Latvijā
Politika

“Vienotība” gatavojas izkārtnes maiņai11

Foto – Edijs Pālens/LETA

Rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās pašreizējā “Vienotība” varētu startēt zem cita nosaukuma, iekļaujoties plašākā politiskā apvienībā.

Sestdien “Vienotības” nodaļu pārstāvji pulcēsies Ķīpsalas konferenču centrā “Ostas skati” uz partijas domes sēdi, kurā iecerēts izvērtēt atjaunoto partijas vērtību deklarāciju, uz kuras pamata varētu veidot jaunu politisko apvienību. Partijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens iepazīstinās ar savu redzējumu par “Vienotības” startu gaidāmajās parlamenta vēlēšanās, tostarp potenciālo sadarbības partneru loku.

“Vienotības” domē tiks pieņemta jau kārtējā vērtību deklarācija, kas kalpošot par jaunās apvienības pamatu. “LA” rīcībā esošais šī dokumenta projekts, kurš gan sestdien vēl var tikt mainīts, runā par Latviju kā nacionālu, eiropeisku un demokrātisku valsti. Tajā uzsvērtas tādas vērtības kā patriotisms, cilvēks, uzņēmīgums, moderns latviskums un taisnīgums. Dokumentā pausta apņemšanās turēt godā latviskumu, bet vienlaikus nenorobežoties no pārējās pasaules un neļauties protekcionisma kārdinājumiem. “”Vienotība” pārstāv noteiktas vērtības, nevis šauru ekonomisko interešu grupu vai Latvijas kaimiņvalstu intereses. “Vienotībai” ir jāstāsta par savām pamatvērtībām un jāparāda, ka pie tām turamies ikvienā savā lēmumā un darbībā. Mēs aicināsim arī citas centriski labējās partijas, kurām šajā deklarācijā paustais redzējums šķiet pieņemams, ar mums apvienoties,” teica partijas domes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

Pēc “LA” rīcībā esošas informācijas, pagaidām gan kopīgam startam ar “Vienotību” piekrituši vien pašreizējie sadarbības partneri – reģionālās partijas “Kuldīgas novadam”, “Tukuma pilsētai un novadam”, kā arī “Valmierai un Vidzemei”. Šobrīd “Vienotībai” vēl ir spēkā sadarbības līgums arī ar Latgales partiju, bet tās līderis Jānis Lāčplēsis pēdējā laikā vairākkārt redzēts Saeimā viesojamies te pie Latvijas Reģionālās apvienības (LRA), te pie Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). Viņš skaidro, ka esot ticies, lai pārrunātu Latgalei un Daugavpils novadam aktuālus attīstības jautājumus, bet nenoliedza, ka skarta arī tēma par kopīgu startu nākamajās Saeimas vēlēšanās. “Mēs runājam ar visām ieinteresētajām partijām, tostarp arī “Vienotību”, bet gala lēmumu paziņosim partijas kongresā 9. martā,” teica Lāčplēsis. Pagaidām gan šķiet, ka, visticamāk, Latgales partija turpinās sadarbību ar “Vienotību”, jo gan ZZS, gan LRA jau šobrīd Latgales reģionā jūtas gana spēcīgi un Lāč­plēša komandas pārstāvjiem piedāvājuši ne augstāk kā piekto vietu kandidātu sarakstos. Savukārt “Vienotībai” spēcīgu līderu Latgalē tikpat kā vairs nav (pēdējās pašvaldību vēlēšanās “Vienotība” savu Daugavpils sarakstu komplektēja no studentiem, kuri pat nebija partijas biedri).

Kā informēja “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars, sadarbības forma uz nākamajām Saeimas vēlēšanām būs citādāka. Līdz šim reģionālās partijas slēdza sadarbības līgumus un drīkstēja pievienot “Vienotības” kandidātu sarakstiem dažus savus cilvēkus, bet tagad tiks veidota līdzvērtīgu partneru apvienība. “Vienotības” domes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš savās vīzijās iet vāl tālāk – viņaprāt, labēji centriskajiem proeiropeiskajiem politiskajiem spēkiem Latvijā būtu jāapvienojas vienā lielā partijā ar 20 000 biedru. Jebkurā gadījumā šāda konsolidācija nozīmēs “Vienotības” pašreizējā nosaukuma un simbolikas aizstāšanu ar ko jaunu. Ar to gan gluži nav mierā Salaspils mērs un “Vienotības” valdes loceklis Raimonds Čudars. “Labēji centrisku partiju konsolidācija ir nepieciešama, bet vienlaikus nedrīkstam zaudēt savu vārdu un vērtības. Reiz jau šādu kļūdu pieļāvām un tas noveda pie visām problēmām, ar ko partija šobrīd saskaras,” teica Čudars.

“Vienotības” potenciālo partneru lokā pagaidām nav partijas “Kustība Par”, kuras pārstāvji darbojas “Vienotības” Saeimas frakcijā. “Kustība Par” jau janvāra beigās sāka pati savas sarunas par priekšvēlēšanu sadarbību ar vairākām politiskajām partijām. Šobrīd tās esot noslēgušās un pirmdien tikšot paziņoti rezultāti. Ja “Par” un “Vienotība” nolems nesadarboties, tad tās pārstāvji Saeimā (Ints Dālderis, Lolita Čigāne, Aleksejs Loskutovs un Andrejs Judins) pametīs “Vienotības” frakciju.

LA.lv