×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. decembris, 2015
Drukāt

Vienots gāzes tirgus kā realitāte

Ilustratīvs attēls. Publicitātes fotoIlustratīvs attēls. Publicitātes foto

No sašķidrinātās gāzes termināļa Zēbrigē gāzi saņem apvienotais Beļģijas un Luksemburgas gāzes tirgus. Sagaidāms, ka tam varētu pievienoties arī Nīderlande.

Pagaidām vienotais gāzes tirgus Eiropas Savienības ietvaros attiecas tikai uz Beļģiju un Luksemburgu, jo novembrī oficiāli atklāts un jau sācis darboties abu valstu jeb “BeLux” vienotais gāzes ­tirgus.

Paredzēts, ka visas piegādes notiks caur Ziemeļjūras piekrastes pilsētas Zēbriges ostā esošo Eiropā lielāko sašķidrinātās gāzes termināli.

Tas ir pirmais šāda veida projekta īstenojums, un tāpēc, kā uzsvēra Luksemburgas premjerministra vietnieks un ekonomikas ministrs Etjēns Šneiders, to var uzskatīt par pirmo posmu tālajā ceļā uz vienotu gāzes tirgu Eiropas mērogā. Tas, viņš teica, ir arī Luksemburgas prezidentūras ieguldījums Eiropas Enerģētikas savienības veidošanā, kura prasa “būtiskas pārmaiņas Eiropas enerģētikas sistēmā”.

Beļģijai un Luksemburgai – valstīm ar mazu teritoriju, bet attīstītu infrastruktūru un bagātu sadarbības pieredzi – gāzes tirgu apvienošana nesagādāja sevišķas tehniskas grūtības. Iespējams, ka tam drīzā nākotnē pievienosies Nīderlande un varbūt pat lielās kaimiņzemes. Taču, atklājot “BeLux” tirgu, tika runāts, ka nozīmīga loma projekta iedzīvināšanā bija arī abu valstu valdību politiskajai gribai. Kādas ES kopumā nereti pietrūkst.

Nodomi par vienota iekšējā gāzes tirgus izveidi reģionālā līmenī pastāv arī, piemēram, Centrāleiropā, kur to aizpērn ierosināja Polija un Čehija. Tāpat Baltijā…

“BeLux” piemērs liecina, ka, pārejot no vārdiem pie darbiem un katram pārvarot savas grūtības, mērķi var sasniegt, kaut gan tieši kopīga gāzes tirgus radīšana un ar to saistītās problēmas būs smagākais pārbaudījums, lai realizētu Eiropas Enerģētikas savienības ideju. Jāatgādina, Eiropas Komisija ar to nāca klajā šā gada sākumā Latvijas prezidentūras laikā, tādējādi ievadot t.s. Rīgas procesu.

UZZIŅA

BELUX

Pirmā gāzes tirgu apvienošana starp divām ES dalībvalstīm – Beļģiju un Luksemburgu.

Trīs gadu darba rezultāts starp gāzes pārvades sistēmu operatoriem “Creos Luxembourg” un “Fluxys Belgium” un abu valstu regulatoriem – ILR un CREG.

Likvidētas līdzšinējā starpsavienojuma maksas, gāzei šķērsojot abu valstu robežas, un tagad gāzi pārdod vienā tirdzniecības punktā – Zēbrigē.

Kopējais tirgus patēriņš – 20 miljardi kubikmetru gāzes gadā.

“BeLux” tirgū gāzi piegādā 70 uzņēmumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+