×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
9. decembris, 2016
Drukāt

Naktsmājas Rīgā atrod tikai diviem tūkstošiem Tezē jauniešu (52)

Foto - Ivars CišsFoto - Ivars Cišs

Tezē gadumijas tikšanās šogad notiek Rīgā. Ar to mūsu galvaspilsēta tiek pielīdzināta citām Eiropas lielākajām pilsētām – Berlīnei, Parīzei, Barselonai, Madridei u. c. Ik reizi lūgšanas apmeklē arī valstu vadītāji, reliģiskie līderi, pasākums piesaista lielo apraides kompāniju un ziņu aģentūru uzmanību. Attēlā: Tezē tikšanās lūgšana izstāžu hallē Roterdamā 2010. gadā.

Diviem tūkstošiem Tezē Eiropas jauniešu tikšanās dalībnieku apmešanās vietas rīdzinieku ģimenēs jau atrastas, taču deviņiem tūkstošiem to vēl trūkst.

Kā zināms, gada nogalē Rīga kļūs par Eiropas jauniešu galvaspilsētu, jo no 28. decembra līdz 1. janvārim kopējās lūgšanās dievnamos, Ķīpsalas izstāžu hallē un “Arēnā Rīga” piedalīsies ap 15 tūkstoši jauniešu vecumā līdz 35 gadiem no dažādām valstīm (apmēram 11 tūkstoši ciemiņu, pārējie – Latvijas kristieši). Šādu tikšanos Tezē kopiena rīko jau 39. reizi. Organizatoru lūgumam piedāvāt naktsmājas pirmie atsaukušies tie, kuri savulaik izbaudījuši viesmīlību citās valstīs.

“1994. gadā brauciens uz Franciju bija pirmais tālais ārzemju ceļojums,” stāsta “LA” maketētājs Jānis Bidzāns, kurš toreiz bija Mākslas akadēmijas students. “Spilgti atceros, kā kopā ar māsu, māsīcu un viņas līgavaini jauno gadu sagaidījām Parīzes priekšpilsētā francūzietes Odiles ģimenē. Pa viņas divstāvu mājas logu varējām saskatīt Eifeļa torni.” Jānim palikušas prātā gan lūgšanas priekšpilsētas baznīciņā, gan kopējie saieti izstāžu zālēs. Viņš atminas: “Toreiz Francijā par tādu Latviju reti kurš zināja. Runādams angliski un mazliet arī franciski, skaidroju, ka dzīvoju valstī, kas atrodas uz rietumiem no Krievijas un austrumiem no Polijas.”

Šogad Bidzānu ģimene savā dzīvoklī uzņems trīs svētceļniekus, un abi viņa bērni skolēni jau tagad priecājas par gaidāmo iepazīšanos un cer iegūt jaunus draugus. Jānis iedrošina arī citus atvērt savas durvis atbraucējiem: “Tezē tikšanās dalībnieki būs inteliģenti cilvēki, noteikti klusāki par hokeja faniem, un viņi nebūs sektanti, kas uzmācas ar savu uzskatu sludināšanu. Tūrisma firmu rīkotos ceļojumos iepazīstam citas valsts “fasādi”, bet citu tautu dvēseli var izprast, tikai padzīvojot ģimenē.”

Pirms diviem gadiem Prāgā Tezē tikšanos piedzīvojusi grāmatvedības nozarē strādājošā projektu vadītāja Anna Haļčicka. Viņu un draudzeni mazā vienistabas dzīvoklītī uzņēmusi apmēram 60 gadus veca kundze, kura pratusi tikai čehu valodu. “Viņa sagaidīja mīļi un jauki, taču mūsu sarunas bija īsas – kāds vārds čehiski, kāds – latviski un angliski. Galvenokārt tā bija saziņa ar emocijām un žestiem,” atceras Anna. Nu viņa nolēmusi Rīgā uzņemt divus ciemiņus: “Arī man ir mazs vien­istabas dzīvoklis, taču divi kvadrātmetri katram atradīsies. Reiz te nakšņoja pat pieci kristieši, kuri bija ceļā no ASV uz Saldus Gregorskolu! Tad gan jutāmies ļoti saspiesti, taču par ciemiņiem ir jaukas atmiņas.”

Ērgļu, Vestienas un Bērzaunes luterāņu draudžu mācītājs Ivars Cišs Tezē tikšanās apmeklējis jau vairākkārt. Viņš spriež: “Šodien tie ir jauni cilvēki, kurus uzņemam savās mājās. Pēc gadiem desmit viņi būs uzņēmumu vadītāji, politiķi, speciālisti, kuri veidos Eiropas nākotni.” Ivars izmitinās mājās divus tālus viesus, kā arī ir apsolījis naktsmājas savu draudžu cilvēkiem, aicinot viņus gada nogalē mērot 100 kilometrus līdz Rīgai un piedzīvot kopējās lūgšanas. Mācītājs saka: “Tezē lūgšanas ir tādas, kas iet dziļi caur sirdi. Tās piedzīvojot, neticīgais kļūst šaubīgs, bet šaubīgais kļūst ticīgs.”

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vakar no Tezē tikšanās organizatoriem saņēma ielūgumu piedalīties kopējā lielajā lūgšanā 30. decembrī “Arēnā Rīga”. Arī prezidents aicina Latvijas iedzīvotājus atvērt savas mājas svētceļniekiem. Vaicāta, vai arī pats prezidents iecerējis uzņemt kādu svētceļnieku savā ģimenē, viņa juridiskā padomniece Kristīne Jaunzeme sacīja, ka Jūrmalas rezidence ir apsargājams objekts. Tomēr pati K. Jaunzeme paredzējusi dot naktsmājas trīs jauniešiem, un vēl vairāki prezidenta kancelejas darbinieki uzņems svētceļniekus.

Tezē komandas brīvprātīgā koordinatore Ilze Fomina aicina viesģimenes pieteikties līdz pat 28. decembrim. Ja visiem svētceļniekiem netiks atrastas viesģimenes, Rīgas dome sola ierādīt nakšņošanas vietas skolās.

Pievienot komentāru

Komentāri (52)

 1. Tālajā 98 biju Milānā uz šādu pasākumu, lai gan neesmu nekāda ticīgā, bet man ļoti patika. mēs gan gulējām kaut kādā skolā, bet pēc pēdējā dievkalpojuma mūs uzņēma itāļu ģimenīte un pieēdināja tā, ka pakustēt nevarējām. Ja dzīvotu tuvāk Rīgai, labprāt kādu pieņemtu.

 2. Vispaar baznicaas un skolaas kas vainas? Kopaa jautraak un privatajiem nebuus jauztraucas kas buus pazudis un vai varees mierigi guleet.

 3. Ņemtu, bet ir plāns svinēt ārpus Rīgas. Neatstāsim takš svešus cilvēkus vienus…

 4. Kur garantija ka kads vai kadi no vinjiem nav pasnavnieki un gatavojas savai lielajai dieni..

 5. Ļoti jauks pasākums un arī Rīgai milzīga iespēja audzēt atpazīstamību, parādīt viesmīlību! Ceru, ka skeptiskie un noslēgtie latvieši tomēr noriskēs un atvērs mājas durvis starptautiskiem jauniešiem – tā ir lieliska iespēja izdarīt kaut ko labu Z-svētku laikā, kā arī ievest savā dzīvē pārmaiņas, iepazīstot citādo! Tik nabadzīgi neesam, lai nevarētu atļauties jauniešiem piedāvāt brokastīs maizi un tēju.
  Labie darbi atgriežas ar uzviju!

 6. Kaut kā jokaini. Zina gan taču, ka pus litra burciņā var ieliet tikai pus litru ūdens, taču vai nu piever uz to acis vai cer uz Dieva brīnumu? Cik reižu ir jāuzkāpj uz tā paša grābekļa lai spētu saprast- ko nevar celt, to nevar nest…pat ja tas būtu ar Dieva vārdu uz lūpām un ja pat tajā noskatītos valsts un garīgie līderi.

 7. … kārtējais nodevīgais pasākums, ko savās interesēs izdomā augšas, bet kas jāīsteno tautai par saviem līdzekļiem un zem svešiem karogiem. Atveram durvis – draugiem..? Ka tik ne tā.

 8. Tas tikai norada, ka pasākums ir uzsspiests no augšu augšām kaut kādās interesēs un nenāk no tautas.

  • Vislabāk, protams, to saprot tie, kas paši ir braukuši un iepazinuši pasauli caur Teze braucieniem. Pārējos grūti pārliecināt, jo jau no padomju laikiem esam pieraduši neuzticēties, nesadarboties, būt ļoti aizdomīgiem. Ja nevēlaties uzņemt starptautiskos jauniešus, aizejiet vismaz uz lūgšanu vietu, lai parunātos un iepazītos. Esmu pārliecināta, ka tas ienesīs kādu gaišumu Jūsu skeptiskajā tumšajā pasaulē 🙂

 9. Priekš kam krustnešu varai vajadzīgs šitas desants, ka pat valdība pieslēdzas. Aizdomīgi…
  masu imigrāciju varbūt taisās reklamēt?? skaidrs, ka notikumam tiek piešķirta politiska nozīmība un ir izdarīts spiediens no āra, no svešas varas uz Kučinski.

 10. Es labprāt piedāvātu naktsmājas, lai gan pilnīgi noteikti neesmu kristiete, bet, ja ir arī jābaro, tad gan nekā…
  Interesanti gan arī, vai kristīgie jaunieši būtu gatavi apmesties muslimu mājvietā ar norunu, ka neviens nevienam neko nesludinās?

  • Tā barošana jau var būt pieticīga

  • Vispirms iepazīstieties ar pieejamo informāciju ģimenēm un tad izsakietspriedumus. Jauniešiem pusdienas ir nodrošinātas un izsniegtas pa dienu. Visu dienu viņi ir prom. No tiem, kas izmitina, pamatā prasa tikai guļasvietu un ja var piedāvāt, tad arī brokastis.

  • Kad mana māsa bija Parīzē braucienā, viņu brokastīs baroja ļoti vienkārši – sviestmaizes. Toties uzņēma ļoti silti un laipni, viņa atceras braucienu kā ļoti foršu piedzīvojumu. Nu neesam mēs tik nabadzīgi, lai ar maizīti brokastīs nepadalītos ar jauniešiem!

   • Kur maizites tur sviests,cukurs,kafija utt.. bat ne tikai par sviestmaizeem ir runa. Arii udens paterins ir liels jo parasti arzemnieki nav pieradusi to taupiit mazgajoties dushaa. Nu vardu sakot,trucigais nevar nevienu svesinieku uznemt. Labi ka sanak pashiem savilkt galus kopaa. Bet draugiem ,radiem vieta atrastos,taa jau ir cita runa.

 11. Jāsadala atbraucēji pa draudzēm. Draudžu mācītāji taču labi zina katras draudzes ģimenes apstākļus un iespējas. Sāksim ar pašiem ticīgajiem.

 12. kur var pieteikt, ka varētu piedāvāt 2 vietas izguldīšanai?

 13. Esmu pārsteigts, cik daudz negatīvu momentu, un pret ko? Pret kristīgo ticību, kas ir Eiropas civilizācijas pamats. Un tas ir laikā, kad E pārņem Islāma radikalizācija! Skumji!

  • jau civilizācija sākas ar pašu cilvēku nevis ar reliģiju.Otrkārt-ja namatēvs un namamāte izvēlas ieaicināt viesus,tad viņi parasti saplāno savas iespējas.Bet te ir sanācis otrādi – saaicina,ko vien var un tad tikai domā,ko var vai nevar piedāvāt svētkos.Kaut kā ačgārni ir sanācis…

 14. jāņem vērā kā šie jaunieši ir klaidoņi,bezdarbnieki vairums.Arī zagļi un pedofili tur atradīsies.Kādēļ mūsu valstij vajadzēja šo ārprāta izrādi,laikam ārzemju kungi kura atrodas ārzemēs savu miskati pie mums atsūtīja

 15. Kurš uzaicina ciemos, tas arī gādā par nakstsmājām. Tā vismaz līdz šim pasaulē bijis. Nu tad, kurš uzaicināja?

 16. Pirms aicināt tādu skaitu cilvēkus, nolaidies uz zemi un paskaties, kas apkārt notiek! Tas ir murgs, ko ar Latviju dara.

 17. Musulmaņus jauzņem, sektantus jāuzņem, praidus ar neatsaka rīkot…. Kas te kāda Eiropas salašņu iebraucama vieta, vai?

  • 15 000 cilvēku Rīgā! Tā ir fantastiska iespēja pilsētai. Ja katrs dienā iztērēs 6.6 EUR lētām pusdienām / suvenīriem / transportam, pilsētai tie ir 100 000 ieņēmumi dienā! Plus, atpazīstamība. Jaunieši uzzinās, cik Latvija ir skaista, cilvēki – laipni un viesmīlīgi ;), un pastāstīs savām ģimenēm un draugiem! No tā Latvija un latvieši tikai un vienīgi kļūs bagātāki. Ir jālepojas ar to, kas mums ir! Nevis jāslēpj un jāpriecājas par tukšām ielām!

 18. Mūsu Aglonas svētceļnieki ,piemēram, taču neprasa izguldīšanu un pusdienas viesģimenēs . Arī mazi bērni dziesmu svētkos no laukiem sabraukušie nakšņo skolu telpās un bieži uz matračiem sporta zālēs un klasēs.

 19. Ceļošana ir jauka lieta; HAĻAVA – vēl jaukāka! Ja gadās abas, var arī pātarus noskaitīt …

 20. ~1993.gadā Vīnē Tezē jauniešu tikšanās bija jāguļ skolas klasē uz grīdas. Nevienam nebija pretenziju. Visi jauni, izturējām.

  Cerams, ka tezisti būs pasargāti no mūsu Urlogradas reālijām … Vispār, pārgalvība, ko tādu rīkot te 🙁

 21. taizeriga lapā ir rakstīts : ” Svētdiena, 1. janvāris
  Piedalīšanās rīta dievkalpojumā vietējās draudzēs, tad kopīgas pusdienas viesģimenē.” Vai par to ir informēti pajumtas devēji???

 22. Lai nakšņo skolās un sporta kompleksos.

 23. Naksnoju Teze ietvaros Barselonaa gumammaisa uz flizhu gridas un nebut nevainoju spanjus, ka nepratas dzivoklos izguldit!??

 24. Es Teze ietvaros Spanija naksnoju uz flizhu gridas klosteri gulammaisaa? ta ka fakts ir tads, ka visiem nekad nebus gulvietas dzivoklos.

 25. 11 tūkstoši cilvēku, kuriem parādīt Latviju no labākās puses, vai gluži otrādi… Tikko tūrisma nozares ļaudis runāja, ka mūsu zemi nemaz tik labi nezin pat no tuvējām ārzemēm… Iespēja lieliska, bet kā izmantosim tas jau cits jautājums.

 26. Un ko tad tagad mobilzēsim Rīgu viņu uzņemšanai? Par to ir jādomā organizatoriem! Pareizāk sakot, visam jau ir bijis jābūt skaidram, kur viņi nakšņos!

 27. Navajadziga palidziba. Nez kapec trucigie ir svetcelinieki? Istie svetcelinieki nebus atkarigi no citu palidzibas.

 28. Par savām izklaidēm jāmaksā pašiem :). Ceļošana tā ir izklaide.

 29. Un kur ir garantija, ka tajā tūkstošu barā nav noziedznieku? Arī dievticīgie izdara noziegumus!!!

 30. Baznīcas tak ir bagātas,nevar nopirkt nakšņošanu viesnīcās?

  • Ironiski, ka “Pagāns” apspriež baznīcu līdzekļus, spriežot pēc jūsu izvēlētā vārda šaubos, ka esat pietiekami kompotents, lai spriestu par to cik bagātas ir baznīcas

 31. Iepriekšminētie komentāru veicēji, acīm redzot spriež pēc citiem, izejot no savām dzīves vērtībām.

 32. Nu es negribētu, lai man pa nakti nogriež galvu kāds, kurš pēkšņi sadzirdējis dieva balsi.

 33. Mēģina iesmērēt sektas.
  Tā saucamie “ticīgie” jau pēc definīcijas ir sektanti, neatkarīgi, vai aiz stulbuma, vai aiz nelietības.
  Tie “labie vārdi”, “labie darbi” bija arī Krievijas boļševiku propagandas arsenālā. Kā tas izpaudās dabā, to redzējam.

 34. Tas ir kaut kas līdzïgs tiem noplukuśajam svétceĺnieku baram.kas iet uz AglonUn kádi jainieśi 35 gados.Atbrauktu sportisti.dejotáji vai dziedátáji.tad būtu cita lieta.Vai nav riskanti vispār laist viņus Aréná?

Draugiem Facebook Twitter Google+