Ekonomika
Nauda

Vienotais nodokļu konts – 2021. gadā. Sola, ka beigsies murgi ar nomaksu 0

Foto – Shutterstock

Divsimt konti nodokļu nomaksai – katrs savam nodokļu veidam. Izklausās pēc murga, nevis sistēmas, kurā gribētos maksāt nodokļus. Par laimi, murgu naktī aust gaisma.

2014. gadā Finanšu ministrija (FM) izveidoja īpašu darba grupu vienotā nodokļu konta risinājuma meklēšanai. Tagad ministrija pavēstījusi, ka jaunā nodokļu nomaksas sistēma varētu stāties spēkā pēc nedaudz vairāk kā trim gadiem. Vienots nodokļu konts uzņēmumiem visus nodokļus ļaus pārskaitīt uz vienu vienīgu kontu, tādējādi krietni atvieglojot administratīvo slogu nodokļu maksātājiem. Vispirms gan jāveic vairāki sagatavošanās darbi, kas arī iekavēs jaunās sistēmas stāšanos spēkā jau agrāk.

Svarīgākais jaunievedums būs “Maksājumu administrēšanas informācijas sistēmas” (MAIS) ieviešana. MAIS nepieciešams, jo esošajā VID informācijas sistēmā vienotā nodokļu konta risinājumu nav iespējams ieviest. MAIS plānota kā VID iekšējā informācijas sistēma, kas nodrošinās VID darbinieku ikdienas darba procesu atbalstu. MAIS nodrošinās visu VID administrēto maksājumu uzskaiti un administrēšanu pēc uzkrājuma principa. Kā norādīja FM Nodokļu administrēšanas, grāmatvedības un revīzijas politikas departamenta pārstāve Kristīne Voiniča, MAIS izstrādei nepieciešamos finanšu resursus plānots iegūt, piesaistot Eiropas fondu finansējumu. “Projekta realizācija notiks trīs kārtās ar kopējām plānotajām izmaksām 16 995 620 eiro. Pagaidām vēl nav piešķirts pilns fondu finansējums, bet ir sākta Eiropas līdzfinansētā projekta pirmās kārtas realizācija ar kopējo finansējumu 4 500 000 eiro.”

K. Voiniča norādīja, ka sadrumstalotais kontu skaits rada problēmas gan nodokļu maksātājiem, gan nodokļus administrējošām institūcijām. “VID regulāri no nodokļu maksātājiem saņem iesniegumus saistībā ar kļūdaini veiktajiem maksājumiem, kad viens nodoklis ieskaitīts cita nodokļa kontā. Tāpat tiek saņemti arī lūgumi minētās summas novirzīt vai atmaksāt. Taču tam ir paredzēta vesela procedūra, kas izraisa negācijas, jo pārbaudes veikšana ir saistīta ar noteiktu laika periodu. Turklāt par periodu, kad nodokļu maksājums nav ieskaitīts pareizajā kontā, likums paredz aprēķināt nokavējuma naudu,” sacīja FM pārstāve. Līdz ar to, lai atrisinātu minētās problēmas un samazinātu resursus gan nodokļu samaksai, gan administrēšanai, institūcijas beidzot izlēmušas izstrādāt vienotu nodokļu kontu. “Līdz ar jaunievedumu samazināsies veicamo maksājumu skaits, izmaksas un maksājumu sagatavošanas laiks, kā arī būtu jāsamazinās kļūdaino maksājumu skaitam. Turklāt tas nepalielinās slogu nodokļu maksājumu administrētājiem. Redzam abpusēji izdevīgu projektu ar minimāliem pielāgojumiem no nodokļu maksātāju puses,” norādīja K. Voiniča.

Tomēr ne visi uzņēmumi ir neapmierināti ar esošo nodokļu nomaksas sistēmu. Piemēram, LPKS “Latraps” finanšu daļas direktore Anda Ozoliņa man atklāja, ka uzņēmumam nekad nav bijušas aktuālas nodokļu nomaksas problēmas, jo uzņēmuma grāmatvedībā izveidota sistēma, lai ar maksājumu kontiem nekļūdītos. “Taču atbalstām procesu sakārtošanu, ja tie kļūs vienkāršāki un mazāk darbietilpīgi. Nedomāju, ka tas būtiski atvieglos grāmatvedības darbu, taču piekrītu, ka kļūdas gadījumā paiet pietiekami ilgs laiks līdz naudas atgūšanai,” norādīja. A. Ozoliņa.

LA.lv