Uncategorized

Viesojas Polijas prezidents 0

Publicitātes foto

Šodien oficiālā vizītē Latvijā ierodas Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis. Svinīgā ceremonijā pie Melngalvju nama viņu sagaidīs Latvijas prezidents Andris Bērziņš, abi prezidenti parakstīs Latvijas un Polijas kultūras un izglītības sadarbības programmu.

 

Kā jau ierasts ārzemju viesiem, arī Polijas prezidents noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa. Tāpat paredzēts Latvijas Universitātes studentu karcera un Okupācijas muzeja apmeklējums, ziedu nolikšana kritušo piemiņas vietās Bastejkalnā. Dienas beigās Polijas prezidents teiks uzrunu Latvijas un Polijas biznesa forumā un piedalīsies svinīgajās vakariņās.

B. Komorovskim prezidenta vara tika nodota kā pienākumu izpildītājam pēc Smoļenskas aviokatastrofas, kurā bojā gāja liela daļa Polijas politiskās elites. Tolaik Komorovskis ieņēma Seima maršala (parlamenta priekšsēdētāja. – Ģ. V.) amatu. Ilgu laiku pirms tam viņš bijis parlamenta deputāts, kā arī savulaik ieņēmis aizsardzības ministra amatu. Pirmais lēmums, ko viņš pieņēma, pildot prezidenta pilnvaras, bija nedēļu ilgu sēru izsludināšana un aicinājums poļiem nolikt malā savas politiskās pretrunas. Ārkārtas vēlēšanu otrajā kārtā ar dažu procentu pārsvaru B. Komorovskis uzvarēja iepriekšējā prezidenta dvīņubrāli, partijas “Likums un taisnīgums” kandidātu Jaroslavu Kačiņski. Pašreizējais prezidents pārstāv liberāli konservatīvo pilsonisko platformu, kura vērtējama kā partija, kas atbalsta uzņēmējus un ir par eiro ieviešanu valstī. B. Komorovskis savus uzskatus raksturo kā vidēji labējus un kristīgi demokrātiskus, taču iestājas par valsts un baznīcas nošķīrumu.

Prezidents, būdams Pilsoņu platformas biedrs, atbalsta sava partijas biedra premjera Donalda Tuska politiku. Ārpolitikā prezidents aizstāv ciešāku ES integrāciju un ir par labu sadarbību ar kaimiņiem. Šādas nostājas dēļ kritiķi uzskata, ka Polija zaudējusi savu svaru ārpolitikā un vieglāk piekrīt citu valstu interesēm.

B. Komorovskis ir populārs Polijas tautas vidū kā atvērts un vienkāršs cilvēks. Prezidents tiek kritizēts arī par dažādām neveiklībām, kas viņam izsprukušas tikšanās laikā ar tautu un citu valstu politiķiem. Nesen Polijas operatīvie dienesti aizturēja labēji radikāli orientētu cilvēku, kurš bija plānojis veikt atentātu pret prezidentu, Seima maršalu un arī premjeru.

Tāpat kā lielākā daļa mūsdienu Polijas galveno politiķu, arī B. Komorovskis jaunības gados pretojies komunistu varai un vairākas reizes ticis arestēts un pat nosūtīts uz īpašu nometni. B. Komorov-skis studējis vēsturi Varšavas universitātē un tur arī darbojies kā pasniedzējs.

Polijas prezidents kopš bērnības ir aktīvs skautu kustības dalībnieks un, savulaik darbojoties tajā, iepazinies ar savu sievu Annu Dembovsku. 60 gadus vecajam vēsturniekam ir pieci bērni. Lai gan viņš dzimis dižciltīgā ģimenē, kas attāli saistīta ar princesi Matildi no Beļģijas, prezidenta bērnība bijusi trūcīga.

 

LA.lv