,VĒLĒSIM PAR ŠIEM NELIEŠIEM???

 15. katik ātrāk sāktos karš,es zinu kurš cik ilģi dzīvotu

 16. Ir virkne pensionāru, kuru ienākumi ir tuvu trūcīgo vai maznodrošināto statusam. Acīmredzot šī iedzīvotāju kategorija praktiski nokļūs maznodrošināto statusā un nekāda palīdzība viņiem nav paredzēta. Reāls solis būtu pensionāra neapliekamā minimuma pacelšana. Šis lielums daudzus gadus ir palicis nemainīgs, bet pakalpojumu, dažu produktu un medikamentu cenas ir manāmi pacēlušās.

 17. Viena no visvairāk pelnošajām iestādēm Latvijā atkal kaldina plānus, kā nopelnīt vēl vairāk uz vienkāršo cilvēku rēķina, protams. Laikam plāno iegūt arī vislielāko algu īpašnieku titulu Latvijā. Apetīte rodas ēdot.

 18. Ziniet tie trucigie parsvara ir dzeraji,kuri visu muzu na halavu dzivojusi,visur viniem atbalsts,bet nabaga vecs pensionars ar saviem nieka eirikiem,tas ir bagats.Tiem trucigajam vel ,piedodiet mietu d-sa var lauzt,bet vinam sitads atbalsts no valdibas,vinam pat vel zales nav vajadzigas,ne ta ka vecam cilvekam,parsvara vairak par pusi pensijas vajag zalem,kur vel citi pakalpojumi.Pasvaldibai butu individuali jaizverte katrs maznodrosinatais,trucigais,tagad darbu,ja grib var atrast,bet vini jau nemaz necensas to darit,un ta dzivo gadiem un sanem pabalstus,paikas pec tam tos iztirgo par dzeramo.Es nesaku par visiem ,bet tadi ir parsvara.

 19. Vai jūs kaut ko sapratāt? Atbildēt

  Es nē,laikam esmu pārāk dumja…

Draugiem Facebook Twitter Google+