×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. novembris, 2013
Drukāt

Rīgā tapis jauns mūzikas nams “Daile” (1)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

13. novembrī Rīgā sabiedrībai vēsturiski pazīstamajā kādreizējā kino “Daile” ēkā K. Barona ielā 31 Jāņa Lūsēna vadītais muzikālais teātris “Ars nova” atklās mūzikas namu “Daile”. Šogad aprit simt gadu, kopš likts ēkas pamatakmens. “Cepuri nost Andas Zadovskas priekšā, kura šajā laikā gatava atvērt privātu nevalstisku teātri, kam nāksies strādāt bez valsts dotācijām,” uzņēmību cildina dzejniece Māra Zālīte.

Kā stāsta pati apvienības “Ars nova” valdes locekle un mūzikas nama “Daile” direktore Anda Zadovska, “Ars nova” ciešā sadarbībā ar komponistu Jāni Lūsēnu strādājusi jau piecus gadus. Līdz šim lielākais mīnuss bijis savas mājvietas trūkums. Teātris brīnišķīgi sadarbojies ar teātriem Valmierā, Liepājā, Operu, bet telpu īres, transporta izdevumi un pārvietošanās tomēr rada ļoti lielas izmaksas.

Jaunajā mūzikas namā “Daile” iecerēti arī sadarbības projekti. Piemēram, ar Sigvarda Kļavas vadīto Radio kori, Ziemassvētkos – koncerti ar Lūsēna, Brauna, Pūces, Imanta Kalniņa mūziku.

Mūzikas namā “Daile” pēc arhitektoniskā rekonstrukcijas projekta un telpas akustiskā risinājuma tiek izveidota 400 skatītāju zāle ar parteru un balkonu, kā arī kafejnīca, kas darbosies ārpus pasākumu norišu laika. Multifunkcionālā koncertzāle atbildīs dažādu skatuves mākslas un mūziķu iestudētām performancēm, gan akadēmiskām, gan akustiskām koncertprogrammām. Skatītājiem plānots ik mēnesi piedāvāt ap 20 iestudējumiem un koncertiem, arī projektus mazajiem skatītājiem un ģimenēm.

Muzikālais teātris “Ars nova” kā nevalstisks teātris darbojas kopš 2010. gada, un tā darbības pamatā allaž bijuši latviešu autoru oriģināldarbi, profesionāli mūzikli un rok-operu iestudējumi. “Ars nova” repertuārā tapuši seši lielformāta muzikāli iestudējumi, no kuriem pazīstamākie ir J. Lūsēna un Pētera Brūvera mūzikls “Agrā rūsa”, J. Lūsēna un Māras Zālītes rokopera “Kaupēn, mans mīļais”, J. Lūsēna un Ineses Zanderes mūzikls visai ģimenei “Sniega karaliene”, kā arī daudzas koncertpro-grammas.

“Saprotu, ka sabiedrība alkst pēc latviešu autoru mūzikas un dzejas, tādēļ ne velti mūzikas programma “Mazu brīdi pirms” Ingus Pētersona un Kristīnes Zadovskas izpildījumā ar Plūdoņa un Skalbes dzeju kļuvusi vai par mūsu zīmolu, kas bez jebkādas reklāmas pulcē pilnas skatītāju zāles,” stāsta Anda Zadovska. “Tāpēc tagad, gaidot Plūdoņa apaļo jubileju martā, gribu pierunāt Jāni (Lūsēnu. – V. K.) uzrakstīt ko līdzīgu.”

Bet 13. novembrī, tieši Ojāra Vācieša dzimšanas dienā, mūzikas namu “Daile” atklās ar jaunāko Jāņa Lūsēna veikumu, jaunradīto rokkoncertu ar Latvijas izcilā dzejnieka vārdiem “Pus es”, moto citējot O. Vācieti – “… es esmu tu, tu esi es, divas puses no pasaules”…

Šajā sezonā vēl tiks iestudēta koncertprogramma “Šai svētā naktī” ar Imanta Kalniņa, Mārtiņa Brauna, Jāņa Lūsēna un Valta Pūces dziesmām, kuras izpildīs Ziemassvētku programmā gada nogalē. Papildus tiek strādāts pie jauniem muzikāliem iestudējumiem – Valta Pūces un P. Brūvera mūzikla “Burvis no Oza zemes”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Liels, pazemīgs, kvēls lūgums... Atbildēt

    Mīļie draugi! Paldies! Lieliska doma, Fantastisks pasākums. Bet… Valts Pūce…. vairs nevar pārstāvēt Latviju, Kultūru, Mākslu, Mūziku… Es un mani bērni, divi miljoni Latvijas iedzīvotāju, Visa Pasaule ceļas kājās izdzirdot Latvijas Himnas skaņas, Pūce mutē sajūt Buļa mēslu garšu… Tāda tā mute, tāda tā dv’ēsle… Lūdzu ne… Paldies.

Draugiem Facebook Twitter Google+