×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
29. novembris, 2016
Drukāt

Vairākās nozarēs katastrofāli trūkst darbinieku. Vietējam maksā minimālo, viesim – vidējo algu! (31)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

“Esmu ar 100% spāņu asinīm un venecuēliešu sirdi. Rīgā dzīvoju kopš pagājušā gada, un šis laiks man bijis kā ceļojums. Godīgi sakot, nemeklēju iespējas pārcelties uz Latviju, bet personīgo iemeslu dēļ gribēju aizbraukt no Vācijas. Pirms pārcelšanās uz Rīgu nekad iepriekš nebiju te bijis, to var salīdzināt ar stāstu, kā apprecēt meiteni, kuru nekad iepriekš neesi saticis,” stāsta Vilmers Leons, “Accenture” IT projektu vadītājs Latvijā.

Uzņēmēji, nespējot tos atrast vietējā tirgū, arvien vairāk lūkojas ārpus valsts robežām cerībā tur atrast papildinājumu.

Ar pašreizējām darbaspēka attīstības tendencēm, kad kritiski trūkst ne tikai mazkvalificēta, bet arī kvalificēta darbaspēka, viesstrādnieku piesaiste, īpaši pārtikas ražošanas industrijā, var būt neizbēgama, vērtē “Food Union” grupas viceprezidents biznesa attīstības un stratēģijas jautājumos, “Rīgas piena kombināta” valdes priekšsēdētājs Nor­munds Staņēvičs. Grupas trīs ražotnēs Latvijā – “Rīgas piena kombinātā”, “Valmieras pienā” un “Rīgas piensaimniekā” – tiek nodarbināti vairāk nekā 1100 darbinieki. Ik gadu uz vasaras sezonu darbā tiek papildus pieņemti ap 250 – 300 sezonas darbinieku.

Iepriekšējos gados uzņēmums vērtējis viesstrādnieku piesaisti sezonas darbam, taču pašlaik tai neesot labvēlīgu apstākļu. “Procedūra ir pārāk sarežģīta, un izmaksas pārāk augstas. Līdz šim risinājumu esam raduši, piesaistot darbiniekus no attālākiem Latvijas reģioniem, piemēram, Latgales, papildus atalgojumam nodrošinot transporta un dzīvesvietas izmaksas,” stāsta Staņēvičs. Taču situācija ar katru gadu pasliktinās, jo kļūst arvien grūtāk piesaistīt tik lielu cilvēku skaitu. Viņš uzskata, ka valstij jāsāk laikus domāt par mehānismiem, kā uzņēmumiem dot iespēju piesaistīt viesstrādniekus, mazinot administratīvo un finansiālo slogu darba devējam.

 

Process par sarežģītu

Pieredze viesstrādnieku piesaistē ir IT kompānijai “Accenture”, kurā šobrīd no teju tūkstoš darbiniekiem 164 ir citu valstu darbinieki, bet vēl 40 ir pārcelšanās procesā. Visvairāk darbinieku ir no Ukrainas, Krievijas, Spānijas. “Vienīgais iemesls, kādēļ mēs meklējām cilvēkus ārpus Latvijas, ir attiecīgo speciālistu trūkums mūsu valstī,” atzīst “Accenture” personāla nodaļas vadītāja Latvijā Zanda Arnava. Viņa uzskata, ka augsti kvalificēti darbinieki pievieno vērtību Latvijas intelektuālajam īpašumam un IT speciālistu straujš pieaugums, kas sācies kādu laiku iepriekš, ilgs vēl 10 gadus.

“Accenture” vērtējumā procedūra viesstrādnieku piesaistē ir skaidra un likumiski pamatota, tomēr process ir ilgs un tajā iesaistās pārāk daudz pušu, kuru lēmumi ietekmē procesa veiksmi. “Mēs priecātos, ja attiecībā uz izglītību būtu skaidrāk definēti nosacījumi, nedodot vietu interpretācijai. Gribētu, lai lielo dokumentu kaudzes un to pārsūtīšana tiktu aizstātas ar digitālajām tehnoloģijām, piemēram, elektronisku dokumentu iesniegšana,” spriež Zanda Arnava.

Lai arī katru gadu pēc studijām augstskolās nozarē ieplūst jauns darbaspēka papildinājums, viesstrādniekus nākas piesaistīt arī IT nozares flagmaņiem. AS “Elko Grupa” direktors Svens Dinsdorfs uzskata, ka darbaspēka kustības jautājums ir fundamentāls ekonomikai kopumā. Gadu no gada iedzīvotāju un attiecīgi arī potenciālo darbinieku skaits Latvijā samazinās. “Elko Grupa” reiz saskārusies ar vajadzību piesaistīt darbaspēku no ārvalstīm, taču jau pašā procesa sākumā sapratuši, ka procedūra ir pārāk sarežģīta un laikietilpīga.

“Darbaspēka piesaiste no ārvalstīm neatmaksājas, ja ir nepieciešams aizpildīt vien dažas specifiskas vakances. Šādā situācijā daļa uzņēmumu, līdzīgi kā mēs, atmet ar roku darbinieku piesaistei no citām valstīm, kamēr citi uzņēmumi, kā parāda piemēri būvniecības nozarē, sāk meklēt nelegālus veidus, kā Latvijā ievest viesstrādniekus. Valstij ir jāuzrauga darba tirgus, jābalansē piedāvājums un pieprasījums un laikus jāreaģē uz speciālistu trūkumu kādā nozarē vai amatā, nevis jānogrūž šī atbildība uz uzņēmumu pleciem,” uzsver Dinsdorfs.

Viens no mehānismiem varētu būt izglītības sistēmas uzlabošana. Šobrīd izglītības sistēmas un darba tirgus sasaiste ir minimāla un, veicot uzlabojumus šajā lauciņā, vēl varam iegūt potenciālu arī no vietējā darbaspēka. “Taču ir skaidrs, ka vienā brīdī mums pietrūks veidu, kā izspiest vairāk no aizvien sarūkošā cilvēku skaita, un mums būs jādomā par darbaspēka piesaisti,” norāda Dinsdorfs.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Rakstam gads drīzumā būs , bet aktuāls aizvien.
  Protams, ka maksāt jau LV nemaksā normālas algas – nav pat ko diskutēt, jo valsts ir noteikusi minimālās algas apmēru vietējiem un iebraucējiem un tas ir atšķirīgs jau pēc likuma.
  Un tajā pašā laikā pēc pieredzes varu teikt, ka jaunie cilvēki un pat ne tik jauni vairs – strādāt negrib….skaita stundas līdz darba laika beigām un par savu padarīto darbu arī īsti atbildēt nespēj vai nevēlas….Pēta ,kas priekšniekam mugurā, kādas kurpes kājās utt….
  Tas par sieviešu kārtas darbiniecēm LV…
  Protams, ka valstī minimālā alga ir smieklīga, bet ļoti daudzi uzskata, ka astoņas stundas nosēdētas un atalgojums pienākas par šīm pavadītajām stundām , bet par darba kvalitāti nedomā vispār….zvana darba laikā bērni…zvana vecāki….
  Darba dienas garumā visādas blakus darbības un intereses, kas neattiecas uz darbu…..
  Dažreiz labāk, ka šo darbinieku nav un pats visus darbus padari…kaut vai līdz pusnaktij…

 2. Kad sāks maksāt normālu algu,tad būs arī darbinieki.

 3. zinu kadu programmetaju , kas ari mekleja darbu darbu Latvija pec skolas beigsanas, sutija desmitiem CV, BEZ ATBILDES.gudrs un talantigs puisis, nu strada Anglija fabrika un savus 1200 menesi nopelna.seit bij visur atteikums , jo nav pieredzes, bet kur lai to pieredzi nem, ja tevi nenem darba..Murgs ir tas kas te notiek..

 4. Riebjas idioti priekšnieku kabinetos! Atbildēt

  Tādus BEZSMADZEŅU KROPĻUS priekšnieku amatos,vajadzētu kastrēt, lai idioti nevairojas!
  Kad Latvijas cilvēks atnāk pieteikties darbā, KROPLIS aizgaldā bezdē: – brīvi vietu nav!
  Latvijā PIETIEK darbinieku…
  priekšnieka kabinetā KROPLI, KUR bija redzams sludinājums, ka TIKAI uz vasaru ir vajadzīgi 250 – 300 sezonas darbinieku.
  Tikai IDIOTS nezina, ka piem. studenti VASARĀ strādā pat kūdras purvos, lai nopelnītu naudu studijām, lai nevajadzētu ņemt kredītu …

 5. Darbinieki Latvijā netrūkst un nekad nav trūkuši, trūkst Valsts vadītāju gudrības un čaklums! Šogad būvnieki līdz Jāņiem bez darba sēdēja- kāds bija aizmirsis par ES fondu naudu padomāt! Nākošo sezonu šie paši vīriņi jau sagaidīs Norvēģijā, Zviedrijā vai Vācijā, kur nopeļņa nav salīdzinama ar Latviju. Zemākās cenas un citi līdzīgi principi noplicina darbaspēku līdz pēdējam, neļaujot normāli pabarot ģimeni, bet ļaujot mr20 dzīvot taukos līdz ausīm.

 6. Maksājiet cilvēkiem normālas algas,tad netrūks darbinieku,bet par minimālo vergo tikai veci cilvēki, jaunatnei vajaga adekvātu samaksu,lai var dzīvot,bet ne vilkt dzīvību pusbadā,kungi.

  • Mācīties vajadzēja un pēc tam kārtīgi strādāt,tad jau arī samaksa neizpaliktu. Ja domā ,ka uz būves lāpsta ir tikai tam nolūkam ,lai atspiežoties vieglāk būtu stāvēt un telefonu bakstīt ,bet pēc tam naudu grābt,tad tās ir maldīgas domas . Esmu tas “vecais cilvēks”,kuram ,pēc Annas domām ,vajag tikai minimālo algu,taču strādāju vēl šodien. Algas apmērs rakstāms ar 4-iem cipariem. Gribētu iet atpūtā ,bet vadība saka ,ka no tiem jaunajiem gurķiem nekas nav,lai pastrādā vēl. Apmēram tā tas notiek . Gausties mākam visi ,bet profesiju apgūt ,un bez tam kārtīgi strādāt ,tas ir par daudz prasīts. Viss nāk ar laiku,Anniņ,vispirms darbs -pēc tam alga ,otrādi ,nu,nekā nesanāks,kaut arī tiem “vecajiem nemaz nemaksātu.

 7. Tāpat,kā aizgājušos laikos,kad gucuļiem maksāja 5x vairāk nekā vietējiem!

 8. Varbūt ir tā,ka uzņēmēji nav gatavi darbinieka apmācībai,bet grib par visiem 100% darbaprasmju uzreiz un tūlīt! Neticu.ka Latvijā trūktu strādāt un mācīties gribošo!

 9. Skopais maksā divreiz.Savējiem maksā minimālo,iebraucējiem minimālā 800 ar likumu uzlikta.Nu ja tā,lai strādā paši,ja paši savus tautiešus grib izkalpināt pa vēdertiesu.Lai tik ved visādus haholus,da visus ko vien vēlas un tad lai pagaudo.Latvieši nav slinki,latvieši neies ne pie viena tāpat vien par kalpu muguru liekt.

 10. Auto vadītājiem vietējiem taču nemaksā normālu algu par darbu naktī .Un daudzas firmas liek pārkraut kravu un braukt naktī ,un ja nepiekrīti ,tad nemaz neslēdz līgumu .Kādēļ man ar augstu kategoriju un nokārtojot šo kategoriju A, B,C,DunE esmu izērējis lielus līdzekļus , darīt šo darbu par 1000 eiro mēnesī , ja es stāvu pie konveijera par 1300 eiro mēnesī .tikai astoņas stundas pavdot darba vietā ,uzsveru vēlriez ASTOŅAS STUNDAS DARBA VIETĀ un 39 stundas nedēļā ,tai skaitā divreiz pa divdesmit min’tēm man ir kafijas pauze un desmit minūtes pēc darba es jau esmu mājā .paskatieties kā strādā šoferi pa naktīm Latvijā Latvijas Valsts Mežos ! Murgs!

 11. Lai kāds izstāsta… kā var izdzīvot ar minimālo vai vidējo algu?

  • Varu izstāstīt,lai visi zin,kā var!Man ir mājiņa ar 3 istabām,tēta uzbūvēta 60-tajos,dārzs ar 1200 m2 untur aug viss,ko varu izaudzēt—ābeles,upenes,ķirši,kartupeļi,bietes gurķi,siltumnīcā tomāti.Kurināmais no gatera atgriezumi visdažādākie.Vēl turu vistiņas,tās dēj zelta oliņas.Uz kruīziem sen esmu atmetusi ar roku.Velku mugurā uz sezonas izpārdošanām nopirkto,ko var dabūt pat ar 70% atlaidi.Veikalā pārtiku pērku(ko nevaru no sava mazdārziņa) ar akcijām,vai nocenoto vakarpusē.Vispār jau riebīgi,bet tak neiešu jau nošauties,aizeju līdz ezeram relaksēties un sajūtos laimīga par to.ka nav ziema ar mīnusiem un nav jāsatraucās par iekuriem un to,ka atbrauc no darba un mājiņa izsalusu,kurini kažokā un gaidi līdz iesilst un meditē kamīnā reaugoties,par siltām zemēm unpalmām,un mērkaķiem……

 12. Nesaprotu tos darba devējus.Man pazīstams puisis jau aptuveni 4 gadus nevar atrast normalu darbu Latvijā. datordizainers, maketētajs. ir anglu val. zināšanas, stradājis,protams bez noformēšanas starptautiska projektā. Esam sūtījuši savus cv nekļūdīšos-milzīgi daudz,neviens darba devējs neatbild.Ta kā saprast- nevar atrast normalus stradniekus. varbūt negrib gudrus izglītotus jauniešus, lai nebūtu jamaksa normala alga?

 13. Man nav skaidrs, kas traucē Trēziņa kantorim šoferiem maksāt vidējo+ komandējumu? Nebūs nekādu sarežģītu fomalitāšu, un nelieciet braukt pa melno, bet ar tīru taho. Bet nē, lai vietējo brauc uz ārzemēm. Tur tu vismaz esi cilvēks un saņem ko nopelni! Lai tad šeit brauc dienvinieki, kuri uz 1 cm sniega netiek uz priekšu.

  • Pilnigi piekritu ! Tas ir pazemojosi, ka par to pasu darbu vietejiem maksaa mazaak – vajadzetu but otradi, un tad redzetu vai tie viesstradnieki gribetu stradaat par taadu ALGU !

 14. Kā žurnālisti var uzķerties uz tādām ekonomiskām muļķībām? Protams, ka ārzemniekiem jāmaksā vidējā, ja būtu citādi, tad vietējiem darba vispār nebūtu. Ja vietējiem nemaksā vidējo, tad nekāda trūkuma nav.

 15. Kur mans komentārs?

 16. Izlasīju šo smērējumu (rakstu), iepazinos arī ar piedāvātajām darba vakancēm.Esmu šokā! Varbūt šo rakstu ar visām vakancēm jāpavairo un jāuzliek uz katra deputāta un viņa “palīgu”, ministriju darbinieku durvīm, galdiem utt. Nevajag stāstīt,ka trūkst cilvēku, bet gan normālas samaksas par padarīto.
  Arī padomju laikos vietējiem maksāja grašus,bet ievestajiem viesstrādniekiem 3.4 reizes vairāk.

  • Jā, tā tiešām bija, jo gucuļi negāja “pārsiet govi”. Gucuļi visu darba dienu veidoja pievienoto vērtību. Tādēļ jau arī vietējiem nedeva “gucuļu darbus”, jo vietējiem visu dienu jāiet “govi pārsiet”.

 17. Kas i? No rietumeiropas firmām atpirkt darbiniekus slabo? Neko daudz jau nevajag. Algas un darba daudzuma proporciju tik izlīdziniet. Uz svara ņemot tas nozīmē ka (vismaz IT jomā tas ir tā) algas cipariņš uz rokas japareizina tā ar 2,5 un plānotā darba slodze jāmazina uz pusi. Tad būs tā proporcija, kas ir R-Eiropā strādājošajiem.

 18. Neesam vajadzigi lv un punksts!

 19. IT speciālistu trūkums…..smiekli nāk..jo darbā pieņem tikai,ja tev velkas līdzi vairāku gadu darba pieredze,ja tādas nav…tad nevienam nevajag,bet kur ,lai tas augstskolu beigušais nēm to pieredzi,ja pat iespēja netiek dota.

 20. Pēc vietējiem BUDŽIEM Sibīrija raud !
  Ārzemniekiem gatavi maksāt bet vietējiem sūc asinis laukā !

 21. Es labprāt ietu strādāt vienalga ko,bet tā lai man arī ir bērnu kur likt. Es dzīvoju laukos te apkārt darbu
  nevaru dabūt. Varbūt ir kāds kuram vajag darbinieku. Esmu sieviete 42 gadi

 22. Venustiāno Karanza no Meksikas Atbildēt

  Venecuēlietis ? Un tad? Bolivārs nomira Parīzes pažobelē un nebija kas šo līdz bedrei aiznes..Bet, uz šā kamiešiem sedoši9e žiperi nopelnīja MILJARDUS.

 23. Strādājošais Pensionārs Donāts Atbildēt

  nav brīnums , ka trūkst, – paskat, te pat bildē, – 2 jauni veseli tēvaiņi sēž krēslos, klausās mūziku un dračī internetā..protams, ka produkciju kas ražo nav un nebūs..Ja mēs večuki nepalīdzētu valsts jau sen aizietu pa pieskari.

Draugiem Facebook Twitter Google+