×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. novembris, 2012
Drukāt

VIENSĒTU STĀSTI: Osudaru princese

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Jaukā māksliniece Edīte Maderniece Balvu novada Bērzpils pagasta Osudaru ciema mežmales “Ābeļziedos” dzīvo viena pati. Viņa gan nedomā visu mūžu nodzīvot viena, taču skaidrs, ka pret iespējamo dzīves partneri viņai prasības augstas: jābūt ne tikai jaukam, bet arī gudram.


Pagaidām Edīte izbauda vienpatību, savas intereses un domas, ko izliek uz audekla. Māksliniecei ir klēpjdators, bet nav interneta. Ir televizors, ko skatās. Dejo pagasta deju kolektīvā, brauc ekskursijās, pasniedz privātstundas zīmēšanā. Tāpēc nav tā, ka Edītes ausīs vienīgās ārpuses skaņas ir pašas soļu čirkstošās atbalsis sniegotā mežā. Ir 50 truši, kuri jākopj un arī jānokauj, lai būtu pašai ko ēst vai lai iemainītu pret citiem lauku produktiem. Siltumnīca. Dārzs. Hektārs zemes. Kā jau īstos laukos.

Iepriekšējā dzīvē Edīte dzīvoja un strādāja Rīgā. Beidza Mākslas akadēmiju, darbojās mākslas galerijā, palīdzēja māsai, ar kuru kopā īrēja dzīvokli un kura strādāja par pavāri krogā. Pirms trijiem gadiem abas izdomāja, ka vajag savu īpašumu. Tā dzimtajā pusē tika nopirktas pamestas mājas. Bija pavasaris, un grasījās ziedēt ābeles. Gan mājas, gan vieta ļoti iepatikusies. Arī māju nosaukums ilgi neesot bijis jādomā. Māsa gan Edīti drīz pametusi, jo krogā iepazinusies ar norvēģu puisi, ar kuru tagad laimīgi dzīvo kopā Norvēģijā un palīdz uzturēt “Ābeļziedus”, iepriekš “Miezīšus”. Tāpat liels atspaids ir brālis, kas dzīvo četrus kilometrus attālu.
Maderniece2_AD_16

Edīte dzimusi un augusi netālajā Lazdukalna pagastā. Ģimenes dzīve nebija rožaina, jo vecāki (jau miruši) bija pārņemti ar savām vājībām. Edīti ar vēl četriem brāļiem un māsām uzaudzināja vecmāmiņas. Tagad visiem pieciem katram sava māja, savs paradīzes stūrītis, kā saka Edīte.

“Kā lauciniece ceļos vēlu – deviņos. Pabaroju trušus, sakuru krāsnis, tikai tad gleznoju, ja ir laiks. Bet lauku darbi man vienmēr patikuši. Problēmas sagādā tehniskas lietas – tad jāsauc palīgā brālis vai krusttēvs. Kursabiedri, kas atbrauc, dalās divās daļās: vieni par “Ābeļziediem” sajūsmā, otri nesaprot, kāpēc uz tualeti jāiet ārā, bet dušas vietā jāiet mazgāties pirtī,” smaida Edīte.

Raidījumu par “Ābeļziedu” saimnieci klausieties Latvijas Radio 1. programmā sestdien, 24. novembrī, plkst. 16.05. Atkārtojums 1. decembrī plkst. 6.03.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+