Mobilā versija
+3.9°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
4. augusts, 2016
Drukāt

Vienojas par piemiņas vietas veidošanu somu karavīriem Alūksnē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Alūksnes novada pašvaldības pārstāvji 27. un 28. jūlijā viesojās Tamperē, Somijā, kur tikās ar vietējās pašvaldības un Somijas Neatkarības cīņu tradīciju apvienības pārstāvjiem, lai runātu par Latvijas Brīvības cīņās kritušo somu karavīru atcerei veltītās piemiņas vietas atklāšanu 2019. gadā Alūksnē, LA.lv uzzināja novada domē.

2015. gada janvārī pašvaldība pieņēma lēmumu atbalstīt Somijas Neatkarības cīņu tradīciju apvienības iniciatīvu izveidot Latvijas Brīvības cīņās Marienburgas (Alūksnes) kaujā 1919. gada 21. februārī kritušo Somijas brīvprātīgo karavīru piemiņas vietu pie Alūksnes dzelzceļa stacijas, pauda novada domes sabiedrisko attiecību pārstāve Evita Aploka.

Piemiņas vietas atklāšana paredzēta 2019. gada februārī. Kopīgā projekta īstenošanai abas puses ir izveidojušas darba grupu, kas sastāv no apvienības un Alūksnes novada pašvaldības pārstāvjiem.

Darba grupas pārstāvji no Somijas puses jau ir viesojušies Alūksnē, tikušies ar projekta īstenošanā iesaistītajiem pašvaldības darbiniekiem, kā arī apskatījuši teritoriju pie dzelzceļa stacijas, kur plānots izveidot piemiņas vietu.

Vizītes laikā Somijā apvienības dalībnieki Alūksnes pašvaldības pārstāvjus iepazīstināja ar Somijas vēsturi un somu tradīcijām kritušo karavīru piemiņas saglabāšanā un godināšanā, lai radītu pilnīgu izpratni par šīs piemiņas vietas nozīmīgumu somu tautai.
Alūksnes pārstāvjiem bija iespēja izzināt Tamperes vēsturi saistībā ar neatkarības cīņām Somijā, apmeklēt piemiņas vietas un kapsētu, kur guldīti kritušie karavīri. Tāpat vizītes laikā apmeklēts neatkarības cīņām veltītais muzejs, kur īpaša uzmanība pievērsta sieviešu organizācijas “Lota” biedrēm – brīvprātīgajām somietēm, kuru loma karu laikā ir ļoti nozīmīga – viņas rūpējušās gan par sadzīviskām lietām un atbalstījušas karavīru ģimenes, gan arī bijušas kaujas laukā.

Tikšanās laikā darba grupa pārrunāja piemiņas vietas atklāšanas pasākuma norisi. Neatkarības cīņu tradīciju apvienības pārstāvji iepazīstināja ar stāstu par akmeni, kas no Somijas tiks transportēts uz Alūksni, lai šeit turpmāk kalpotu kā piemiņas vieta kritušajiem somu karavīriem. Akmens šurp ceļos no somu neatkarībai ārkārtīgi nozīmīga un vēsturiska objekta – tā sauktās Mannerheima līnijas, ko Somija uzbūvēja Karēlijas zemesšaurumā aizsardzībai pret PSRS uzbrukumu.

Latvijā ir vairākas piemiņas vietas somu karavīriem. Viena no tām atrodas Bejas (Babetskas) kaujas vietā Alūksnes novada Bejā un daudzu gadu garumā šis ir objekts, ko viesi no Somijas regulāri apmeklē, lai godinātu tautiešus, kas savas dzīvības atdevuši par Latvijas brīvību. Savukārt aizvadītajā nedēļā Latvijā tika atklāta vēl viena piemiņas vieta somu karavīriem – Engures novada Smārdē, pauda Aploka.

Pievienot komentāru

Nosauc Latvijas turīgākās biedrības - Latvijas Futbola federācija līderosBiedrības ar vislielākajiem ieņēmumiem 2015. gadā bija Latvijas Futbola federācija (LFF), Latvijas Sarkanais Krusts (LSK) un Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK), liecina SIA "Firmas.lv" un nacionālās informācijas aģentūras LETA izdevumā "Latvijas biznesa gada pārskats 2016" publiskotais Latvijas finansiāli turīgāko biedrību "Top 100".
Dabas saimniecību "Lielkrūzes" piemeklējusi postoša ugunsnelaime (6)Vakar plašs ugunsgrēks bija izcēlies Jaunpiebalgas pagasta ekosaimniecībā "Lielkrūzes", kur aizdegās vairākas saimniecības ēkas un viesu mājas jumts.
Draugiem Facebook Twitter Google+