Vieta tukša nepalikšot
 0

Spriež, ka bezmaksas apraide tiktu nodrošināta par valsts dotāciju

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Kā zināms, mediju koncerns “Modern Times Group” (“MTG”) paziņojis par lēmumu no nākamā gada 1. janvāra kanālus TV3 un LNT raidīt tikai maksas platformās. Oficiāls paziņojums Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP) gan vēl nav iesniegts. “MTG” TV un radio vadītāja Latvijā Baiba Zūzena paskaidroja, ka juridiskais process vēl neesot sākts, bet uzņēmums nedomājot atteikties no domas par aiziešanu no bezmaksas apraides. 


Tā sauktā bezmaksas apraide bez maksas ir tikai televīzijas skatītājam. Pašām telekompānijām apraides izmaksā aptuveni miljonu latu, kas tiek sadalīti uz paketē esošajiem kanāliem. Tātad – pašlaik tajā atrodas četri kanāli (LTV1, LTV7, LNT un TV3), un katrs no tiem par apraidi maksā aptuveni 
250 000 latu. Nākamā gada budžetā gan esot cerīgi signāli, ka apraides maksa varētu tikt segta kā mērķdotācija no valsts budžeta un kanāliem par to vairs nebūtu jāmaksā. Tomēr arī šīs izmaiņas “MTG” vadību nepārliecina. “Mūsu lēmuma pamatā ir virkne nepilnību, par kurām esam runājuši jau ilgi, bet līdz šim nav bijusi pretimnākšana no politiķu puses. Mums ir pamatotas šaubas, vai dažās atlikušajās nedēļās izdosies rast risinājumus,” teica B. Zūzena. “MTG” neapmierina arī tas, ka likuma grozījumi, kas ļauj nacionālajiem komerckanāliem no kabeļoperatoriem saņemt maksu par saturu (tā sauktā “must carry” atcelšana), ir spēkā tikai līdz šā gada beigām. Tāpat komerckanāli par netaisnīgu vērtē gan to, ka LTV saņem valsts dotācijas, vienlaikus piedaloties reklāmas tirgū, gan politiskās reklāmas regulējumu, kas politisko reklāmu TV ierobežo stingrāk nekā citos medijos. 


CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc NEPLP aprēķiniem, LNT un TV3 aiziešana no bezmaksas apraides tiešā veidā ietekmēs aptuveni 140 000 – 200 000 Latvijas iedzīvotāju, kuri skatās tikai bezmaksas pakā pieejamos kanālus. Vēl jo sāpīgāk tādēļ, ka “MTG” pieder ekskluzīvas tiesības uz atsevišķu būtisku notikumu (piemēram, pasaules čempionāts hokejā) atspoguļošanu. “Mēs aicinām visus, kurus skars šīs maiņas, jau šobrīd sākt izvērtēt un izvēlēties sev piemērotāko kabeļtelevīziju, satelīttelevīziju vai virszemes televīzijas maksas paku, lai no 2014. gada 1. janvāra varētu turpināt skatīties iemīļotākās kanālu TV3 un LNT pārraides, raidījumus, seriālus un šovus,” savā paziņojumā par aiziešanu no bezmaksas pakas raksta “MTG” pārstāvji. Taču liela daļa no šiem 200 000 skatītāju bezmaksas kanālus izmanto tieši tādēļ, ka citi risinājumi viņiem tehniski nav iespējami vai finansiāli pat tie daži lati par kabeļtelevīzijas abonementu ir pārāk liels slogs ģimenes budžetam. 


Turklāt jaunajā situācijā kabeļtelevīzijas tarifi, visticamāk, nekļūs lētāki, bet gan tieši otrādi. To nenoliedz arī “Lattelecom” pārstāvis Toms Meisītis. Maksas TV cenu pieaugumu gan viņš vairāk saista nevis ar LNT un TV3 aiziešanu no bezmaksas pakas, bet gan ar minētajiem “must carry” grozījumiem, kas pašlaik liek kabeļopretoriem maksāt nacionālajiem komerckanāliem par to satura izmantošanu. “Kad šie grozījumi tapa, mēs jau brīdinājām, ka televīzijas satura tirgū būs inflācija, kas atspoguļosies cenās. Konkurences situācija liks maksas televīzijas operatoriem šo brīdi atlikt uz iespējami vēlāku laiku, bet mūžīgi to darīt, protams, nevarēs,” prognozēja T. Meisītis. 


Vakar iespējamos risinājumus diskusijā ar NEPLP, citām atbildīgajām institūcijām un nozares pārstāvjiem apsprieda arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti. NEPLP sagatavojusi vairākus iespējamos bezmaksas TV apraides variantus. Visām pusēm pieņemamākais šķita modelis, kurš paredz, ka turpmāk virszemes televīzijas bezmaksas apraide tiks nodrošināta par valsts dotāciju. Bezmaksas pakā ietilptu sabiedriskās TV kanāli (LTV1 un LTV7), kā arī 2 – 3 citi kanāli, kas tiktu izvēlēti pēc noteiktiem kritērijiem (piemēram, apraidi veic galvenokārt latviešu valodā; piedāvā lielākoties Eiropas Savienībā, tai skaitā Latvijā veidotu programmu; apliecina darbības ilgtspēju; nodrošina pilnu informāciju par saviem īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem). 


“Pirms gada mēs tikai sapņojām par iespēju, ka varētu dzīvē īstenot šādu modeli. Tagad tas šķiet arvien reālāk,” teica NEPLP priekšsēdētāja vietniece Aija Dulevska. Tomēr ne NEPLP, ne Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadība pašlaik neņemas droši apgalvot, ka jauno modeli izdosies ieviest jau no 2014. gada sākuma. Tādēļ nevar izslēgt iespēju, ka dažus mēnešus TV bezmaksas pakas lietotājiem nāksies iztikt tikai ar LTV1 un LTV7 kanāliem.

Reklāma
Reklāma