Latvijā
Politika

Vienojas saglabāt atbalstu preses piegādei 16


Satiksmes ministrs Uldis Augulis
Satiksmes ministrs Uldis Augulis
Foto – Edijs Pālens/LETA

Lai uzklausītu preses izdevēju viedokli un pārrunātu drukāto mediju piegādes jautājumus, satiksmes ministrs Uldis Augulis ticies ar Latvijas Preses izdevēju asociācijas un VAS “Latvijas pasts” (LP) vadību, informē Satiksmes ministrijā.

Puses bijušas vienisprātis, ka līdz 2019. gada 31. decembrim jāsaglabā šobrīd noteiktais abonētās preses izdevumu piegādes kompensēšanas modelis, kas pēc būtības nodrošina preses pieejamību lasītājiem, īpaši lauku reģionos. Preses izdevēji pauduši bažas par valdībā izskanējušiem priekšlikumiem samazināt finansējumu vai mainīt finansējuma avotu attiecībā uz Pasta likumā noteikto pienākumu no valsts budžeta LP segt zaudējumus par abonētās preses izdevumu piegādes pakalpojumiem. Augulis tikšanās laikā uzsvēra, ka Satiksmes ministrija šobrīd izstrādā informatīvo ziņojumu iesniegšanai valdībā par abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojuma nodrošināšanu esošajā formā, jo pašreizējais kompensācijas mehānisms nodrošina vienlīdzīgu preses pieejamību visā valstī. “Nav noslēpums, ka mediju satura pieejamība ir arī stratēģiski nozīmīga nacionālās drošības kontekstā. Līdz ar to nav pieļaujama esošā atbalsta samazināšana, kas realitātē ietekmētu preses pieejamību lasītājiem. Tāpēc ļoti svarīgi ir saglabāt abonēto drukāto mediju piegādes izmaksu kompensēšanu kā būtisku atbalsta formu. Vienlaikus iesaistītajām pusēm jādiskutē par atbalsta nodrošināšanu mediju videi kopumā, īpaši presei,” tikšanās laikā uzsvēris ministrs.

Preses izdevēji nekavējoties vēlas rast skaidrību par turpmāko regulējumu, jo tas jāņem vērā, noslēdzot abonēto preses piegādes līgumus starp preses izdevējiem un LP līdz abonēšanas kampaņas uzsākšanai. Minēto līgumu nosacījumi atstāj tiešu ietekmi uz preses izdevumu cenu par kādu iedzīvotāji varēs abonēt preses izdevumus 2017. gadam. Asociācijas pārstāvji ministram apliecināja bažas, ka atbalsts drukātajiem medijiem kopumā ir nepietiekams un pastāv risks, ka Latvijā šo mediju satura daudzums ekonomisku apsvērumu dēļ nākotnē var nepieļaujami samazināties.

Ja LP vairs nesaņemtu kompensāciju zaudējumu segšanai, ko rada abonēto preses izdevumu piegāde, lasītājiem šīs izmaksas būtu jāsedz pilnā apmērā, kas radītu abonentu skaita krišanos. Tādējādi būtu apdraudēta reģionālo preses izdevēju darbība, rezultātā būtiski pasliktinot sabiedrības informētību par valstī notiekošajām aktualitātēm.

Tikšanās laikā puses vienojās, ka šā brīža preses piegāžu kompensēšanas regulējums ir optimāls. Un atbilstoši Pasta likumam šāda kārtība paredzēta līdz 2019. gada beigām.

LA.lv