Latvijā
Politika

“Vienotībai” atņem valsts finansējumu 16


Vēlēšanu laikā partijas vadītāja bija Solvita Āboltiņa. Pēc vēlēšanām tika sasaukts “Vienotības” ārkārtas kongress un mainījās partijas vadība.
Vēlēšanu laikā partijas vadītāja bija Solvita Āboltiņa. Pēc vēlēšanām tika sasaukts “Vienotības” ārkārtas kongress un mainījās partijas vadība.
Foto-Timurs Subhankulovs

Pēc tiesas sprieduma stāšanās spēkā saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs partijai “Vienotība” pārtrauks valsts finansējuma piešķiršanu, aģentūrai LETA apstiprināja “Vienotība” vadītājs Andris Piebalgs.

Viņš atzina, ka tas partijai ir smags, taču ne iznīcinošs trieciens.

Nesen stājās spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums, kas paredz, ka “Vienotībai” būs jāmaksā KNAB piemērotais 4000 eiro sods saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem.

Rīgas apgabaltiesa samazināja par administratīvā pārkāpuma izdarīšanu piemērotā soda apmēru – iepriekš KNAB noteikto 4300 eiro vietā partiju sodot ar 4000 eiro naudas sodu.

KNAB vērsās pret “Vienotību”, jo uzskatīja, ka tā 12.Saeimas priekšvēlēšanu izdevumos nav uzrādījusi visus tēriņus. 2015.gada 13.maijā KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja nolēma administratīvā pārkāpuma lietā, ar ko tika saukta pie administratīvās atbildības “Vienotība” par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumu neievērošanu, uzlikt naudas sodu partijai 4300 eiro apmērā.

Nepiekrītot minētajam lēmumam, “Vienotība” iesniedza sūdzību, kas ar KNAB priekšnieka pagājušā gada lēmumu tika noraidīta. Partija lēmumu pārsūdzēja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, lūdzot lēmumu atcelt. Pirmās instances tiesa negrozīja KNAB lēmumu un noraidīja partijas sūdzību.

Kopš 2012.gada valsts budžeta finansējumu piešķir politiskajām partijām, par kurām Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju. Valsts budžeta finansējums tiek piešķirts politiskajām partijām uz četriem gadiem. Līdzekļus izmaksā četras reizes gadā – līdz 15.janvārim, 15.aprīlim, 15.jūlijam un 15.oktobrim.

Saskaņā ar 12.Saeimas vēlēšanu rezultātiem valsts budžeta finansējumu no 2015.gada ir tiesīgas saņemt sešas politiskās partijas un to apvienības – kopumā katru gadu 612 397 eiro. Partijai “Vienotība” ik gadu pienākas 141 669 eiro jeb 35 417 eiro ceturksnī.

Partiju kases iespējams likumīgi papildināt ne tikai ar valsts finansējumu, bet arī ziedojumiem un biedru naudām.

LA.lv