Latvijā
Politika

“Vienotība” jaunas šķelšanās priekšā 33

Foto – Ieva Čīka/LETA

Kamēr “Vienotības” valde nespēj vienoties nedz par kopīgu partijas priekšsēdētāja amata kandidātu, nedz par Solvitas Āboltiņas atstādināšanu no Saeimas frakcijas vadītājas amata, tikmēr uz partijas pašreizējā priekšsēdētāja Andra Piebalga galda krājas iesniegumi no biedriem par izstāšanos no “Vienotības”. Drīzumā šim piemēram varētu sekot jau veselas nodaļas.

“Vairāki valdes locekļi grib, lai valde kongresam piedāvātu kopīgu partijas priekšsēdētāja amata kandidātu. Tas, protams, neizslēgtu iespēju arī citiem kandidēt,” vakar pēc valdes sēdes žurnālistus informēja Piebalgs. Edvarda Smil­tēna rosināto jautājumu par S. Āboltiņas atstādināšanu no frakcijas priekšsēdētājas amata valde vakar nemaz neiekļāva darbakārtībā, jo Āboltiņa nebija ieradusies uz sēdi. “Mēs pie šī jautājuma atgriezīsimies nākamajā valdes sēdē,” solīja Piebalgs. Arī par kopīgo kandidātu priekšsēdētāja amatam partijas valde varētu vienoties nākamnedēļ.

 

Kareivīgais pret mierīgo darbarūķi

Pagaidām interesi kandidēt uz priekšsēdētāja amatu izrādījuši tikai divi no “Vienotības” jaunākās paaudzes politiķiem – Saeimas deputāts Edvards Smiltēns un Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis. Pirmais gan savu kandidēšanu apturējis, pieprasot, lai partijas vadība vēl pirms kongresa pieņem vairākus lēmumus, tostarp atstādina no amata pašreizējo partijas Saeimas frakcijas vadītāju Āboltiņu. Viņaprāt, šāds solis jāsper nekavējoties, lai būtu skaidrs, “kurš patiesībā vada partiju”.

Smiltēna kampaņa balstīta konfliktā ar pašreizējo partijas vadību, bet Ķirsis ir daudz samiernieciskāks kandidāts. Viņaprāt, pietiek ar to, ka Āboltiņa jau ir paziņojusi, ka beigs aktīvu politisko darbību, nekandidēs nākamajās parlamenta vēlēšanās un nepretendēs uz amatiem partijas vadībā. Smiltēns apgalvo, ka “Vienotības” atdzīvināšanai nepieciešami “radikāli lēmumi”, bet izvairās atbildēt, kādi tieši. Turpretim Ķirsis gatavs runāt par konkrētiem darbiem, kā uzlabot partijas organizatorisko struktūru, kā atgriezties pie “Vienotības” pamatvērtībām un kā uzlabot programmatisko piedāvājumu. “Es būtu gatavs nekandidēt uz šo amatu, ja to darītu kāds no partijas pirmās līnijas līderiem – Valdis Dombrovskis, Eiroparlamenta deputāti vai ministri, bet pagaidām no viņiem šādu vēlmi nemana. Tad varbūt laiks pie darba ķerties jaunajai paaudzei. Esmu gatavs sacensties ar Edvardu. Nesen jau sevi pierādīju, vadot mūsu sarakstu pašvaldību vēlēšanās Rīgā. Tobrīd daudzi teica, ka “Vienotība” jau ir norakstīta un neiekļūs pašvaldībā. Tomēr mums izdevās pierādīt pretējo. Tagad laiks to pašu atkārtot arī partijā!” apņēmības pilns ir Ķirsis. Viņš atzina, ka lēmumu kandidēt uz partijas priekšsēdētāja amatu nav pieņēmis “viens pats klusumā”. Uz šo soli viņu esot mudinājuši vairāki partijas biedri, tostarp viņa piesauktie “pirmās līnijas līderi”. Tomēr politiķis neatklāja, kuri tieši.

 

Nodaļas vīlušās

Ķirša aizmuguri piesedz pašreizējie partijas līderi, toties Smiltēnam lielāks atbalsts ir reģionālajās nodaļās. Dažas no tām par viņu stāv tik stingri, ka gatavas pamest partiju, ja šis kandidāts netiks ievēlēts. Pirmkārt jau Smiltēna pārstāvētā Saulkrastu nodaļa. “Edvards Smiltēns ir viens no mūsu lielākajiem balstiem. Vairāki biedri partijā un nodaļā turpina darboties, tikai pateicoties viņa pierunāšanas un komunikācijas spējām,” telefonsarunā atzina Saulkrastu nodaļas vadītājs Normunds Līcis. Viņa vadītā “Vienotības” nodaļa nosūtījusi vēstuli partijas vadībai, kurā izsaka stingru atbalstu Smiltēna piedāvātajām izmaiņām un pauž neapmierinātību ar pašreizējiem procesiem partijas vadībā, piemēram, Āboltiņas lielo ietekmi un lēmumiem. Pagaidām nekādu atbildi vai citu reakciju no partijas vadības saulkrastieši nav sagaidījuši. Līcis arī apstiprināja – ja Smiltēna pieprasītās kardinālās pārmaiņas netiks īstenotas, partiju varētu pamest visa Saulkrastu nodaļa vai vismaz tās vairākums.

Arī “Vienotības” Rēzeknes nodaļā ilgstoši valdot neapmierinātība un vilšanās, atzina nodaļas pārstāve un partijas valdes locekle Līvija Plavinska. “Šobrīd mani nodaļas kolēģi ir tik ļoti vīlušies partijā, ka kļuvuši kūtri un nekādas sapulces vai sanākšanas gandrīz nenotiek. Noskaņojums ir tik skeptisks, ka šobrīd pat nemāku teikt, vai vispār apmeklēsim gaidāmo kongresu. Pašvaldību vēlēšanās Rēzeknē mums rezultāti bija labi, bet tas galvenokārt ir mūsu kandidātu personīgo nopelnu un atpazīstamības, nevis partijas dēļ. Noskaņojums ir skumjš, jo “Vienotībā” ir daudz cienījamu un darboties gribošu cilvēku, bet diemžēl mūsu partija no cienījamas politiskas organizācijas pārtapa par instrumentu vienas personas ambīciju apmierināšanai. Lūzuma brīdis bija pēc Valda Dombrovska demisijas, kad Āboltiņai būtu vajadzējis uzņemties valdības veidošanu. Tas būtu bijis loģiskākais un partijai pareizākais solis. Diemžēl tobrīd viņai tik ļoti kārojās citu amatu, kuru gan neizdevās iegūt, ka aizmirsās organizācijas vajadzības,” teica Plavinska. Viņa atzinīgi vērtē Smiltēna kandidatūru, bet vienlaikus pauda šaubas, vai ar viņa centību un cīņassparu pietiks, lai atjaunotu partijas agrāko popularitāti. Līdzīga skepse valdot arī vairākās citās “Vienotības” nodaļās, piemēram, Alūksnē, Saldū un Liepājā. Protestējot pret lēmumu pieņemšanas kārtību partijā, jūlija sākumā “Vienotību” pameta Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks, bet nedēļu vēlāk līdzīgi rīkojās pieci Saeimas deputāti – Andrejs Judins, Lolita Čigāne, Ilze Viņķele, Ints Dālderis un Aleksejs Loskutovs.

Partijas priekšsēdētājs Piebalgs gan cer, ka “Vienotību” negaida jauna šķelšanās, bet neizslēdza, ka šāds risks pastāv. Viņš pēdējā laikā saņēmis ap desmit priekšlikumu no individuāliem biedriem par izstāšanos no partijas.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijā aizturēts Ukrainas bankas “CityCommerce Bank” līdzīpašnieks
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Cilvēki pazuda bez pēdām… Sākta tiesvedība par šausminošām slepkavībām Rīgā
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 7 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā 1
7 stundas