×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. novembris, 2012
Drukāt

VIENSĒTU STĀSTI: Zilo kalnu kraujas malā

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Ansis Roderts ar ģimeni Dundagas novada “Mežlīdumu” saimniecību iegādājās pirms desmit gadiem. Bija pienācis laiks pamest tēva mājas Mārupē. Tēvs cēlies no Rojas puses, šo vietu arī atradis. “Mežlīdumi” kopā ar 26 hektāriem zemes 1936. gadā atdalīti no lielākas saimniecības.

 

Ilgu laiku mājās dzīvojušas divas vecmeitas, pēc tam kāds vientuļš vīrietis. Jaunajos laikos “Mežlīdumos” saimniekojuši mednieki, bet Ansis kopā ar ģimeni bijuši tādi kā īpašuma uzraugi, bet vēlāk to arī nopirkuši.

Viegli Rodertu ģimenei neiet. Plāniem ne katrreiz iespējas tikušas līdzi. Izjutuši krīzi. Izskatās, ka vecā koka “Mežlīdumu” māja būs jājauc nost un vietā jāceļ jauna. Lielākoties ar vecāku atbalstu top cita celtne – veselīga dzīvesveida centrs, kam jābūt gatavam nākamā gada augustā un kuram vajadzētu būt ģimenes ienākumu avotam. Pats saimnieks savām rokām iztīrījis meža pļavas. Sporta pedagoģijas akadēmijā mācās par fizioterapeitu, lai varētu veiksmīgi strādāt ar cilvēkiem, kuri vēlētos atgūt veselību un mācīties veselīgi dzīvot. Ansim ir daudz ideju. Piemēram, viņš jau astoņus gadus audzē sojas pupiņas, kas labi aizvieto gaļu, taukus, krējumu, sieru. Starp citu, “Mežlīdumos” nav neviena dzīvnieka, ja nu kāds kaķis atklīst, paēd un atkal aiziet savos ceļos.

Kamēr uz rūpīgiem pētījumiem un ārvalstu pieredzi balstīts veselīgā dzīvesveida centrs vēl nav sācis darbu, Ansis piestrādā Dundagas bērnu centrā, bet kundze Jana strādā Rojas pamatskolā par angļu valodas skolotāju, tulko. 
Roderts1_AD_22

“”Mežlīdumos” redzu nākotni. Lai laukos izdzīvotu, vai nu līdz galam jānododas tradicionālajai lauksaimniecībai, vai jārealizē kāda svaiga ideja. Mūsu variants ir otrais. Galvenais – nesabojāt sākumu. Resursi mums ir. Brīva vieta, daba, absolūta tīrība, kāda vien mežā var būt. Te kopā ar bērniem esam laimīgi savās izpausmēs,” par “Mežlīdumu” potenciālu pārliecināts ir Ansis. Mājas atrodas Slīteres nacionālā parkā malā uz 70 metru augstās (no jūras līmeņa) Zilo kalnu kraujas malas 15 kilometru attālumā no Kolkas raga. Pa kreisi atklātā jūra, pa labi līcis. Naktīs var redzēt kuģu gaismiņas. Svaigs jūras gaiss.

“Taču katrai eksotikai ir sava garoziņa. Ziemā grūti Zilajos kalnos uzbraukt, kad sieva dzīvoja ar mazajiem bērniem pa mājām, trīs mēnešus nevienu svešu cilvēku neredzēja. Pats esmu bijis “Mežlīdumos” ieputināts nedēļām. Nenoliegšu, zinu arī, kas tā tāda depresija. Tāpēc mums Kolkā ir dzīvoklis ziemai – kamēr jāstrādā citur un nevar pa savām mājām vien dzīvot,” stāsta Ansis. Bet abiem ar Janu viņu lielākā bagātība, lepnums un prieks ir pieci dēli: Ervins (12), Kārlis (9), Filips (7), Arvils (4) un Arturs (3).Tieši bērni liek sasparoties, darīt vairāk, nekā cilvēka spēkos iespējams.

 

Raidījumu par Dundagas novada “Mežlīdumiem” klausieties Latvijas Radio 1. programmā sestdien, 17. novembrī, plkst. 16.05. Atkārtojums 24. novembrī plkst. 6.03.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+