Pasaulē

Viesuļvētra “Irma” nolīdzina Karību salas 8


Senmartēnas ostā vairākus desmitus tonnu smagos kravas konteinerus viesuļvētra ir izmētajusi kā sērkociņu kastītes.
Senmartēnas ostā vairākus desmitus tonnu smagos kravas konteinerus viesuļvētra ir izmētajusi kā sērkociņu kastītes.
Foto – REUTERS/LETA

Piektās (augstākās) kategorijas viesuļvētrai “Irma” brāžoties pāri Karību jūrai, daudzās salās ēkas ir pilnībā sagrautas, vējam sasniedzot ātrumu 300 kilometri stundā. Upuru skaits pārsniedzis desmit un palielinās, viesuļvētrai virzoties uz ASV piekrasti.

Floridas štatā, ko viesuļvētra sasniegs nedēļas nogalē, izziņota evakuācija, kas piekrastes rajonos ir obligāta. Viesuļvētra “Irma”, kas plosās Karību jūras salās, spējusi 33 stundas saglabāt vēja ātrumu 295 kilometri stundā (82 metri sekundē), kas padara to par ilgāko augstākās intensitātes ciklonu, kāds jebkad reģistrēts, paziņojis Francijas meteoroloģiskais dienests. “Irma” ir viena no spēcīgākajām jebkad Atlantijas okeānā reģistrētajām viesuļvētrām, un tā ir spēcīgākā, kas jebkad Atlantijas okeāna baseinā sasniegusi sauszemi.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Barbudas un Senmartēnas salas ir kā nolīdzinātas. Kāds Barbudas iedzīvotājs intervijā raidsabiedrībai BBC raksturojis viesuļvētras “Irma” plosīšanos kā šausmu filmu. Senmartēnā nopostītas arī valdības ēkas, kas salā bija vispamatīgāk būvētie nami, atzinis Francijas iekšlietu ministrs Žerārs Kolons. Francijas valdība solījusi izveidot ārkārtas fondu postījumu novēršanai. Pēc “Irmas” plosīšanās bloķēta piekļuve Nīderlandei piederošajai Senmartēnas daļai, sagraujot arī lidostu un ostu. Vairākus desmitus tonnu smagos kravas konteinerus viesuļvētra ir izmētājusi kā sērkociņu kastītes, bet luksusa jahtu korpusi tikai vietām rēgojas no ūdens, ziņo aģentūra AFP. Puertoriko vairāk nekā puse no salas trīs miljoniem iedzīvotāju ir palikuši bez elektrības.

Plaša evakuācija ir izvērsta Floridas štatā. Aptuveni pieci tūkstoši militārpersonu ir evakuēti no ASV militārās bāzes Kīvestā, kur palikuši tikai daži desmiti speciālistu bāzes darbības nodrošināšanai. ASV kara flote ir izvietojusi četrus kuģus Floridas piekrastē, lai vajadzības gadījumā palīdzētu nelaimē nonākušajiem. Jau paziņots, ka Orlando starptautiskā lidosta pārtrauks komerclidojumus sestdienas pēcpusdienā, tāpēc štata ceļi ir automobiļu pārslogoti. Tūkstošiem iedzīvotāju dodoties prom no piekrastes, daudzās Floridas štata degvielas uzpildes stacijās sāk pietrūkt benzīna, jo viesuļvētras “Hārvijs” dēļ pirms nedēļas nācās slēgt naftas pārstrādes rūpnīcas Teksasā un Luiziānā.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv