×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. decembris, 2013
Drukāt

“Vienotība” turpinās iesāktos darbus. Saruna ar Dzintaru Zaķi (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Valdības veidošanas sarunu karstumā trešdien uz redakciju atsteidzās Dzintars Zaķis (“Vienotība”). Ar viņu sarunājās Voldemārs Krustiņš un Egils Līcītis.

V. Krustiņš: – Jūsu partija ir apņēmības pilna saglabāt varu?


Dz. Zaķis: – Turpināt labi iesākto darbu daļu. Tas nav bijis viegli, bet, šķiet, darīts pietiekami kvalitatīvi, un to derētu pēctecīgi saglabāt.

– Vispēctecīgāk to būtu darīt ar Valdi Dombrovski priekšgalā. Kur vien aptaujās jautā, tūkstoši nepiekrīt, ka viņam bijis jāatstāj premjera amats. 


– Valdis nav robots, viņš ir arī cilvēks. Kad krājas, tad sakrājas daudz. Tajā skaitā problēmas koalīcijā, ar partneriem. Viņš demisionēja, un jāskatās pēc vienīga aizvietotāja, jāveido plašas pārstāvības koalīcija, kas apmierina lielu daļu sabiedrības.

– Jūsu dūži izteikušies, ka NA esot “šantāžisti”. Viņi būs paklausīgāki?


– Arī NA ir savi mērķi, intereses un situācijas, kādās viņi nokļūst. Kad likām kopā tagad kritušo valdību, tobrīd zināmā mērā bijām spiesti piekāpties RP, lai viņos mazinātu vēlmi turēties kopā ar “SC”. Ne ar tankiem, bet ar dāsnāku amatvietu piedāvājumu pārliecinājām Zatlera komandu nebūt kopā ar “Saskaņu”. Turpretī NA tādējādi tika pašā sākumā apdalīta. Nebija ievērota proporcionalitāte, uzmilza sāpīgs augonis, kas laika gaitā lika sevi manīt. Esmu pārliecināts, ka jaunai valdībai jātop taisnīgā kompromisā, lai visi apmēram ir mierā un lai atbildības jomas ir līdzīgi sadalītas.

– “Zemnieki” dabūs Satiksmes ministriju?


– Partijas nosaukumā precīzi pateikts, kura no ministrijām viņiem noteikti ir piekritīga. Būtu jocīgi, ja viņi atteiktos no Zemkopības ministrijas.

– Bet vai viņi dabūs satiksmes resoru?


– Domāju, ka ne.

E. Līcītis: – Kā plānots veidot koalīciju? Partiju pārstāvji vārds pa vārdam jau min noskatītos “kumosiņus”, pārsvarā kādreiz aizņemtos krēslus – Augulim bija satiksme un Vējonim VARAM, tātad atkal pienākas, un citi tāpat lēņo. Vai tad vecās kārtis nebūtu jāaizslauka un jāizdara pa jaunam? Atbildīgi! Varbūt Izglītības ministriju labāk uzticēt NA nekā saglabāt par portfeli nesekmīgiem reformistiem?


– Pāragri runāt par konkrētiem cilvēkiem un posteņiem. Iezīmēšu principus. Ir “resursu” ministrijas – Ekonomikas, Satiksmes, Zemkopības un VARAM. Ir “rūpju” ministrijas – Labklājības, Veselības, Izglītības, Kultūras. Un ir “ietekmes” vai “spēka” ministrijas – Ārlietu, Iekšlietu, Tieslietu, Aizsardzības. Katrā grupā pa četrām ministrijām, un akurāt četri būs topošās koalīcijas partneri, kamēr neatkarīgo deputātu vidū labprāt vēlas iztikt bez asām kustībām un nepretendēt uz augstākiem amatiem. Līdz ar to četru vidū iespējams rast līdzvērtīgu sadarbību, katram uzņemoties pa daļai vadības attiecīgā ministriju grupā. Taču scenārijus pa īstam kalsim, kad sēdīsimies pie sarunu galda.

– Kāpēc apgrūtināt prezidenta izvēli, izvirzot trīs “Vienotības” premjera amata kandidātus? 


– Lielā mērā taktisku apsvērumu dēļ. Bija risks, nosaucot Pabrika kungu, uzreiz saņemt atteikumu.

E. Līcītis: – Vai pieņemams veids nebija – lūk, Pabriks. Gatavs uzņemties līderību kritiskā situācijā, kaut vai Zolitūdes traģēdijas seku novēršanas dēļ. Gatavs uzņemties un pieprasīt atbildību. 


– Cāļus skaita rudenī. Mēs nonāksim līdz labam premjerministram, kas spēj pieprasīt atbildību, sakārtot sistēmas, kas kļuvušas problemātiskas. Nesteidzināsim notikumus…

– Velkat uz to, ka premjera uzvārds nemaz nebūs Pabriks?


– Ceru, būs uzvārdā Pabriks.

V. Krustiņš: – Kā tiks vadīts “pagaidu” valdības laiks, lai nākamruden vēlēšanas “Vienotībai” pienāktu daudzmaz cerīgi?


– Tas atkarīgs ne vien no premjera, bet no visa jaunās valdības sastāva. Pašlaik apmēram trešdaļa vēlētāju atbalsta opozīcijas “SC”. Mazliet lielāka trešdaļa kopā ir NA, ZZS un “Vienotības” piekritēji. Trešā trešdaļa ir neizlēmušie, svārstīgie vai sīko partiju vēlētāji. Ja atrodam kopīgu valodu ar ZZS, sastādām normāli strādājošu, nevis pretrunās mūždien iestigušu valdību, ir ļoti ticami, ka nākamajās vēlēšanās baudām lielāku uzticību, nekā reitingos uzrādīta trešdaļa starpfinišā. Nav tik būtiski, kurā konkrētā pusē vēlētāji nosveras, vairāk būtiski, ka balsis krīt mūsu nometnei.

PILNU INTERVIJU AR DZINTARU ZAĶI LASIET ŠEIT!

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Visa problēma-pārāk maz ministriju! Latvija taču nav nekāda Šveice,vai pat Lielbritānija ar tikai septiņām ministrijām!

 2. zakjis gatavo jaunu aferu ar auto???

 3. vairs interesē šī kampēja runas un teiktais,ja nemācēja strādāt kad bija iespēja to darīt,tagad būtu paklusējis un cilvēcīgi atstājis Valdības ēku .

 4. Jūs izmantojāt Dombrovski partijas reitingu celšanai. Cilvēks nosirmoja, strādāja pāri saviem spēkiem, bet iekšējo intrigu dēļ bija spiests iet pret savu sirdsapziņu. Kad jāglābj partija, bez cīņas pašu biedri Dombrovski atdeva prezidenta patvaļai, kurš tādējādi panāca sava sen iecerētā plāna realizēšanu.

 5. Zaķis turpinās likumīgos zagļa līkločus?

 6. Vienotība nav ta vērts, lai iedziļinātos tās programmā. Vēl jo vairāk, Dzintara Zaķa interpretācijā.

 7. Iesāktā IIN samazināšana darbaspēkam-Karginam,Zaharjinam & Co jāturpina,uzņēmumu padomes (nu jau ar dubultalgām) jāatjauno!

 8. Mēsli jau tā pat gana. Atbildēt

  Labāk nevajag.

 9. Nav saprotams, kāpēc žurnālisti vispār intervē un uzklausa ši šmucīgā politikāņa viedokli? Vajadzētu vēl Kamparu izvilkt, tad arī nothing special un citus.

Draugiem Facebook Twitter Google+