×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. marts, 2015
Drukāt

Vienojas par VDK dokumentu izpētes komisijas nodošanu neatkarīgai zinātnieku institūcijai (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma, Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta direktors Guntis Zemītis un LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris tikšanās laikā Ministru kabinetā, kurā diskutēs par VDK dokumentu izpētes komisijas darbības jautājumiem.

Lai izslēgtu jebkāda veida politisko ietekmi, iesaistītās puses vienojās LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisiju nodot neatkarīgai zinātnieku institūcijai.

Kā šodien žurnālistiem paziņoja premjerministre Laimdota Straujuma (V), pagaidām gan vēl nav pieņemts lēmums par konkrētu institūciju. Tomēr izskanēja gan Vēstures institūta, gan arī Latvijas Zinātņu akadēmijas vārds.

Par komisijas nodošanu pirmdien, 30.martā, lems koalīcijas padome.

“Pagaidām pastāv sarežģījumi veikt šādu operāciju, jo pastāv šķēršļi Latvijas likumdošanā, tāpēc varētu tikt veidots jauns neliels likums,” uzsvēra premjerministre.

Straujuma uzskata, ka līdz šim iesaistītajām pusēm neesot bijusi vēlēšanās politiski ietekmēt komisijas darbu, tomēr līdz šim pastāvējušas personību sadursmes. Komisijas vadītājs Kārlis Kangeris, runājot par iespējamo politisko ietekmi, uzsvēra, ka, iespējams, no malas varētu izskatīties, ka ietekmēšanas mēģinājumi ir bijuši, tomēr viņš vēlas, lai nākotnē šāds uzskats nepastāvētu.

Kā norādīja Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis, patlaban jau ir skaidrs biroja un zinātnieku sadarbības modelis, tomēr, tā kā arī tas ir saistīts ar valsts noslēpumu, to izpaust nav iespējams.

Kā ziņots, šodien Ministru kabinetā notika premjerministres Straujumas, VDK dokumentu izpētes komisijas vadītāja Kārļa Kangera, Satversmes aizsardzības biroja direktora Jāņa Maizīša, kā arī Vēstures institūta un Tieslietu ministrijas pārstāvju tikšanās, kurā sprieda par komisijas turpmāko nākotni.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. “… Edmunds 
Johansons, Jānis Trubiņš, Bruno Šteinbriks, tagadējie futbola un hokeja “priekšnieki” Guntis Indriksons un Juris Savickis …”- principā, viņi daudz ko znia, bet vairķ nezina, kā darbojās čekas stukači un viņu tiešie saimnieki – vervētāji, jo laiki mainījās un darba metodes mainījās. Vai viņi zina, kā stukači tika izgaismoti viņu darbības laikā? Daļēji jā, vairāk nezina. Vai viņi zina, kā formējās stukaču informācija – ziņojumi? Daļēji jā, bet vairāk nezina.
  Un fakts – ja “maisā” ir kartiņa u reģistrācijas žurnālā tā ierakstīta, tātad stukačs ir sadarbojies, savervēts un citi pierādījumi sadarbībai nav vajadzīgi, pat ekspertīze nav nepieciešama.

  Vai ir “eksperti” (arī āds no štata čekistiem) kuri var noteikt, cik augstā līmenī stukačs darbojās? Nav. Vai ir speciālisti vai štata čekisti, kas var noteikt, cik vērta bija stukača darbība un/vai ziņojumi bija patiesi vai tā bija dezinformācija personīgo labumu gūšanai? Nav tādu speciālistu. Tikai pats stukačs vēl varētu daļēji pateikt, cik patiess viņš bija vai par cik liels kļūdas procents, par ko viņš ziņo.
  Šādu jautājumu isarakstu varētu turpināt.

 2. ja jau lieka ir naudiņa,tad labāk jau būtu novirzīt armijai-amerikāņi jau var nepaspēt palīdzēt…

 3. Divas stundas depatējuši — šausmas!

 4. Neatkarīgie – parasti tā sauc bez naudas atstātos

 5. "Zinatniekiem" un tadel objektivitate???? Atbildēt

  Joprojam valdosie iedomajas ka no tautas sagaidama paklausiga pietate dzirdot nosaukumu “zinatnieki”—- viss ko vajag ir pareizos zinatniekus. Kirhensteins, kaut ekstrems piemers, ari bija “zinatnieks”. Vini visi ir sava veida “zinatnieki” un starp viszinigiem, pats TM ministrs. Vai tad vinam te vairs nebus ko gudri petit un zinat, ka jau lidz sim… Vins jau pats teica, ka komisiju jauzmana un japarbauda lai tikai viszinigakie butu pie lietas un parejos nekompetentos—– ara!!! Gluzi ka visu zinibu korifejs butu rikojies! Patiesam, no pagatnes ir ko macities!!!

 6. cik ilgi var ņemties. Latvijā par daudz psrs samaitāti cilvēki.
  liekat visus vardus internetā ka to darija citas valstis.

 7. Tas viss ir jau par vēlu!
  Kam bija nauda, tie jau savas kartītes izņēma un likvidēja nevēlamos kolhozu un pagastu arhīvus. Tur strādāja tādi paši likvidātoru ielikteņi, kā patreiz. Daži pat slēpās mežā, līdz drošam noilgumam. Mēs iedzīvotāji zinām pat labāk, kuri darbojās kā stukači un daudzi vēl to dara tagad, jo par krimināliem noziegumiem viņus neaiztur un netiesā!
  Ja tautai pateiks, kuri tie bija, liņču tiesa nesekos, bet denacionalizēt nelikumīgi iegūtās kustamās un nekustamās vērtības, gan vajadzētu. Tas būtu taisnīgais izlīgums.

  • Gribas zinat, kam tad bija ta nauda un kurs to sanema un cik bija jamaksa un par kuru laiku tas notika un kuram ta roka ienira taja maisa un kadu brinumus izvilka?

 8. ZA – patukšs numurs; Vēstures i. – vai tad jau nebija uz bankrota sliekšņa? citādāk nevarēja dabūt naudu? neglīti

 9. Labs lēmums, nost politikāņu netīros nagus no komisijas darba.

  • Vai tik tiešām šie politikāņi būs nost no ietekmes? Pasaki, kurš zinātnieks padomju laikos nebija saistīts ar Čeku? Ja nebija čekas aģents, tad zinātniskos darbus tam pat neuzticēja. Vēl labi atceros, kā mans radinies bija spiests ar viņiem ,,kopoties,, lai varētu netraucēti nodarboties ar tolaik neatļautu biznesu.
   Nožēlojami, ka tauta vēl tic šiem murgiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+