×
Mobilā versija
Brīdinājums -0.9°C
Jāzeps, Juzefa
Pirmdiena, 19. marts, 2018
9. jūlijs, 2016
Drukāt

Vietējo vai aizrobežnieci? Kura oga labāka?

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tirgošanās vietas pilnas ar skaistām, lielām, mazām, saldākām, skābākām zemenēm. Kā ik gadu aktuālākais jautājums: kuru iegādāties – vietējo vai ārzemnieci?

Biju iegājis Vidzemes tirgū, kur pārdeva poļu zemenes par 2,50 eiro/kg. Ogas vidēja lieluma, likās – derēs, arī cena šķita pieņemama, taču, kad pārdevēja ar liekšķeri iebrauca ogās, saskābu kā gurķis… Zem glītās kaudzītes virsmas izbira samīcītas, pat iepuvušas zemenes. Lūdzu atļauju izlasīt nesabojātās, uz to pārdevēja kļuva pikta: ko jūs atļaujaties!

Nekas cits neatlika kā doties pie vietējo ogu tirgotāja, kam zemenes bija sausas, smaržīgas un kārdinošas. Runājot par šķirnēm – pērkot tirgū, nekad tu nevarēsi 100% būt pārliecināts, ka tiešām esi nopircis konkrētās šķirnes ogas, ja vien pats neesi šķirņu pazinējs (tās varēja iepazīt sestdien zemeņu izstādē Dabas muzejā). Nereti pārsteidz tirgus sievu izdoma, kā viņas cenšas iešmugulēt sliktu preci. Visdrošāk būtu pirkt no zināmas saimniecības tirgotājiem. To apliecināja arī mūsu avīzes lasītāja rīdziniece Rasma Kaire: “Tā kā dzīvoju Ķengaragā, tad man ir izdevīgi iepirkties Centrāltirgū. Man ir labs skatiens – tirgotāju nopētu no galvas līdz kājām, vērtēju pēc rokām – ja tās sastrādātas, skaidrs, ka vietējais zemeņu audzētājs, nevis pārpircējs. Esmu iecienījusi iepirkties tirgū pie Auces un Talsu zemeņu audzētājiem. Lai arī ogas ir dārgākas, tomēr kvalitatīvākas un, pārvedot mājās, tās nevajadzēs izmest.”

Jūrmalniece Biruta Veita: “Jau sešdesmit gadus dzīvoju Jūrmalā un zinu, ka vietējo iecienītākā zemeņu šķirne bija ‘Viktorija’. Padomju laikā tās audzētāji veda tirgot uz Tallinu un Ļeņingradu. Arī vēl tagad manā nelielajā dārziņā ir šīs zemenes, tāpēc nav vajadzības tās pirkt tirgū. Ogas ir lielas, saldas, aromātiskas, spilgti sarkanā krāsā. Šķirne izturīga pret kaitēkļiem un slimībām. Vienmēr cenšos pirkt vietējo preci – savējie jāatbalsta!”

Rasma Geikina Aiz­krauklē: “Pie mums ogu izvēle nav tik plaša kā Rīgā. Gandrīz visi tirgotāji apgalvo, ka ogas esot vietējās… Tiec nu gudrs – vietējās vai aizrobežnieces. Tāpēc riskēju – paļaujos uz viņu godaprātu.”

Kuldīdzniece Daina Skribāne iepērkoties tikai pie zināmiem tirgotājiem: “To uzreiz var pamanīt – vietējais vai ārzemnieks. Vietējiem nemēdz būt liels daudzums ogu – dažas kastītes. Cenas ir pieņemamas – no 2,50 līdz 3,50 eiro/kg. Draudzene man teica, ka viņiem Mazsalacā vietējās ogas maksājot no 4,00 līdz pat 6,00 eiro/kg. Nopirku divus kilogramus ogu, ko saglabāt saldētavā mazbērnam.”

Pievienot komentāru

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Dzīve kā limonāde garšīga…

Lai gan AS “Latvijas gāze” meitasuzņēmuma AS “Gaso” pārstāvji uzsver, ka jaunais dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projekts, kas iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, paredz samazināt 95% klientu dabasgāzes sadales cenu, uzņēmēji aprēķinājuši, ka izmaksas nevis samazināsies, bet palielināsies. Kopējo dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifu veido mainīgā daļa un fiksētā daļa. AS “Gaso” valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane skaidroja, ka fiksētā maksa par gāzes izmantošanu – tā saucamā abonentmaksa – nepieciešama tāpēc, ka gāzes patēriņš Latvijā ir būtiski samazinājies, līdz ar to sadales sistēmas gāzesvadi, kas sākotnēji tika projektēti būtiski lielākām jaudām, patlaban netiek pilnībā noslogoti, vienlaikus tīkls ir jāuztur un jāatjauno.

Vladimira Putina atrašanās Krievijas prezidenta amatā jūs
Draugiem Facebook Twitter Google+