Ekonomika
Darbs un nauda

Viens konts četrdesmit vietā0

Foto: Edijs Pālens/LETA

No 2021. gada 1. janvāra Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētos nodokļus – to skaitā iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, pievienotās vērtības nodokli, akcīzes nodokli, dabas resursu nodokli, izložu un azartspēļu nodokli, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, elektroenerģijas nodokli, mikrouzņēmumu nodokli – līdz mēneša 23. dienai varēs iemaksāt vienā vienotajā nodokļu kontā.

Tāpat vienotajā nodokļu kontā varēs iemaksāt citus pastāvīgi veicamos maksājumus, tostarp uzņēmējdarbības riska valsts nodevu, valsts nodevu par numerācijas lietošanas tiesībām, patentmaksu, maksājumus par valsts kapitāla izmantošanu, par Eiropas Savienības dalībvalstu un citu valstu nodokļu administrāciju iesniegtajiem pieprasījumiem par nodokļu parādu piedziņu.

To paredz 2017. gada 23. novembrī Saeimā pieņemtie grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”.

“Maksāšanas kartība valsts budžetā maksātājiem kļūs krietni vienkāršāka,” saka VID Nodokļu pārvaldes projekta vadītāja Zane Siliņa.

Pašlaik nodokļi jāmaksā vairāk nekā četrdesmit dažādos valsts budžeta ieņēmumu kontos, kas nodokļu maksātājam prasa daudz laika, uzmanības, kā arī iespējams kļūdīties.

Ieviešot vienoto maksājumu kontu, būtiski samazināsies gan nodokļu nomaksai nepieciešamais laiks, gan izdevumi, jo daudzo maksājumu uzdevumu vietā būs jāsagatavo un jāapstiprina tikai viens – par vienu maksājumu vienotajā nodokļu kontā. Arī bankas komisijas maksājums būs tikai viens.

Kā paredz VID pārstāve, citu ieguvumu starpā samazināsies aprēķinātās nokavējuma naudas apmērs, jo tiks novērsta iespēja, ka kāds nodoklis kļūdaini iemaksāts citam nodoklim paredzētajā kontā. Iznākumā par citā kontā kļūdaini iemaksāto krājas parāds.

Lai nodokļu maksātājiem nerastos pārpratumi un lai viņi varētu jau laikus sagatavoties nodokļu maksāšanai vienotajā nodokļu kontā, tas sīkāk izskaidrots 2018. gada 30. oktobrī Ministru kabinetā apstiprinātajos noteikumos, to skaitā gan par maksājumu veikšanas kārtību, gan par to, kā veiktos maksājumus novirza nodokļu maksātāja saistību segšanai.

Pēc Zanes Siliņas teiktā, viens no jaunās nodokļu maksājumu kārtības pamatnosacījumiem ir tas, ka nodokļu maksātāja saistību segšana tiks veikta automātiski saskaņā ar FIFO (“first in, first out”) algoritmu.

Tas nozīmē, ka visas nodokļu maksātāja saistības tiks sarindotas atbilstoši laikam, kad tās radušās, un ka pirmās tiks segtas vecākās saistības.

“Vienlaikus noteikumos ir atrunātas situācijas, kad maksājums vienotajā nodokļu kontā būs jāveic, norādot unikālu dienesta paziņotu numuru, kas būs obligāti jānorāda maksājuma rīkojuma mērķa laukā, lai no iemaksātās summas kā pirmās tiktu segtas identificētās saistības,” skaidro VID amatpersona.

Lai jaunā maksājumu kārtība darbotos, pašlaik VID veido pilnīgi jaunu Maksājumu administrēšanas informācijas sistēmu (MAIS). Ar MAIS palīdzību tādējādi būs iespējams nodrošināt ne tikai ritmisku vienotā nodokļu konta darbību, bet arī VID administrēto valsts budžeta ieņēmumu uzskaiti – līdzīgi, kā tas notiek arī uzņēmumu grāmatvedībā – atbilstoši uzkrāšanas principam.

Savukārt maksimāli automatizētā nodokļu administrēšana uzlabos VID sniegto pakalpojumu kvalitāti un ātrumu.

Saistītie raksti

Gaidāmās pārmaiņas nodokļu maksāšanas kārtībā notiek projekta “Nodokļu informācijas pakalpojumu modernizācija” ietvaros, kas ir viens no pēdējo gadu lielākajiem informācijas un komunikācijas tehnoloģiju projektiem. Šo projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

LA.lv
Ieva Ēvalde
Ekonomika
Putina drēbes atstāj “Alfu”
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
“ABLV Bank” grib piedzīt 650 000 eiro no Filipa Kirkorova
1 diena
LP
LDz preses dienests
Ekonomika
Nākotnes izaicinājumi dzelzceļa nozarē – būt gataviem digitalizācijai, tostarp blokķēžu ieviešanai
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: “Brexit” tuvošanās riski: tautieši pastāsta, kā šobrīd jūtas Lielbritānijā
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Saindējušos bērnu veselības stāvoklis joprojām smags 1
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Zemessargi Rīgā mācās aizturēt nemiera cēlājus 1
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pavērsiens, kāds līdz šim šovā nav pieredzēts. Saimnieks Vitālijs samānījies potenciālajām līgaviņām
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
VIDEO: Pērkona negaiss Madonā izraisījis virpuļviesuli
15 stundas