×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
31. janvāris, 2017
Drukāt

Vienreizēja. Atvadoties no Līvijas Akurāteres

Akuratere

Sestdien Apšuciema kapu baznīcā atvadījāmies no 26. janvārī mūžībā aizgājušās leģendārās teātra zinātnieces Līvijas Akurāteres, kura sarakstījusi monogrāfijas par ievērojamajiem aktieriem Antu Klinti, Artūru Filipsonu, Emīliju Viesturi, Gunāru Cilinski un citas. Īpašs stāsts ir par Līviju Akurāteri kā talantīgu pedagoģi un amatierteātra atbalstītāju. Jau sirmos gados viņa joprojām brauca garus ceļus pa Latvijas kultūras namiem, aktīvi darbojoties dažādās amatierteātru skates žūrijās. “Teātrī jāskatās ar mīlestību,” tāds bija viņas dzīves kredo.

“Tā jau tas notiek. Atveras un aizveras mūžības vārti. Katram savā laikā. Mums, vēl šaipusē, atļauts pastāvēt pie sliekšņa dziļi noliektām galvām. Nu mēs to darām. Līvija aiziet, aizlido gaismas ceļos jauna un skaista. Allaž starp jauniem un topošiem. Starp teātra ļaudīm visā Latvijā. Allaž – “muguru taisni!” Nu nevar latviešu teātris bez Līvijas Akurāteres ierakstīties vēsturē, nevarēja pati Līvija elpot bez teātra – tur viņas kaisle, tur viņas izskolotās, izlolotās un aprūpētās teātra paaudzes. Tur viņas smaids, aizraujošie stāsti par pirmizrādēm, lugām, cilvēkiem.

Līvija Akurātere bija vienreizēja. Un tāda paliks. Pašreiz zemes virsū daudz jo daudz aculiecinieku to apstiprinās. Un ģimene. Māmiņa un omīte. Ieva, Mārtiņš, un tad jau Matīsiņš. Ne par sevi viņa domāja un raizējās – par viņiem. Ja nu kas nebija tā, tad vaina pašā. Jā, tā viņa mocīja sevi, bet tieši viņai mēs varam pateikties par Ievu Akurateri ar visām viņas dziesmām, ar neatkārtojamo balsi, kas, cita starpā, neatraujami saistīta ar atmodu un neatkarības atgūšanu. Šķietami garā dzīve it kā nodancota, Līvijai patika dejot, ļoti, ļoti patika. Nu viņas deja būs bezgalīga. Mums šeitan paliek – “muguru taisni!”,” atvadoties no kolēģes, raksta rakstnieki Velta Kaltiņa un Roalds Dobrovenskis.

L. Akurātere saņēmusi Sudrabkalna prēmiju, Triju Zvaigžņu ordeni, “Spēlmaņu nakts” balvu par mūža ieguldījumu latviešu teātrī, kā arī Ministru kabineta balvu.

Latvijas Rakstnieku savienība atvadu vārdos uzsver, ka Latvijas kultūras vēsturē Līvija Akurātere paliks ar savu lielo un nesavtīgo teātra mīlestību, aristokrātisko smalkumu un milzīgo, neizsīkstošo enerģiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+