Foto – Timurs Subhankulovs

“Vienotība” turpinās iesāktos darbus. Saruna ar Dzintaru Zaķi 10

Valdības veidošanas sarunu karstumā trešdien uz redakciju atsteidzās Dzintars Zaķis (“Vienotība”). Ar viņu sarunājās Voldemārs Krustiņš un Egils Līcītis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

V. Krustiņš: – Jūsu partija ir apņēmības pilna saglabāt varu?


Dz. Zaķis: – Turpināt labi iesākto darbu daļu. Tas nav bijis viegli, bet, šķiet, darīts pietiekami kvalitatīvi, un to derētu pēctecīgi saglabāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vispēctecīgāk to būtu darīt ar Valdi Dombrovski priekšgalā. Kur vien aptaujās jautā, tūkstoši nepiekrīt, ka viņam bijis jāatstāj premjera amats. 


– Valdis nav robots, viņš ir arī cilvēks. Kad krājas, tad sakrājas daudz. Tajā skaitā problēmas koalīcijā, ar partneriem. Viņš demisionēja, un jāskatās pēc vienīga aizvietotāja, jāveido plašas pārstāvības koalīcija, kas apmierina lielu daļu sabiedrības.

– Jūsu dūži izteikušies, ka NA esot “šantāžisti”. Viņi būs paklausīgāki?


– Arī NA ir savi mērķi, intereses un situācijas, kādās viņi nokļūst. Kad likām kopā tagad kritušo valdību, tobrīd zināmā mērā bijām spiesti piekāpties RP, lai viņos mazinātu vēlmi turēties kopā ar “SC”. Ne ar tankiem, bet ar dāsnāku amatvietu piedāvājumu pārliecinājām Zatlera komandu nebūt kopā ar “Saskaņu”. Turpretī NA tādējādi tika pašā sākumā apdalīta. Nebija ievērota proporcionalitāte, uzmilza sāpīgs augonis, kas laika gaitā lika sevi manīt. Esmu pārliecināts, ka jaunai valdībai jātop taisnīgā kompromisā, lai visi apmēram ir mierā un lai atbildības jomas ir līdzīgi sadalītas.

– “Zemnieki” dabūs Satiksmes ministriju?


– Partijas nosaukumā precīzi pateikts, kura no ministrijām viņiem noteikti ir piekritīga. Būtu jocīgi, ja viņi atteiktos no Zemkopības ministrijas.

– Bet vai viņi dabūs satiksmes resoru?


– Domāju, ka ne.

E. Līcītis: – Kā plānots veidot koalīciju? Partiju pārstāvji vārds pa vārdam jau min noskatītos “kumosiņus”, pārsvarā kādreiz aizņemtos krēslus – Augulim bija satiksme un Vējonim VARAM, tātad atkal pienākas, un citi tāpat lēņo. Vai tad vecās kārtis nebūtu jāaizslauka un jāizdara pa jaunam? Atbildīgi! Varbūt Izglītības ministriju labāk uzticēt NA nekā saglabāt par portfeli nesekmīgiem reformistiem?


Reklāma
Reklāma

– Pāragri runāt par konkrētiem cilvēkiem un posteņiem. Iezīmēšu principus. Ir “resursu” ministrijas – Ekonomikas, Satiksmes, Zemkopības un VARAM. Ir “rūpju” ministrijas – Labklājības, Veselības, Izglītības, Kultūras. Un ir “ietekmes” vai “spēka” ministrijas – Ārlietu, Iekšlietu, Tieslietu, Aizsardzības. Katrā grupā pa četrām ministrijām, un akurāt četri būs topošās koalīcijas partneri, kamēr neatkarīgo deputātu vidū labprāt vēlas iztikt bez asām kustībām un nepretendēt uz augstākiem amatiem. Līdz ar to četru vidū iespējams rast līdzvērtīgu sadarbību, katram uzņemoties pa daļai vadības attiecīgā ministriju grupā. Taču scenārijus pa īstam kalsim, kad sēdīsimies pie sarunu galda.

– Kāpēc apgrūtināt prezidenta izvēli, izvirzot trīs “Vienotības” premjera amata kandidātus? 


– Lielā mērā taktisku apsvērumu dēļ. Bija risks, nosaucot Pabrika kungu, uzreiz saņemt atteikumu.

E. Līcītis: – Vai pieņemams veids nebija – lūk, Pabriks. Gatavs uzņemties līderību kritiskā situācijā, kaut vai Zolitūdes traģēdijas seku novēršanas dēļ. Gatavs uzņemties un pieprasīt atbildību. 


– Cāļus skaita rudenī. Mēs nonāksim līdz labam premjerministram, kas spēj pieprasīt atbildību, sakārtot sistēmas, kas kļuvušas problemātiskas. Nesteidzināsim notikumus…

– Velkat uz to, ka premjera uzvārds nemaz nebūs Pabriks?


– Ceru, būs uzvārdā Pabriks.

V. Krustiņš: – Kā tiks vadīts “pagaidu” valdības laiks, lai nākamruden vēlēšanas “Vienotībai” pienāktu daudzmaz cerīgi?


– Tas atkarīgs ne vien no premjera, bet no visa jaunās valdības sastāva. Pašlaik apmēram trešdaļa vēlētāju atbalsta opozīcijas “SC”. Mazliet lielāka trešdaļa kopā ir NA, ZZS un “Vienotības” piekritēji. Trešā trešdaļa ir neizlēmušie, svārstīgie vai sīko partiju vēlētāji. Ja atrodam kopīgu valodu ar ZZS, sastādām normāli strādājošu, nevis pretrunās mūždien iestigušu valdību, ir ļoti ticami, ka nākamajās vēlēšanās baudām lielāku uzticību, nekā reitingos uzrādīta trešdaļa starpfinišā. Nav tik būtiski, kurā konkrētā pusē vēlētāji nosveras, vairāk būtiski, ka balsis krīt mūsu nometnei.

PILNU INTERVIJU AR DZINTARU ZAĶI LASIET ŠEIT!