Latvijā
Sabiedrība

Vienošanās un strīdi par naudu Zolitūdes traģēdijā cietušajiem 0


Advokāts Aldis Gobzems
Advokāts Aldis Gobzems
Foto: LETA

SIA “Maxima Latvija” un biedrība “Zolitūde 21.11.” vienojušās par aptuveni 900 000 eiro novirzīšanu Zolitūdes traģēdijā fiziski cietušo atbalstam, katrai personai paredzot 5000 – 75 000 eiro, vakar žurnālistus preses konferencē informēja “Maxima Latvija”. Kopējais naudas apjoms, ko “Maxima Latvija” līdz šim ir atvēlējusi saistībā ar Zolitūdes traģēdiju, varētu būt tuvu astoņiem miljoniem eiro.

Iepriekšminētā vienošanās paredz, ka katram smagi cietušajam tiktu izmaksāts 75 000 eiro atbalsts, cietušajiem, kuri guvuši vidēji smagas traumas, 20 000 – 35 000 eiro, bet viegli cietušajiem – 5000 eiro atbalsts. Fiziski cietušo personu traumu smaguma pakāpe noteikta, ņemot vērā Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra slēdzienus Zolitūdes traģēdijas krimināllietā.

“Maxima Latvija” vadītājs Andris Vilcmeiers teica, ka Zolitūde bija nebijuša mēroga traģēdija Latvijā un nevienam nav pieredzes, kā risināt šādus gadījumus, tajā skaitā arī ne “Maxima Latvija”. Biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova konstatēja, ka uzņēmums pilda savu iepriekš pausto apņemšanos par atbalsta sniegšanu tiem cietušajiem, kuri traģēdijā guvuši fiziskas traumas. Šī atbalsta pieņemšana esot katra cietušā brīva izvēle. Šobrīd esot sākts vienošanās parakstīšanas process ar vairākiem fiziski cietušajiem.

Taču vairākus traģēdijā cietušos pārstāvošais advokāts Aldis Gobzems vakar žurnālistiem pauda viedokli, ka “Maxima Latvija” un “Zolitūde 21.11.” vienošanās nav samērīga. Gobzems, kurš nebija aicināts uz “Maxima Latvija” un “Zolitūde 21.11.” preses konferenci, pārmeta uzņēmumam centienus ar šādu vienošanos nopelnīt uz cietušo rēķina.

Gobzems preses konferences laikā norādīja, ka ar viņa pārstāvētajiem klientiem nav notikusi nekāda vienošanās. Viņaprāt, cietušajiem pienākoties lielāka kompensācija, kā arī nokavējuma procenti par katru gadu. Pēc Gobzema teiktā, rēķinot laiku no 2013. gada, patlaban nokavējuma procentiem būtu jāsasniedz 24%, kas būtu jāaprēķina no vismaz 100 000 eiro, kas būtu normāla summa cietušajiem, kuri nav gājuši bojā.

Biedrības “Zolitūde 21.11.” vadītāja Regīna Ločmele-Luņova sacīja, ka vienošanos un finansiālā atbalsta apjomu, ko aprēķinājis uzņēmums “Maxima Latvija”, ir apstiprinājusi biedrības valde. Biedrība plānojot par to informēt cietušos, kuru kopējais skaits ir 35.

Gobzems apgalvoja, ka viņa klienti nepiekritīs nekādām izmaksām un turpinās tiesāties. Vienlaikus viņš gan atzīmēja, ka piekrist vai nepiekrist atbalsta izmaksām ir cietušo izvēle. Ločmele-Luņova sacīja, ka daļa cietušo jau ir piekrituši šādai atbalsta izmaksai.

“Maxima Latvia” korporatīvo attiecību vadītājs Ivars Svilāns, lūgts komentēt atbalsta izmaksāšanas nosacījumus, teica, ka tie ir līdzīgi nosacījumiem, kas bija noteikti ar bojāgājušo ģimenēm. Proti, cietušie, kuri piekrīt atbalstam, atsakās no prasības pret “Maxima Latvija” gan civilprocesā, gan kriminālprocesā.

Kā norādīja Ločmele-Luņova, vienlaikus cietušie var turpināt uzturēt prasību pret pārējiem lietā iesaistītajiem uzņēmumiem. Biedrības vadītāja vēl arī atzīmēja, ka viens no smagajiem jautājumiem ir saistīts ar tiem cietušajiem, kurus valsts tiesu medicīnas eksperti nebija iepriekš atzinuši par cietušajiem. Viņu skaitā ir trīs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki un kāda privātpersona.

Svilāns informēja, ka līdzekļu apjoms, ko “Maxima Latvija” ir atvēlējusi saistībā ar Zolitūdes traģēdiju, varētu būt tuvu astoņiem miljoniem eiro. “Maxima Latvija” atgādina, ka pagājušā gada nogalē sarunu process ar cietušo pārstāvjiem noslēdzās ar lēmumu par 100 000 eiro atbalstu katrai bojāgājušā ģimenei, un uz šo brīdi vienošanās ir noslēgtas ar lielāko daļu ģimeņu. Kopumā uzņēmums šim procesam ir novirzījis aptuveni piecus miljonus eiro. Tāpat “Maxima Latvija” atgādina, ka uzreiz pēc traģēdijas piešķīra vairāk nekā divus miljonus eiro cietušo tuviniekiem, kā arī cietušo ārstēšanai, kuri bija guvuši fiziskas traumas.

Sabrūkot veikalam Zolitūdē, 2013. gada 21. novembrī dzīvību zaudēja 54 cilvēki, tostarp trīs glābēji. Desmitiem cilvēku tika ievainoti. Prokuratūra Latvijā par “Maxima” sabrukšanā cietušajiem atzinusi 263 personas.

LA.lv