Mobilā versija
Brīdinājums +9.5°C
Gaitis, Gaits, Karīna
Otrdiena, 17. oktobris, 2017
9. jūlijs, 2016
Drukāt

Vietējo vai aizrobežnieci? Kura oga labāka?

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tirgošanās vietas pilnas ar skaistām, lielām, mazām, saldākām, skābākām zemenēm. Kā ik gadu aktuālākais jautājums: kuru iegādāties – vietējo vai ārzemnieci?

Biju iegājis Vidzemes tirgū, kur pārdeva poļu zemenes par 2,50 eiro/kg. Ogas vidēja lieluma, likās – derēs, arī cena šķita pieņemama, taču, kad pārdevēja ar liekšķeri iebrauca ogās, saskābu kā gurķis… Zem glītās kaudzītes virsmas izbira samīcītas, pat iepuvušas zemenes. Lūdzu atļauju izlasīt nesabojātās, uz to pārdevēja kļuva pikta: ko jūs atļaujaties!

Nekas cits neatlika kā doties pie vietējo ogu tirgotāja, kam zemenes bija sausas, smaržīgas un kārdinošas. Runājot par šķirnēm – pērkot tirgū, nekad tu nevarēsi 100% būt pārliecināts, ka tiešām esi nopircis konkrētās šķirnes ogas, ja vien pats neesi šķirņu pazinējs (tās varēja iepazīt sestdien zemeņu izstādē Dabas muzejā). Nereti pārsteidz tirgus sievu izdoma, kā viņas cenšas iešmugulēt sliktu preci. Visdrošāk būtu pirkt no zināmas saimniecības tirgotājiem. To apliecināja arī mūsu avīzes lasītāja rīdziniece Rasma Kaire: “Tā kā dzīvoju Ķengaragā, tad man ir izdevīgi iepirkties Centrāltirgū. Man ir labs skatiens – tirgotāju nopētu no galvas līdz kājām, vērtēju pēc rokām – ja tās sastrādātas, skaidrs, ka vietējais zemeņu audzētājs, nevis pārpircējs. Esmu iecienījusi iepirkties tirgū pie Auces un Talsu zemeņu audzētājiem. Lai arī ogas ir dārgākas, tomēr kvalitatīvākas un, pārvedot mājās, tās nevajadzēs izmest.”

Jūrmalniece Biruta Veita: “Jau sešdesmit gadus dzīvoju Jūrmalā un zinu, ka vietējo iecienītākā zemeņu šķirne bija ‘Viktorija’. Padomju laikā tās audzētāji veda tirgot uz Tallinu un Ļeņingradu. Arī vēl tagad manā nelielajā dārziņā ir šīs zemenes, tāpēc nav vajadzības tās pirkt tirgū. Ogas ir lielas, saldas, aromātiskas, spilgti sarkanā krāsā. Šķirne izturīga pret kaitēkļiem un slimībām. Vienmēr cenšos pirkt vietējo preci – savējie jāatbalsta!”

Rasma Geikina Aiz­krauklē: “Pie mums ogu izvēle nav tik plaša kā Rīgā. Gandrīz visi tirgotāji apgalvo, ka ogas esot vietējās… Tiec nu gudrs – vietējās vai aizrobežnieces. Tāpēc riskēju – paļaujos uz viņu godaprātu.”

Kuldīdzniece Daina Skribāne iepērkoties tikai pie zināmiem tirgotājiem: “To uzreiz var pamanīt – vietējais vai ārzemnieks. Vietējiem nemēdz būt liels daudzums ogu – dažas kastītes. Cenas ir pieņemamas – no 2,50 līdz 3,50 eiro/kg. Draudzene man teica, ka viņiem Mazsalacā vietējās ogas maksājot no 4,00 līdz pat 6,00 eiro/kg. Nopirku divus kilogramus ogu, ko saglabāt saldētavā mazbērnam.”

Pievienot komentāru

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Lēnām un prātīgi. Ka tik kaut kas nenotiek…

Pārejai uz izglītību tikai latviešu valodā jānotiek pakāpeniski – šādu viedokli trešdien žurnālistiem paudis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, komentējot ieceri pēc trim gadiem vidusskolās visus vispārizglītojošos priekšmetus mācīt tikai valsts valodā, par ko paziņojis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Valsts prezidents teicis, ka ir jādomā, kā un ko labāk darīt, lai risinātu šo jautājumu, ziņo LETA. Izglītības un zinātnes ministrijai ir dots uzdevums sagatavot informatīvo ziņojumu, kurā tiks precīzi aprakstīts, kādā veidā šo jautājumu varētu risināt. “Kad būs šis ziņojums, tad arī varēs sniegt vērtējumu, bet pašreizējā situācijā tā vēl ir tikai ideja, kas tiek apspriesta,” piebilda Vējonis.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+