Kultūra
Teātris un kino

Viesizrāžu mēnesis no laukiem – saldēdiens rīdziniekiem 0


Valmieras teātra izrādē “Džeina Eira” tiek izspēlētas jaunās guvernantes Džeinas Eiras (Inga Apine) un mistera Ročestera (Ivo Martinsons) sarežģītās attiecības.
Valmieras teātra izrādē “Džeina Eira” tiek izspēlētas jaunās guvernantes Džeinas Eiras (Inga Apine) un mistera Ročestera (Ivo Martinsons) sarežģītās attiecības.
Foto – Matīss Markovskis

Pēdējos gados rīdzinieki – teātra mīļotāji – ir izlutināti ar novadu dramatisko teātru viesizrādēm, kas galvaspilsētas publikai tiek piedāvātas vairākas reizes gadā. Jo īpaši gaidītas tās ir vasaras beigās, kad Rīgas teātros sezona vēl nav sākusies. Šogad pirmais Rīgā viesosies Liepājas teātris, jau 10. augusta M. Čehova Rīgas Krievu teātrī vakarā rādot Turgeņeva komēdiju “Mēnesis uz laukiem”, kurai sekos Gogoļa “Precības” un muzikālais dzīvesstāsts “Piafa” Dailes teātrī. Nākamajā nedēļā viesizrādēm pievienosies arī Valmieras teātris, kas uz Rīgu ved divus iestudējumus – “Džeina Eira” un “Emmijas laime”.

Galerijas nosaukums

Pretrunīgi vērtētas, bet intriģējošas

Šoreiz Valmieras teātris izvēlējies skatītājiem parādīt divus dažādos gadsimtos tapušus stāstus par cilvēku vientulību un satikšanās mēģinājumiem.

Māra Ķimele izrādi “Emmijas laime” veidojusi pēc izcilā vācu kinorežisora Rainera Vernera Fasbindera scenārija “Bailes saēd dvēseli” motīviem. Iestudējumā skartā tēma pašlaik pasaules bēgļu krīzes kontekstā ir ļoti aktuāla, jo stāsta par liktenīgu vācietes Emmijas un jaunā marokāņa Ali satikšanos mūsdienu Berlīnē – Eiropas sirdī, kur saplūst visdažādāko tautību cilvēki ar savām vajadzībām un paražām. Režisore mēģina atrast atbildes uz grūtiem jautājumiem. Vai šobrīd Eiropa tuvojas savai bojāejai vai tomēr jaunām iespējām? Un kas notiek ar katru cilvēku neatkarīgi no viņa tautības?” Galvenajās lomās – Inese Ramute un Jānis Znotiņš – taču bez viņiem izrādē piedalās krāšņa Valmieras teātra aktieru buķete – gan jaunie un talantīgie Elīna Vāne, Ieva Puķe, Rihards Jakovels, gan vecmeistari Dace Everss, Ināra Ieviņa, Juris Laviņš, Baiba Valante, Māra Vīgante un citi. Par skatītāju novērtējumu liecina kopš pirmizrādes pagājušā gada decembrī izpārdotās zāles.

Savukārt Reinis Suhanovs ir iestudējis pasaulslavenā romāna “Džeina Eira” dramatizējumu, kurā tiek izspēlētas jaunās guvernantes Džeinas Eiras un mistera Ročestera sarežģītās attiecības. Režisors uzsvēris divu dzīves apbružātu un attiecību siltuma alkstošu cilvēku neprātīgās alkas un vienlaikus arī bailes vienam no otra. Viņš centies ņemt vērā rakstnieces Šarlotes Brontē romāna gotiskā stila iezīmes un parādīt, cik nozīmīga loma galveno varoņu dzīvē ir cilvēciskajiem kompleksiem, atmiņām, ilgām, zemapziņas un sapņu pasaulei. Tas nav viegls uzdevums, un, šķiet, līdz galam nav atrisināts, jo kritiķi šo izrādi vērtējuši diezgan pretrunīgi. Tā daudziem likusies pārāk statiska bez spilgtiem uzplaiksnījumiem. Bet, lai noskaidrotu, kā ir patiesībā, jāatnāk uz izrādi, jo pārāk bieži uz dramatisko teātru skatuvēm negadās redzēt mākslinieciski psiholoģiskus pētījumus par cilvēka jūtu dabu. Galvenajās lomās – Inga Apine un Ivo Martinsons, bet pārējās lomās varēs redzēt Rūtu Dišleri, Janusu Johansonu, Agri Māsēnu, Skaidrīti Putniņu un jaunos Valmieras teātra aktierus.

Uzdevums pārsteigt un aizraut 

Viens no Liepājas teātra viesizrāžu trumpjiem neapšaubāmi būs izrāde “Piafa”, kas gan sen vairs nav nekāds jaunums, jo tiek spēlēta jau četrus gadus un to noskatījušies arī daudzi rīdzinieki, kas mērojuši tālo ceļu uz Liepāju, lai redzētu Agneses Jēkabsones fantastisko tēlojumu, atklājot leģendārās franču dziedātājas Edītes Piafas likteni režisores Lauras Grozas–Ķiberes iestudējumā, kam par pamatu ņemta Pemas Džemsas luga. Viņas dziedājums, līdz personīgām sāpēm izdzīvotās emocijas, kas izstaro skatītāju zālē, varētu būt iemesls, lai “Piafu” noskatītos vēlreiz un paaicinātu līdzi draugus, kuri šo izrādi vēl nav redzējuši. Papildu arguments – jaunās aktrises novērtējums, saņemot “Spēlmaņu nakts” Gada aktrises balvu.

Krietni jaunāka ir izrāde “Mēnesis uz laukiem”, ko iestudējis Konstantīns Bogomolovs. Viņš saīsinot saglabājis Turgeņeva tekstu un pievērsies galveno varoņu jūtu intensitātei, pārceļot lugas darbību uz mūsdienām – lauku skolu, kuras laisko ikdienu un rutīnu izjauc jauna skolotāja ierašanās, uzjundot negaidītas kaislības.

Pati jaunākā (pirmizrāde šā gada martā) un intriģējošākā ir kustību izrāde “Precības”, kas tapusi horeogrāfa un režisora Sergeja Zemļanska (Krievija) vadībā, un jau izpelnījusies gan skatītāju, gan kritiķu atzinību. Agafja Tihonovna nolēmusi precēties, taču īstas pārliecības gan viņai nav. Šajā svarīgajā brīdī talkā nāk savedēja Fjokla, piedāvājot Agafjai uzreiz piecus līgavaiņus. Cik viegli vai grūti izvēlēties īsto – to kustību valodā stilistiski precīzi izspēlē Liepājas teātra aktieri Ilze Trukšāne, Samira Adgezalova, Karīna Tatarinova, Rolands Beķeris, Gatis Maliks, Mārtiņš Kalita, Kaspars Kārkliņš, Armands Kaušelis, Anete Berķe un Sandis Pēcis.

Lauma Mellēna, kritiķe: “Reģionos strādājošo valsts teātru regulārās viesizrādes galvaspilsētā sniedz iespēju teātra mākslas cienītājiem Rīgā baudīt izrādes bez papildu izdevumiem laika un naudas izteiksmē, kas rastos, ceļojot uz Liepāju, Valmieru vai Daugavpili. Īpaši tas attiecas uz vecāko paaudzi, kas ir mazāk mobila un ar ierobežotāku maksātspēju – lai gan viesizrāžu biļetes Rīgā parasti ir dārgākas nekā uz vietas reģionu teātros, starpība tomēr nesedz pat transporta izdevumus. Teātriem tā ir iespēja aptvert plašāku auditoriju un iemest “āķi lūpā” potenciālajiem kultūras tūristiem uz savu pilsētu. Radošais process valsts nozīmes reģionu teātros šobrīd ir auglīgs, pēdējos gados vērojama režisoru aktīva rotācija pa visiem reģioniem, kas ienes svaigumu gan teātru repertuārā, gan sniedz lielākoties produktīvus izaicinājumus režisoriem un daudzveidīgas izrādes skatītājiem. Rīgas publika ir pieradusi pie dažādām netradicionālām interpretācijām un necieš no kultūras piedāvājuma trūkuma, tāpēc pārsteigt iespējams galvenokārt ar kvalitāti, vienalga, vai tas saistītos ar konkrētu aktieru izcilu spēles stilu vai izrādi, kas jau publiski novērtēta.

Gan Liepājas, gan Valmieras teātri šosezon uz Rīgu ved visai atšķirīgas izrādes, mērķējot uz dažādām auditorijām. “Piafa” noteikti jāskatās tiem, kas to vēl nav redzējuši, aktrises Agneses Jēkabsones dēļ – viņa ir izcila Piafa. Lielākā intriga, protams, ir Gogoļa “Precības” Sergeja Zemļanska režijā, jo diezgan droši var prognozēt, ka tā kļūs par vienu no šīs sezonas titulētākajām izrādēm. Valmieras izrādēm ir līdzīga problemātika, taču pavisam atšķirīgi risinājumi – psiholoģiski spēcīgu rezultātu panāk režisores Māras Ķimeles un aktrises Ineses Ramutes kopdarbs “Emmijas laimē”.”

Māra Kārkliņa, teātra cienītāja: “Kad uz Rīgu atbrauc valmierieši un liepājnieki, viņi man liekas sirsnīgāki un mājiskāki. Es jūtu, ka viņi cenšas spēlēt tā, lai iegūtu rīdzinieku simpātijas. Man ļoti patika Liepājas teātra kustību izrāde “Indulis un Ārija”. Tagad ir biļete uz vēl vienu kustību izrādi “Precības”, un ar nepacietību gaidu, kas tur būs. Savulaik biju sajūsmā par valmieriešu iestudēto “Raudupieti” un Elīnu Vāni galvenajā lomā un Indras Rogas iestudējumiem “Zojkina kvartira” un “Muiža kaņepēs”. Ceru, ka, kļūstot par Valmieras teātra māksliniecisko vadītāju, no viņas sagaidīsim vēl vairāk interesantu skatuves darbu.”

Viesizrāžu kalendārs 

Liepājas teātris – “Mēnesis uz laukiem” (10.08. plkst. 19 ) M. Čehova Rīgas Krievu teātrī; “Precības” (11.08. plkst. 19) un “Piafa” (12.08. plkst. 19) Dailes teātrī.

Valmieras teātris – “Emmijas laime” (16., 17., 18., 19., 20.08. plkst.19; 19. un 20.08. plkst. 14) JRT Muzeja zālē Talsu ielā 1; “Džeina Eira” (20.08. plkst. 18 un 22.08. plkst. 19) Dailes teātrī.

Biļetes abu teātru, “Biļešu servisa” (“Mēnesis uz laukiem”) un “Biļešu paradīzes” (“Precības”, “Piafa”, “Džeina Eira”, “Emmijas laime”) kasēs visā Latvijā.

LA.lv