Kultūra
Teātris un kino

Vienojošais centrs – mājas. Pirmizrādi piedzīvos dokumentāla filma par Uldi Bērziņu0

Publicitātes foto

Otrdien, 21. maijā, pirmizrādi piedzīvos kinorežisores Ilonas Brūveres filma “Konstrukcijas” par izcilo dzejnieku un tulkotāju, Literatūras gada balvas 2019 laureātu Uldi Bērziņu, vēsta “Kants komunikācijas”.

Pilnmetrāžas dokumentālā filma ir stāsts par dzeju, mājām un ikdienu Bērziņu dzimtas namā Rīgā, Maskavas forštatē.

“Bērziņu nams ir demokrātiskas sabiedrības mikro modelis, katrs ģimenes loceklis savu dzīves telpu šeit iekārto atšķirīgi un ikviens no Bērziņiem to plāno neatkarīgi no otra. Filma ir stāsts par mājām, kas pastāv kā vienojošs centrs, bet katram šai namā, pēc Bērziņu valsts likumiem, pieder savs dzīvoklis,” stāsta filmas veidotāja Ilona Brūvere.

“Uldis dzejnieka cellēs tulko un raksta, Ļena strādā zinātnisku darbu ķīniešu filoloģijā. Bet Una, pēc lekcijām studentiem ķīniešu valodā, kopā ar vīru Ričardu apceļo pasauli.”

Bet pats dzejnieks rakstījis šādus vārdus: “Es redzēju sapni par mājām, sapni par valodu, kur tulkodami mēs nokaļam tiltus, pār kuriem tikt svešuma upei pāri.”

Ilonas Brūveres filmām piemīt izteikti tēlaina ekrāna valoda, režisore ir Nacionālās kinobalvas Lielais Kristaps laureāte dokumentālā kino režijā. “Konstrukcijās” Uldis Bērziņš lasa fragmentus no jaunākā krājuma “Idilles” izdevniecības “Neputns” izdevumā, un filmas veidotāji izseko dzejnieka ikdienai un tulkošanas darbam pie senkastīliešu vēsturiskā eposa “Dziesma par manu Sidu”.

Filmas regulārie seansi ar 23. maiju kinoteātrī “Splendid Palace”.

LA.lv