Foto-LETA

Vienoto azartspēļu kontroles sistēmu plāno iedarbināt 2019.gadā 0

Vienotā azartspēļu kontroles un uzraudzības sistēma sāks darboties 2019.gada janvārī, paredz Finanšu ministrijas (FM) sagatavotie grozījumi azartspēļu un izložu likumā. Valdība jau pērnruden atbalstīja ieceri ieviest vienotu azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Lai šo ieceri īstenotu, FM sagatavojusi grozījumus azartspēļu un izložu likumā, paredzot, ka azartspēļu automātus un iekārtas drīkst ekspluatēt tikai saslēgtus tīklā – vienotajā azartspēļu kontroles un uzraudzības sistēmā, nodrošinot tiešsaistes datu apmaiņu ar Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekciju. Savukārt vienotās azartspēļu kontroles un uzraudzības sistēmas ieviešanas un uzturēšanas kārtība būs jānosaka Ministru kabinetam. Valdības noteikumi būs jāpieņem līdz šā gada novembrim, bet jaunā kārtība stāsies spēkā no 2019.gada.

Ar grozījumiem likumā arī tiks papildināti Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas uzdevumi ar pienākumu nodrošināt vienotās azartspēļu kontroles un uzraudzības sistēmas darbību, pielietojot tiešsaistes datu apmaiņu ar azartspēļu organizētājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienotas azartspēļu kontroles un uzraudzības sistēmas ieviešana iecerēta nolūkā pilnveidot azartspēļu automātu un iekārtu darbības uzraudzību un ieņēmumu plūsmas pārskatāmību, kā arī pastiprināt spēlētāju interešu aizsardzību un spēles drošumu un mazināt ar azartspēlēm saistītos riskus – noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un citas nelikumīgas darbības.

Patlaban azartspēļu organizētāji azartspēļu automātu neto ieņēmumus iegrāmato, pamatojoties uz inkasācijas aktu. Šo inkasācijas aktu aizpilda, pamatojoties uz azartspēļu automāta elektronisko un mehānisko skaitītāju rādījumiem un faktisko naudas daudzumu katrā automātā. Inkasācijas akta aizpildīšanu veic manuāli katra azartspēļu organizētāja noteiktajos termiņos un kārtībā speciāli apmācītas un pilnvarotas personas. Lai pārliecinātos par azartspēļu organizētāja ieņēmumu uzskaites patiesumu, Valsts ieņēmumu dienests, atsevišķos gadījumos Valsts policija, pieaicinot Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas speciālistus, veic atsevišķu spēļu vietu azartspēļu automātu kontroles inkasāciju. Veicot plānotās pārbaudes spēļu vietās, papildu citām pārbaužu metodēm Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija izlases kārtībā veic arī azartspēļu automātu inkasācijas procesu, kas ir laikietilpīga procedūra.

Pasākumu plānā ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences nodrošināšanai 2010.-2013.gadam tika iekļauti vairāki pasākumi ēnu ekonomikas apkarošanai izložu un azartspēļu jomā. Viens no minētajiem pasākumiem bija izveidot sistēmu, kas pilnveidotu azartspēļu automātu darbības uzraudzību un ieņēmumu plūsmas pārskatāmību.

FM iepriekš izstrādāja koncepciju par azartspēļu automātu saslēgšanu vienotā tīklā, rosinot izveidot vienotu azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmu, lai operatīvi sekotu līdzi azartspēļu automātu tehniskajai un programmnodrošinājuma atbilstībai, kā arī skaitītāju rādījumiem, faktiskajai naudas plūsmai un azartspēļu organizētāja ieņēmumiem.

Šādas sistēmas galvenais princips ir tāds, ka visi Latvijā ekspluatētie azartspēļu automāti tiks saslēgti vienotā tīklā un centrālās datubāzes turētājs ir Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija. Pēc līdzīgiem principiem azartspēļu automātu darbības uzraudzība un kontrole notiek vairākās Eiropas valstīs – Slovēnijā, Beļģijā, Norvēģijā, Maltā, Itālijā un Igaunijā, izpētījusi FM.

Reklāma
Reklāma

Likuma grozījumi izsludināti valsts sekretāru sanāksmē, tiek būs jāskata valdībā un jāpieņem parlamentā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.