×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. marts, 2013
Drukāt

VIENSĒTU STĀSTI: Katrs no savas pasaules malas

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Gulbenes novada Beļavas pagasta mājās “Dadzīšos” var just ienesto individuālo un globālo elpu. Te dzīvo divi uzņēmīgi jaunieši – katrs no savas pasaules malas. Edgars Safronovs, nu arī Andersons, gan dzimis tepat Latvijā un uzaudzis Gulbenē, bet viņa sieva Klēra Andersone-Safronova ir no Floridas ASV.

 

Satikušies pirms trim gadiem Spānijā, Valensijā, kur Klēra ceļojusi kopā ar draudzeni, bet Edgars – ar brāli.

Doties pasaulē un studēt – iespējams, šo sēklu iedēstījis brīvprātīgais Bobs no Amerikas, kad viesojies Edgara ģimenē Gulbenē. Uz diviem gadiem atbraucis, bet palicis Latvijā četrus, mācījis citiem angļu valodu. Arī Edgara mamma ir atbalstījusi doties un mācīties citā valstī. Edgars sācis mācības 12. klasē, bet uzreiz pēc 1. septembra pasākuma bijis zvans – ir stipendija diviem mācību gadiem Honkongā. Bijis jāizlemj ātri. Kā toreiz aizbraucis, tikai tagad pa īstam atgriezies Latvijā kopā ar Klēru. Arī Edgara brālis ir mācījies Rīgā un pievērsies pavāru lietām, mācoties un praktizējoties daudz paceļojis pa pasauli.

Mācoties ārzemēs, angļu valoda nesagādāja problēmas, iespējams, tieši pateicoties Bobam. Pārējie arī bija sabraukuši no pasaules malu malām. Ar daudziem kontakti tiek uzturēti joprojām. Skola iedvesmoja pieteikties uz studijām universitātēs. “Pieteicos un Virdžīnijā skola man sponsorēja studijas četrus gadus. Aizbraucu tur un domāju – ko lai mācās? Pievērsos retorikas studijām. Koncentrējos uz franču valodas apguvi.” Amerikā līdztekus studijām apguvis keramikas pamatus, ko tagad liek lietā. Edgars darina mūzikas instrumentus no māla, pievieno ādu, metālu un top interesanti skaņas instrumenti.

Daudzi Edgaru meklē kā sniega kurpju darinātāju – atgriezies Latvijā, pētījis, ko vēl varētu darīt, un sācis darināt sniega kurpes – noderīgu lietu dabas vērotājiem un medniekiem. Ir papētījis, kā tās darinājuši senči.

Klēra tikmēr nodarbojas ar rokdarbiem – auž. Pašiem bijušas lielākas stelles, bet šobrīd tās noliktas malā un tiekot izmantotas atrastās nelielās stelles. Vecajā mājā telpas ir nelielas. Vienu istabu aizņem Edgars ar keramikas darbiem, otru – Klēras stelles un darbnīca. Klēra dzimusi un uzaugusi Amerikā, viņas senču saknes nāk no Zviedrijas un Īrijas. Amerikā Klēra studējusi spāņu valodu. Taču šobrīd ikdienā Dadzīšu māju darbnīcā top krāsaini darbi – austi, šūti.

Tā kā šajās mājās jaunieši dzīvo nesen, tad tikai pamazām atnāk informācija par mājas vēsturi. Daudz par kādreizējiem saimniekiem pastāsta mājā palikušās vecās lietas. Jaunieši tās liek lietā. Vecās ragavas šobrīd kalpo malkas sagādei jaunajai “raķeškrāsnij”, kā par to smej Edgars. Vizuāli neierasto un konstruēto krāsni uzmūrējis draugs.

 

Raidījums par Dadzīšu mājām un to saimniekiem skanēs 9. martā plkst. 16.05 “Latvijas Radio 1”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+