Foto – Shutterstock

Padoms biškopim. Nektāraugs daglītis – viens sējums, divas ražas 0

Jautājums. Gribētu uzzināt visu par nektārauga daglīša audzēšanu. Kad jāsēj, kāda ir izsējas norma? Kā cīnīties ar savvaļas burkānu, ja tas pārņem daglīša lauku? Varbūt ir kāds herbicīds? ALFRĒDS LIEPĀJĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Parastais daglītis (Echium vulgare) ir divgadīgs augs, kas pirmajā gadā sadīgst, attīsta lapu rozeti, bet otrajā gadā veido stāvu, zarainu stumbru, kas sasniedz līdz 80 cm garumu. Zied diezgan ilgi – no jūnija sākuma, kopumā aptuveni divus mēnešus.

Lodes pagasta saimniecības Grantskalni saimnieks, biškopis Jānis Šmits iesaka daglīti, tāpat kā bišu amoliņu, sēt kopā ar citu nektāraugu, t.i., facēliju, lai lauks nestāvētu tukšs. Tā ar vienu sējumu iespējams dabūt divu gadu ražu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēj ap Jāņiem, izmantojot 8–10 kg facēlijas un 6 kg daglīša uz hektāru. Facēlija zied orientējoši pēc 45 dienām – proti, kad citi nektāraugi vairs nezied.

Daglītis ir kā nezāle, kas var augt jebkurā augsnē, tomēr visvairāk nektāra tas izdala iekoptās smilšainās augsnēs. Bites labi apmeklē daglīšus cauru dienu. Nektāra izdalīšanās intensitāti ietekmē laika apstākļi. Visvairāk augi medo siltā laikā (+20 °C), kad gaisa relatīvais mitrums virs 60%. Medus raža var sasniegt līdz 300 kg no hektāra.

“Jo tīrāks lauks no nezālēm, jo facēlija raženāk aug. Nezāļainā platībā nektāraugs uzdīgst, uzzied, taču nav tik spēcīgs. Savā saimniecībā herbicīdus nelietoju, toties cenšos augsni labi sastrādāt, lai samazinātu nezāļu daudzumu,” uzsver Jānis Šmits.

Latvijas Biškopības biedrības veterinārārste-konsultante Ineta Eglīte piebilst: “Gan no vides, gan biškopības viedokļa aizrauties ar herbicīdu lietošanu nevajag, jo arī savvaļas burkāns ir labs nektāraugs (tas gan zied tikai otrajā gadā) – kāpēc to noindēt? Laukā tikpat labi var ieaugties arī citas nezāles, kuras var būt noderīgi nektāraugi. Tāpēc aicinu biškopjus izvēlēties dabai un bitēm draudzīgas lauku apsaimniekošanas metodes. Arī šajā gadījumā neuzskatu par vajadzīgu nezāles tik ļoti apkarot. Ja augsne iepriekš labi sastrādāta, tad nevēlamo augu daudzums samazināsies vismaz tā, lai izvēlētais nektāraugs varētu augt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.