×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. janvāris, 2015
Drukāt

ES vienoti pret Krievijas agresiju (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pro-Russian militants guard in the center of eastern Ukrainian city of Donetsk during New Year celebrating on December 31, 2014. Russia enters 2015 locked in its bitterest standoff with the West since the Cold War, sparked by Moscow's annexation of Crimea and the subsequent conflict in eastern Ukraine.

No Eiropas Savienības valstu vadītāju Jaungada uzrunām visapņēmīgākais tonis bija Vācijas kanclerei Angelai Merkelei, kura solīja saglabāt līdzšinējo stingro nostāju pret Krieviju, kas uzsākusi agresiju pret Ukrainu, un pauda pārliecību, ka Eiropa saglabās vienotību, aizstāvot savas vērtības.

Merkele pret Putinu

Merkele savā runā atgādināja, ka 2014. gads parādījis, ko nozīmē Eiropas miermīlīgās kārtības pamatu un tautu pašnoteikšanās tiesību apšaubīšana. “Nav šaubu, ka Eiropa nevar pieņemt un nepieņems stipro šķietamās tiesības pārkāpt starptautiskās tiesības. Tieši to Krievija dara Ukrainā,” uzsvēra Vācijas kanclere. “Eiropa izšķīrusies nebūt sašķelta, bet vēl vairāk nekā jebkad iepriekš rīkoties kā vienots veselums, lai aizstāvētu savu miermīlīgo kārtību un savas vērtības,” uzrunājot vāciešus gadumijā, teica Merkele.

Turpinot izaicināt Vācijas kancleri, Krievijas prezidents Vladimirs Putins savā Jaungada uzrunā apsveica Ukrainai piederošā Krimas apgabala aneksiju kā “panākumu, kas vienmēr paliks svarīga robežzīme valsts vēsturē”. Atsevišķā vēstījumā ASV prezidentam Barakam Obamam Putins atgādināja par tuvojošos 70. gadskārtu kopš sabiedroto uzvaras Otrajā pasaules karā, piebilstot, ka tā varētu kalpot kā atgādinājums par “Krievijas un ASV atbildību par miera un starptautiskās stabilitātes saglabāšanu”. Analītiķi vērtē Putina vēstījumu Obamam kā mēģinājumu uzlabot abu valstu attiecības, jo Krievijas ekonomiku arvien nopietnāk ietekmē Rietumu ieviestās sankcijas sakarā ar agresiju pret Ukrainu un naftas cenu kritums pasaules tirgū.

Baltais nams cīkstas ar Kongresu

ASV prezidentu Baraku Obamu, kurš decembra otro pusi pavadīja atvaļinājumā Havaju salās, viņa prezidentūras atlikušajos divos gados gaida ļoti sarežģīta sadarbība ar Republikāņu partijas kontrolēto Kongresu, jo daudzi likumdevēji asi kritizē demokrātu prezidenta politiku, atzīmē aģentūra “Associated Press”. Pērn septembrī vizītē Tallinā ASV prezidents apliecināja, ka “Tallinas, Rīgas un Viļņas aizsardzība ir tikpat svarīga kā Berlīnes, Parīzes un Londonas aizsardzība”, taču daļa republikāņu likumdevēju uzskata, ka prezidents savā ārpolitikā nav pietiekami apņēmīgs Ukrainas aizstāvībā pret Krievijas agresiju.

Pārbaude Eiropas drošībai

2014. gads ir pārbaudījis visas Eiropas drošības izjūtu, un drošības situācija, kas bija pārdzīvojusi pat auksto karu, ir sabrukusi līdz ar krīzes izcelšanos Ukrainā, kad valsts, kas ir tieši blakus mums, uzbruka vienam no saviem kaimiņiem, Jaungada uzrunā teica Igaunijas prezidents Tomass Ilvess. Viņaprāt, “Eiropa izturēja šo pārbaudījumu un apliecināja savu vienotību, nostājoties pret anektētāju,” sacīja Ilvess, atzīmējot, ka aizgājušais gads pārbaudījis arī Igauniju. Prezidents savā runā sacīja, ka Igaunijas nākotnei svarīgi ir trīs atslēgvārdi – izglītība, drošība un tautas pastāvēšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. takš domāt vajag Atbildēt

    Krievija izveda karaspēku no Vācijas, Amerika nē. Ko tad citu merkelei teikt par Putinu, kā vien amīšu pavēlēto? Nepateicīgie vācieši…

  2. Neizskatas nemaz tik vienoti…

  3. Es – Eiropas Savieniiba ar mazo burtu! Kauns La!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+