×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
27. septembris, 2016
Drukāt

Viestura ordeni rosina piešķirt nacionālajiem partizāniem (23)

Foto - Agnese Gulbe/LETAFoto - Agnese Gulbe/LETA

Viestura ordenim ir piecas šķiras un triju pakāpju goda zīmes. Kura no tām pozitīva atzinuma gadījumā pienāktos bijušajiem nacionālajiem partizāniem, jau ir Ordeņu kapitula ziņā.

Viestura ordenis ir militāro nopelnu apbalvojums, tāpēc to būtu pelnījuši arī bruņotās pretošanās kustības dalībnieki, uzskata iniciatīvas grupa, kas ar priekšlikumu tuvākajā laikā vērsīsies pie Valsts prezidenta administrācijas Ordeņu kapitula. Nacionālo partizānu kustības pētnieks Jānis Vasiļevskis lēš, ka to šobrīd būtu pelnījuši vairāk nekā divdesmit vēl dzīvie bijušie nacionālās bruņotās pretošanās kustības dalībnieki, kuru vidū ir arī vairākas sievietes.

Kā teikts ieteikuma vēstulē, kas septembra beigās vai oktobra sākumā tiks nosūtīta Ordeņu kapitulam: “Viņi ir veikuši varoņdarbu, jo ņēma ieroci rokās, lai aizstāvētu savu valsti, cīnoties pret svešo okupantu varu, mežabrāļu grupās piedaloties kaujās un bruņotās sadursmēs ar iznīcinātāju bataljonu kaujiniekiem, NKVD Iekšlietu karaspēka vienībām un citām čekas struktūrām, kamēr daļa iedzīvotāju tai apzinīgi kalpoja, bet lielākā daļa centās piemēroties, lai izdzīvotu.” Iniciatīvas grupas pārstāvis J. Vasiļevskis uzsver, ka runa ir nevis par tiem, kas toreiz kaut kādā veidā sadarbojušies ar nacionālajiem partizāniem, bet tikai tām personām, kuras patiesi dzīvoja mežā un bija bruņoto partizānu grupu sastāvā. Kas attiecas uz sievietēm, tad apbalvojums pienākas tām, kuras “ne tikai šad tad aiznesa maizīti, bet bija kopā ar vīriem nometnēs, bunkuros, piedalījās kaujās, tika apcietinātas”.

Valsts apbalvojumu likums paredz Viestura ordeņa piešķiršanu par militāriem un valsts drošības stiprināšanas nopelniem ne tikai šā brīža militārpersonām, bet arī par sevišķiem nopelniem nacionālās pretošanās kustībā. “Šajā gadījumā mēs viņus nosacīti pielīdzinām militārpersonām, jo uzskatām, ka Viestura ordenis būtu piemērotākais šiem kaujas vīriem un sievām, kas bruņoti pretojušies,” skaidro Vasiļevskis.

Ordeņa statūti paredz apbalvošanu arī pēc nāves, tomēr tagad ir runa tikai par mūsu vidū esošajiem partizāniem. Daudziem no viņiem veselības stāvoklis nav tas labākais. Līdz šim vienīgā no bruņotās pretošanās kustības cīnītājam, kura saņēmusi Viestura ordeni, ir Latvijas Nacionālo partizānu apvienības Liepājas nodaļas vadītāja, bijusī partizānu sakarniece Biruta Rodoviča. Apbalvošana notika 2008. gadā.

“Neviens jau viņus nespieda izdarīt šo izvēli, nemobilizēja. Bet, izdarot izvēli, viņi jau bija nolemti: vai nu nošaus, vai labākajā gadījumā saņems gadus Sibīrijas lēģeros. Tur alternatīvas nebija,” spriež Vasiļevskis. Tādi gadījumi, kad bijušie partizāni pēc iznākšanas no meža un legalizēšanās nav tikuši apcietināti, bijuši ārkārtīgi reti – kādi trīs vai četri visā Latvijā, un šiem ļaudīm vienkārši paveicies. “Pret 1918. – 1920. gada brīvības cīnītājiem mēs izturamies ar lielu godu, bet ar ko tad šie ir citādi? Varbūt tikai ar to, ka kādiem, kuros joprojām sēž vārds “bandīts”, viņi nepatīk,” viņš piebilst.

Partizānu kustības pētnieks uzsver, ka informācija par potenciāli apbalvojamajiem saziņā ar vēsturniekiem un novadpētniekiem vākta gadiem, tāpat visas attiecīgās personas, kas padomju laikā tikušas apcietinātas un tiesātas, pēc Latvijas valstiskuma atgūšanas ir reabilitētas, tātad nav vainojamas kādos noziegumos pret “nekombatantiem”, tas ir, neapbruņotām civilpersonām.

Vasiļevskis vairās nosaukt, kādas konkrētas personas iesaistījušās nacionālo partizānu apbalvošanas iniciatīvas grupā, taču teic, ka tajā ir vairāki vēsturnieki: “Mēs meklējām domubiedrus visdažādākajās aprindās – bijušajos un esošajos politiķos, bijušajās un esošajās militārpersonās, sabiedrībā pazīstamos kultūras cilvēkos. Ja cilvēks būs izteicis piekrišanu, viņa vārds būs minēts vēstulē Ordeņu kapitulam. Vēlamies parādīt, ka šo lietu atbalsta pietiekami liels sabiedrības spektrs. Process vēl nav beidzies, tādēļ es nevienu konkrēti nesaukšu.”

Okupācijas muzeja vēsturnieks Uldis Neiburgs pilnībā atbalsta apbalvošanas ideju: “Būtībā tas ir jautājums valstij, vai jau sen nevajadzēja darīt ko tādu, un, ja jā, tad šis ir pēdējais laiks.” Līdzīgi uzskati ir LU Latvijas vēstures institūta vēsturniekam, nacionālo partizānu kustības Vidzemē un Latgalē pētniekam Zigmāram Turčinskim: “Protams, viņiem vajadzētu kādu valstisku apbalvojumu! Viņi bija pēdējie, kas cīnījās par Latvijas neatkarību pat tad, kad pārējiem cerības jau bija zudušas. Mūsu vidū vēl ir patiešām unikāli cilvēki – tie, kas cīnījās no pirmās līdz pēdējai dienai. Mikalīna Supe mežā bija no 1945. līdz 1954. gadam, Leon­tīne Augustāne – no 1945. līdz 1953. gadam. Mūsu vidū tāpat vēl Pēteris un Valija Logini – tie, kas izdeva pēdējo partizānu avīzi “Dzimtene”. Es domāju, ka viņiem ir vērts dot apbalvojumu.”

UZZIŅA

No Valsts apbalvojumu likuma:

III nodaļa. Viestura ordeņa un tā goda zīmes statūti

20. pants. (1) Viestura (Vesthardus Rex) ordenis nodibināts 1938. gadā senās patstāvīgās Latvijas varenības piemiņai un atjaunots ar šo likumu.

(2) Ordeņa devīze ir “Confortamini et pugnate” (“Esiet stipri un cīnieties”).

21. pants. (1) Ar Viestura ordeni apbalvo par sevišķiem militāriem nopelniem, kā arī par sevišķiem nopelniem nacionālās pretošanās kustībā un valsts neatkarības aizstāvēšanā, valsts drošības un sabiedriskās kārtības uzturēšanā un nostiprināšanā, valsts robežas apsargāšanā, valsts bruņoto spēku veidošanā un valstiskās apziņas ieaudzināšanā pilsoņos, sagatavojot tos kalpošanai savai valstij un zemei un savas valsts un zemes nelokāmai aizsargāšanai.

(2) Ar Viestura ordeni un tā goda zīmi apbalvo militārpersonas, kā arī citas fiziskās personas.

(..)

(5) Ar Viestura ordeni var apbalvot arī pēc nāves, pieņemot Ordeņu kapitula lēmumu par personas atzīšanu par Viestura ordeņa lielkrusta komandieri.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Sen bij laiks to darīt .

 2. 83 gadīgais latgalietis. Atbildēt

  Dienā viņi sēdēja krūmos. bet pa naktīm dedzināja mājas kopā ar cilvēkiem. Tos, kuri paspēja izmukt no degošās mājas – apšāva pagalmā. Jūs tādus gribat apbalvot?

 3. Priekshlikums labs. Es to atbalstu. Tadam pretojas “Padomju cilveki”, Inteligentie patrioti bija lidz 1949 g. aizbegushi uz reitumiem, komunistu apshauti, vai Sibirija cirta kokus, vai mocijas raktuves.

 4. Droši vien šo ideju mūsējie to no austrumu kaimiņa noskatījās un beigās arī pakļāvās, Kremlis jau sen savus nacionālos partizānus ar medaļām un ordeņiem apkāris. Lai uzturētu kara ideju, tas ir vajadzīgs. Ne jau mieram ordenis domāts.

 5. Visparastākie bandīti viņi bija, turklāt iekrišanas gadījumā pašu aplaupītos zemniekus uzrādīja kā savus atbalstītājus, ar to nolemjot nelaimīgo ” atbalstītāju” ģimenes deportācijai. Viņi bija nelaime un sodība visai apkārtnei.

  • Kauna nav. Ko var muldēt. Pati pazinu dažu labu no šiem vīriem. Godīgākus un patriotiskākus Latvijas pilsoņus nevar vēlēties.

 6. Pelču puses zemnieki vēl var pastāstīt – 1945.gada ziemā šitie “nacionālie partizāni” visu atņēma – pa tīro, kažokus un jērenes ieskaitot. Pavasarī nebija ne ko zemē stādīt un sēt, ne ko ganos vest. Tikai kaķis bija palicis, jo arī suni nošāva.

  • Viens tāds “apbižotais” arī reiz taisnību meklēja – radagabalu mežabrāļi esot nošāvuši bez jebkāda iemesla. Godīgs cilvēks, ne sarkans, ne zils – bet ņēma un nošāva. Pašķetinot vaimanas drusku nopietnāk, izspruka arī iemesls – jā, milicim gan vienmēr esot pastāstījis, pie kuriem kaimiņiem nāk mežinieki pēc pārtikas, bet vai tad par to nost jāšauj… Bez komentāriem. 😀

 7. Apsveicu šadu ierosmi. Paldies!

 8. Jā, viena daļa no viņiem tika vervēta “na poslelagernij period”. Šķiet, ka starp tiem 25, kuri vēl ir mūsu vidū, tādu gan nav.

 9. Man mamma stāstīja par tā saucamajiem nacionālajiem partizāniem, protams tas ir tikai viens gadījums, bet ir. Viņiem kaimiņš bijis kurš pie visām okupācijas varām bijis mežā un nodarbojies tikai ar laupīšanu, trakākais ka arī viņš ir nacionālo partizānu sarakstā. Tādiem ordeni?

 10. to sen vajadzēja darīt Atbildēt

  Bet mankurti, komūnisti un krievmīļi mūsu varas struktūrās to ir visu laiku bloķējuši. Īpaši mūsu nožēlojamie prezidenti.

 11. Tas ir labs priekšlikums! Atbildēt

  Labs priekšlikums. Pladies!

  • Kas nešāva, bet tikai slēpās mežā, tas ir klasificējams kā nelegālists – tas nav nacionālais partizāns, kurš piedalījās bruņotajā nacionālās pretošanās kustībā. Partorgi nav nekombatanti (nebruņotas civilpersonas), viņiem visiem bija izsniegti ieroči, parsti tie bija “nagani”.Tādus nošaut nav nekāds noziegums, jo viņi sadarbojās ar PSRS represīvajām struktūrām mežabrāļu apkarošanā.

   • Par tiem partorgiem – zinu, nebija viņiem ieroču, bet tas nu tā, jā sadarbojās, jautājums tikai kā.
    Nākamais solis būtu kolchozu priekšsēdātāji, agronomi – arī sadarbojās, bez šaubām un vēl centās!
    Tad lauku brigadieri, ciemu veikaliņu vadītāji… Nu, beidzam, līdz ierindas kolhozniekam pat neaizejot.
    Bet visiem viņiem bija ģimenes, bērni +
    – zeme tak bija jāar, raža jāvāc, mājas jāceļ – to man, puikam, pat no Sibīrijas atbraukušie bijušie izsūtītie teica.
    Acīmredzot, tur bija darījuši to pašu…, tā svēta lieta, bez tā neidzīvotu.

 12. Vispirms mums daudz vairāk jāuzzina, kā tieši ši cīņa izpaudās: ja šāva uz PSRS armijniekiem viena lieta, ja vietējos partorgus (arī civīliedzīvotājs), tomēr cita. Ja visp. nešāva, bet vnk. slēpās mežā, atkal cits jautājums – es vienu tādu pazinu – 14 gadus nosēdējis savas mājas pagrabā – neviens nenodeva!

 13. Var piekrist, bet reāli izvērtējot katru situāciju un personību, lai nebūtu ka krievu laikā ”spiskom”. Ir zināmi nacionālie partizāni, kuri pēc pārnākšanas no Sibīrijas, ļoti ”draudzējās” ar čekistiem. Viņus jau var saprast, cīniņš zaudēts, bet dzīvot vajag. Ja tāds tagad dabūs ordeni, visa ideja vējā. Pagastos jau daudzi viņus bija ”atkoduši”.

  • Jā, viena daļa no viņiem tika vervēta “na poslelagernij period”, šķiet, starp 25 vēl dzīvajiem tādu gan nav.

Draugiem Facebook Twitter Google+