Viensētu stāsti: Rīdzinieki ar sirdi laukos 0

Juriste Kristīne Rulle un pavārs Agnis Švarcbahs ir bijušie rīdzinieki. Galvaspilsētas gadus atceroties, viņi ar smaidu stāsta, kā ar savu lielo vēlmi dzīvot laukos krituši uz nerviem radiem un draugiem. Izskatījuši dažādus variantus, dzīvošanu meža vidū gan uzreiz noraidījuši, jo bērniem (Oskaram tagad ir 18 gadu, Tomam – 10) tomēr nepieciešama skola.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas
Lasīt citas ziņas

Kad pirms astoņiem gadiem piebraukuši pie senas mājas Stelpes pagasta centrā, ieraudzījuši tur vecu kļavu un vinčas aku pagalma vidū, sapratuši, ka atraduši īsto vietu. Pārliecība vēl vairāk nostiprinājusies, apmeklējot brīnišķīgu skolu sakārtotā muižiņā.

 

Rosīgi gan savā sētā, gan pašvaldībā


CITI ŠOBRĪD LASA

Kādu laiku padzīvojuši vēl 19. gadsimtā celtajās baznīcas pērmindera vecajās mājās, sadūšojušies uzcelt sev jaunu namu, lielā mērā – savām un draugu rokām. Taču neba savas mantiskās vēlmes apmierināt laukos bija ieradušies rīdzinieki. Neraugoties uz savu praktisko izglītību, abi ir vairāk radoši cilvēki, patiesībā personības. Pateicoties abu aktivitātei, Stelpe ieguvusi papildu rosīgumu. Tapusi bērnu un jauniešu biedrība “Stelpīte” ar dažādiem radošiem pulciņiem un projektiem, tajā skaitā organizācija iesaistījusies starptautiskā jauniešu brīvprātīgā darba apmaiņas programmā. Piemēram, šobrīd pērmindera celtajā mājā dzīvo jauniete no Vācijas, kas Stelpes skolēniem māca braukt ar divriteni un staigāt pa virvi.

Taču arī savas praktiskās profesijas abi nav aizmirsuši. Agnis ir galvenais saimnieks virtuvē, arī mūs sagaidīja, cepot gardas picas. Savukārt Kristīne savas zināšanas liek lietā, pašvaldībā strādājot bāriņtiesā un rakstot dažādus projektus, piesaistot dažādu fondu naudu. Tā tapuši sporta un bērnu sporta spēļu laukumi, apgaismojums Stelpes centrā, atjaunota estrāde, paši arī spēlē vietējā trupā, un izrādes pulcē vairāk skatītāju nekā dažu vakaru Rīgas teātri.

Zīmīgi, ka kaimiņos uz dzīvi pārcēlies pensionēts britu pāris: dzimtenē viņiem iztikšana tikai ar pensijām bijusi švaka, tāpēc izrēķinājuši, ka labāk ar šiku mūža nogali pavadīt privātmājā Latvijā.

 

 

 

 

Kāzu būda pārtop jauniešu namā

Sētā daļēji uzcelts arī trešais nams, ko abi dzīvesbiedri mīļi sauc par savu kāzu būdu. Kad sataisījušies kāzām, izrēķinājuši, ka izdevīgāk pašiem uzraut namiņu viesiem, nevis kaut kur braukt to īrēt, vēl jo vairāk tad, kad bijusi doma namiņu izmantot arī citām vajadzībām. Divās nedēļās namiņš arī tapis, pats līgavainis vēl pusotru stundu pirms svinībām stūmis pēdējo ķerras kravu… Tagad kāzu būda pārtapusi par jauniešu dažādu aktivitāšu vietu, tur ir vieta gan sportam, gan mūzikai, gan vienkāršai pasēdēšanai.

“Mēs jau paši arī nemaz negribam to lauku mieru un klusumu. Pastāvīgi apkārt ir jauni cilvēki, kas nozīmē svaigas emocijas, uzlabojas svešvalodu zināšanas,” saka Kristīne.

Agnis divus gadus Rīgā bijis pavārs kādā bistro, trīs mēnešus Īrijā strādājis krogā, guvis lielu pieredzi un sapratis, ka vienlaikus spēj paēdināt 60 cilvēkus. Taču iespēja strādāt kādam īsti nav gājusi pie sirds, tāpēc tagad lolo vairākas idejas par mājražošanu, kas saistīta ar ēdināšanu. Agnis ir pārliecināts, ka mājražošana ir lieliska iespēja šajos laikos dzīvot laukos – galvenais, lai sirds šajā pasākumā ir iekšā!

Reklāma
Reklāma

Bet kā tad ar klasisko lauksaimniecību? Sākumā jau bijušas kartupeļu un citas dobes, līdz sapratuši, ka, aktīvi darbojoties ārpus mājas, lētāk lauku produkciju nopirkt no vietējiem zemniekiem. Palikušas tikai garšaugu dobes un, kā paši saimnieki smejas, divi lopi: baltā kaķenīte Bella un dalmāciešu puika Bīns.

 

 

 

 

Uzziņa

Raidījumu par Stelpes pagasta “Jaunlādzēniem” klausieties Latvijas radio 1. programmā 7. aprīlī plkst. 16.05. Atkārtojums 14. aprīlī plkst. 6.03.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.