×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
9. novembris, 2012
Drukāt

VIENSĒTU STĀSTI: Tradīciju turētāja

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Folkloriste, dziedātāja, amatu meistare Anna Strupka savos Viļakas novada Susāju pagasta Svilpovas ciema “Rudeniešos” dzīvo ja nu ne gluži svilpodama, tad sparīgi un ņipri noteikti.

 

Kā pati smej, viņai krīzes neesot, toties ir lopiņi, darba un Kultūrkapitāla fonda stipendija, dēla, mazbērnu un mazmazbērnu atbalsts. Ar ārstiem nedraudzējoties un nezinot, kas tā tāda slimnīca.

Anna dzimusi pirms 87 gadiem šajās pašās mājās, tikai citā vietā – kilometru attālu, kur savulaik mājas bijušas līdzās viena otrai, kā jau tas Latgales ciemos ierasts. Kad dalīta zeme, visām mājām nav bijušas rūmes, un 1939. gadā “Rudeniešu” guļbūve izjaukta, lai to saliktu citā vietā. Tur, kur ierādīta zeme. Pirmajos ulmaņlaikos tā daudzas mājas ceļojušas. Vēlāk celtnei piebūvēja vēl gabalu klāt.

Vīrs Vladislavs bija leģionārs, par ko dabūja ciest no padomju varas. Ģimene bijusi izsūtīto sarakstā, taču noslēpusies. Kad parādījušies atklātībā, neesot vairs aiztikti. Pēc tam atstājuši dzimto māju. Pa vidu darbs kolhozā “Liezēre”.

Kad Anna “Rudeniešos” atgriezusies, viņa dzimtajās mājās ieguvusi otru elpu. Kopā ar citām sievām izveidojusi etnogrāfisku ansambli, atcerējusies un izkopusi Ziemeļlatgales tradicionālo dziedāšanas prasmi – tolku, kōzu un dzaguzes bolsus. 
Strupska1_AD_7

Vēl kundze ada, tamborē un cep maizi. Arī dienā, kad apciemojām Annu, maizes krāsns jau kurējās un mīkla rūga. Kad malka bija sadegusi, ogles izvāktas, velves ar lapu slotu iztīrītas, šīberis aizšauts, Anna krāsnī ielika četrus mīklas pikučus, no kuriem iznāca četri brīnumgardi baltmaizes klaipi. Mīklas recepte vienkārša: četri kilogrami ekstraklases kviešu miltu, trīs litri trekna piena no pašas govs, puskilograms cukura, 30 grami rauga un divas šķipsnas sāls. Šito visu iejauc un liek siltā vietā divas stundas parūgt, tad 40 minūtes mīca, atkal ļauj rūgt un tieši vienu stundu tur krāsnī. Nekādus citus labumus mīklai klāt neliek.

Anna izrāda arī savus košos audumus un ar lepnumu stāsta, ka no mazbērniem arī viens aizrāvies ar aušanu – Aizsardzības ministrijas jurists Juris Strupka. Saimniece noskūpsta Dievmātes statuju, kas viņu sargājot, un šķelmīgi atvainojas par zobu pēdām Dievmātes galvā: viens no mazbērniem domājis, ka šokolāde, un iekodies. Vēl šoruden tāpat vingrumam izmetusi loku ar velosipēdu. Vecā, apaļā “Volga”, kas nopelnīta kolhoza kūts darbos, gan stāv pie šķūnīša.

 

Raidījumu par “Rudeniešu” saimnieci klausieties Latvijas Radio 1. pro-grammā sestdien, 10. novembrī, plkst. 16.05.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+