Foto – Uldis Graudiņš

Kādi augi šopavasar modē? “LA” reportāža no Siguldas Stādu parādes 0

Latvijas 13. Stādu parādē Siguldā aizvadītajās brīvdienās piedalījās vairāk nekā 120 no aptuveni 200 valstī reģistrētajiem stādu audzētājiem, apmeklētāju skaits sasniedza gandrīz 70 000 cilvēku. Jauns rekords – priecājas rīkotāji, Latvijas Stādu audzētāju biedrība sadarbībā ar Siguldas novada domi, vienlaikus norādot, ka pieaudzis citu valstu pircēju īpatsvars.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Kā aizvien rīkotāji bija parūpējušies gan par labdarības akcijas rīkošanu, gan arī par kultūras programmu parādes apmeklētājiem. Svētku laukuma centrā varēja aplūkot jauno šķirņu un augu izstādi no Latvijas audzētājiem, kas gan lielu apmeklētāju uzmanību neizpelnījās.

Saulainais un siltais laiks rosināja Siguldā ierasties viesus no visas Latvijas, kā arī citām valstīm, galvenokārt no Igaunijas. “Agrāk pieņēmām, ka aptuveni viena trešdaļa apmeklētāju varētu būt no Igaunijas, bet šajā reizē par to esam pilnīgi pārliecināti,” teic Stādu audzētāju biedrības vadītājs Andrejs Vītoliņš. Aptaujātie Igaunijas pircēji stāstīja, ka lielajā 50 vietu ietilpības autobusā brauciens, piemēram, no Vīlandes apriņķa uz Siguldas Stādu parādi maksājot vien desmit eiro. Latvijas vislielāko stādu parādi kaimiņvalstī labi reklamē plašsaziņas līdzekļos un tai ir laba slava. Protams, arī Latvijas stādu kvalitāte esot laba, var vienuviet aplūkot plašu sortimentu un pirkt par izdevīgākām cenām nekā Igaunijā, stāstīja no Vīlandes apriņķa atbraukusī Evi Līvaka. Igauņi daudz pirka iekaramos podus ar ziedošām puķēm, kas pašiem vēl nezied, tomātu, vīnogu, puķu un citus stādus. Siguldas Svētku laukumā, kur notika Stādu parāde, varēja dzirdēt arīdzan somu, zviedru, norvēģu, krievu un dāņu valodu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā pasākuma dienā lielu apmeklētāju uzmanību saistīja divas ļoti omulīgas somietes, kas šogad reģistrētā SIA “Ralfhouse” stendā pārdeva violetas kallas podos un to gumus, kā arī laimiņus, inkarvillijas, mirabillas un lilijas. Kundzes runāja krievu, igauņu un angļu valodā. Turpat blakus stendā esošais Larsens Pulturs, kas vada vairākiem labi zināmiem Latvijas hokejistiem piederošo SIA “Eko era”, stāstīja, ka abi uzņēmumi darbojas kopā un puķes patiešām ir pārbaudītas, labas. Ļoti iespējams, ka tā arī ir, tomēr Pulturs Stādu parādē piedalās ne pirmo gadu un zina, ka tajā atļauts pārdot vien Latvijā audzētos stādus un puķes. Kāpēc vajadzēja bojāt labi sākto tradīciju? Pārsteidz arīdzan Stādu parādes ētikas komisijas acu pievēršana uz šādu rīcību. Visu sestdienu somietes savus Somijā audzētos stādus un gumus pārdeva uz nebēdu. Vien pēc “LA” žurnālista iejaukšanās rīkotāji pārdošanu svētdien apturēja. Astrīda, viena no pārdevējām, taisnojās, ka neko nav zinājusi par šādu kārtību, ka stādi audzēti, izmantojot SIA “Eko era” ražoto vermikompostu maisījumā ar zemi, un ka gribēts Latvijas pircējiem piedāvāt to, kā viņiem neesot. Lēta taisnošanās – ikviens dalībnieks pirms gadatirgus paraksta nolikumu, apņemoties pārdot vien Latvijas produktu.

Ko visvairāk pirka Latvijas pircējs? SIA “Dimzas” jau pirmajā dienā ļoti ātri izpārdeva lazdas, pieprasītas bija bumbieres ‘Vasarine sviestine’, eksotiskākus augus – plūškokus, smiltsērkšķus, aktinīdijas, citronliānas. Tomātu audzētāji meklēja gan interesantās šķirnes – aprikožu tomātus ar pūkainām lapām, gan kivi zaļos tomātus, gan arīdzan indigo krāsas ķirštomātu šķirni, kam auglis no ārpuses zils, iekšpusē zaļš.

“Tomēr tradicionālais tomāts nav zaudējis aktualitāti,” uzsver Salacgrīvas novada z/s “Uzkalni” saimniece Gunita Uzkalne. Puķu stādu audzētāja Kristīne Kalniņa, Birzgales pagasta stādaudzētavas “Kļaviņas” saimniece, šķiet, bija vienīgā, kas pircējiem piedāvāja norēķināties ar maksājumu karti. “Cilvēki Stādu parādē meklē jaunas šķirnes. Mums visvairāk pirktas bija divas bergēnijas šķirnes ‘Flirts’ un ‘Skūpsts’,” tā saimniece.

Vairāki pārdevēji sūrojās, ka pircēji izvēlas pirkumam jau ziedošus stādus, lai gan neziedošie ieaugtu labāk. Daudzi pircēji arīdzan nenovērtējot, ka par dažiem eiro dārgāki augļu koku stādi būs izturīgāki nekā lētākie un vājākie sugasbrāļi.

Rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētavas “Babīte” pārstāvji stāstīja par jauno purpurvioleto šķirni ‘Elza Radziņa’. “Pircēji izvēlas iespējami košāku krāsu rododendrus vai arī viņus uzrunā šķirnes nosaukums. Mēs pārdodam arī šķirni ‘Kārlis Ulmanis’, šķirni ‘Līgo’, kas zied ap Līgo svētkiem,” tā Ināra Zablonska.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.