Uncategorized

Viesuļvētrā “Sendija” ASV un Kanādā gājuši bojā 13 cilvēki 16

Foto – AFP

Viesuļvētrā “Sendija” ASV austrumos un Kanādā gājuši bojā vismaz 13 cilvēki, pārrautas elektroapgādes līnijas, izgāzti koki un daudzviet sākušies spēcīgi plūdi.

ASV krastus Ņūdžersijā “Sendija” sasniedza pirmdien plkst.20 pēc Austrumkrasta laika. Ņujorkas, Ņūdžersijas, Pensilvānijas, Merilendas, Rietumvirdžīnijas un Ziemeļkarolīnas amatpersonas informēja, ka ar vētru saistītos negadījumos dzīvību zaudējuši 12 cilvēki, bet Kanādas policija atklāja, ka Toronto gājusi bojā kāda sieviete. Varasiestādes brīdinājušas, ka viesuļvētras radītie draudi cilvēku dzīvībai un īpašumam ir bezprecedenta un devušas rīkojumu evakuēties tūkstošiem cilvēku. ASV Nacionālais viesuļvētru centrs paziņojis, ka vēja ātrums “Sendijas” centrā ir samazinājies un tā vairs nav uzskatāma par viesuļvētru, tomēr brīdinājis, ka brāzmas joprojām sasniedz 120 kilometrus stundā.

Naktī bez elektrības palikušas miljoniem mājsaimniecību. Ņujorkā applūdusi daļa Manhetenas, pārplūduši metro un ceļu tuneļi. Metropoles transporta pārvalde informēja, ka pārplūduši septiņi Ņujorkas metro tuneļi un sešas autobusu garāžas. “Ņujorkas metro sistēma ir 108 gadus veca, bet tā nekad nav piedzīvojusi tik postošu katastrofu, kā tā, ko pieredzējām pagājušajā naktī,” atzina MTA priekšsēdētājs. “Viesuļvētra “Sendija” izraisījusi haosu visā mūsu transporta sistēmā. Tā nogāzusi kokus, pārrāvusi elektrības padevi un appludinājusi tuneļus, dzelzceļa līnijas un autobusu novietnes.”

Cik ilgu laiku prasīs kārtības atjaunošana transporta sistēmā, MTA priekšsēdētājs konkrēti nespēja pateikt, bet norādīja, ka notiek postījumu novērtēšana un uzsākti sakārtošanas darbi. “108 gadu laikā mūs darbinieki ne reizi nav saskārušies ar tādu izaicinājumu, ar kādu mums jātiek galā tagad. Mēs visi MTA esam apņēmušies atjaunot sistēmu, cik ātri vien spējam, lai palīdzētu atgriezt Ņujorku normālā dzīvē,” viņš piebilda.

Bez elektroapgādes Ņujorkā palikušas vairāk nekā 500 tūkstoši mājsaimniecību, tostarp 250 tūkstoši Manhetenā. Elektroapgādes kompānijas “Con Edison” viceprezidents norādīja, ka elektroapgādes atjaunošana pilnā apjomā var aizņemt nedēļu. Vētras laikā vienā no Manhetenas elektrostacijām nograndis sprādziens, kas arī vainojams pie plašajiem elektroapgādes traucējumiem. “Con Edison” viceprezidents uzskata, ka sprādzienu varētu būt izraisījuši plūdi vai lidojošas atlūzas. Elektrības trūkuma dēļ vienai no Ņujorkas slimnīcām nācies pārvietot 215 pacientus.

Applūšana draudējusi arī celtniecības objektam vietā, kur agrāk atradās 11. septembra teroraktos sagrautie Dvīņu torņi.Vēja brāzmām sasniedzot ātrumu 150 kilometri stundā, sasvēries celtnis uz viena no debesskrāpjiem, un, pastāvot riskam, ka tas varētu nogāzties, policija evakuējusi apkārtesošās ēkas un ielas. Kādai citai ēkai viesuļvētra norāvusi fasādi. Daudzus cilvēkus, kuri nav paklausījuši evakuēšanās rīkojumam, nācies glābt no ēku augšējiem stāviem, informēja amatpersonas. Tuvojoties vētrai, Ņujorkas varasiestādes deva rīkojumu evakuēties 375 tūkstošiem cilvēku, tomēr daudzi to ignorējuši.

Lai uzraudzītu vētras apdraudētos rajonus, Ņujorkā svētdien un pirmdien tika izvietoti aptuveni 2100 Nacionālās gvardes karavīru. Ņujorkā dabas stihija prasījusi viena cilvēka dzīvību, bet vēl četri gājuši bojā Ņujorkas pavalstī. Ņujorkas mērs Maikls Blūmbergs atklāja, ka avārijas dienesti katru pusstundu saņem aptuveni 10 tūkstošus zvanus no cilvēkiem, kam nepieciešama palīdzība. Viņš arī aicināja taksometru šoferus pārtraukt darbu, lai netraucētu avārijas dienestu transporta līdzekļiem.

LA.lv