×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. aprīlis, 2015
Drukāt

Vija Beinerte: Par krustu un beigu rēķinu (23)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

– Visu, ko Dievs ir radījis, viņš ir atzinis labu esam. Kur un no kurienes tad varētu būt sliktais? – tā man nesen jautāja labu draugu dēls, pusaudzis.

– Redzi, – es teicu, – nekas pasaulē nav ļauns, izņemot cilvēku, kad tas savu sirdi novērš no Dieva. Un, ja cilvēks savā sirdī ir ļauns un samaitāts, visa pasaule viņam un viņā ir samaitāta. Bet, ja tu esi tīrs savā sirdī, arī pasaule tev ir tīra un tu pastāvi patiesībā.

– Esmu dzirdējis cilvēkus sakām: “Jā, es ticu Dievam, taču es neeju uz baznīcu tāpēc, ka daļai iešana uz baznīcu ir tikai tāda izrādīšanās”. Kāpēc tu ej uz baznīcu? – viņš gribēja zināt.

– Uz baznīcu es eju, lai uzņemtu Dieva vārdu, nevis raudzīt, vai mācītājs un citi draudzes locekļi dzīvo saskaņā ar mīlestības mācību. Dieva priekšā katrs par sevi atbildēs pats. Nav tāda baušļa, kas aicinātu sekot, vai kaimiņam durvju priekša izmēzta un viņa bērniem mute tīra. Nav tāda baušļa, kas ļautu man pieprasīt mīlestību un tikumību no citiem – tikai un vienīgi no sevis pašas.

– Ir cilvēki, kas Dieva pielūgšanai izvēlas lauku vai mežu…

– Lūgšana jau nenotiek ne laukā, ne mežā un pat ne baznīcā, bet gan, kā Jēzus to teica samarietei pie akas, vienīgi garā un patiesībā.

– Kristietis cilvēku acīs ir cietējs. Vai arī tev ir kāds nesams krusts?

– Krusts līdz Jēzum bija lielākā kauna un negoda zīme. Bet Tēva mīlestība jeb Dēls to nomazgāja ar savām asinīm un darīja par paliekamu visaugstākā goda zīmi. “Kas grib sekot man, tam būs sevi aizliegt, ņemt savu krustu un staigāt man pakaļ”. Sevi aizliegt – tas nozīmē pašmīlestību vērst mīlestībā uz Dievu un tuvāko, lai viss, ko dari, ir sākts Viņa vārdam par godu un veikts tuvākajam par kalpojumu. Atceries, Jēzus saka: “Mīli Dievu pāri pār visu un savu tuvāko kā sevi pašu”? Un krusta zīme jau arī ir dzīvs atgādinājums šim bauslim: vertikāle apzīmē cilvēka mīlestību uz Dievu pār visām lietām, bet horizontāle – mīlestību uz tuvāko kā sevi pašu. Nest krustu nozīmē mīlēt tos, ko Dievs mums ir devis, un būt gatavam palīdzēt katram bez izņēmuma, kad Dievs mūs uz to aicina. Tāpēc jau arī Jēzus saka: “Mans jūgs ir patīkams, un mana nasta ir viegla”.

Un tad, cik nu atcerējos, izstāstīju viņam vēstījumu, kurš, kā runā, esot bijis lasāms Mātes Terēzes istabā pie sienas, kaut gan tie neesot viņas pašas vārdi:

“Cilvēki itin bieži ir nesaprātīgi, neloģiski un patmīlīgi. Piedod viņiem, tik un tā piedod!

Ja būsi laipns, cilvēki teiks tevi slēptu savtīgu nodomu vadītu. Esi laipns tik un tā!

Ja gūsi panākumus, iemantosi dažus nepatiesus draugus un dažus patiesus ienaidniekus. Gūsti panākumus tik un tā!

Ja būsi godīgs un atklāts, cilvēks tevi pievils un krāps. Esi godīgs un atklāts tik un tā!

Ko būsi cēlis gadiem ilgi, kāds var nopostīt vienā mirklī. Cel tik un tā!

Ja radīsi mieru un laimi, viņi apskaudīs tevi. Esi laimīgs tik un tā!

Dod pasaulei labāko, kas tev ir, un zini – tai nekad nebūs gana. Tomēr dod tai labāko no visa, kas tavs, tik un tā! Jo redzi, tas beigu rēķins ir starp tevi un Dievu. Tas nekad nebūs starp tevi un viņiem. Tik un tā.”

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Tad ari nepieprasiet milestibu un tikumibu no Krievijas etc., bet no sevis pashas. Un netiesäjiet citus!
  Priecigas Lieldienas!

 2. Paldies jums,Vija!!!

 3. “Dod pasaulei labāko, kas tev ir, un zini – tai nekad nebūs gana. Tomēr dod tai labāko no visa, kas tavs, tik un tā! Jo redzi, tas beigu rēķins ir starp tevi un Dievu. Tas nekad nebūs starp tevi un viņiem. Tik un tā!”

 4. dīvaini, ka padomju laiku PSKP nomeklatūras atvase Vija Bokalova= Ramāne – Beinerte, kas baudīja un sklavināja padomu režīmum tik kaismīgi tagad pielūdz padomju laikos nicināto dievu:) Pielūgt jau var, to parasti dara grēcinieki un vāji cilvēki, bet ne tik bezgaumīgi un sevi pazemojoši;)

 5. Antra Ūdre-Vasariņa Atbildēt

  Nedaudz ieskatījos komentāros – nu… baisi. Bēdīgi, ka pat pie šāda vieda raksta tiek rakstītas ķengas… Pasaulē to jau tāpat ir daudz, kādēļ gan vēl papildināt negatīvisma daudzumu? Te ir arī segvārdi – vai bail parakstīties zem savām domām? Manuprāt, ja nav rakstītāja vārda, tad rakstītajam nav vērtības – tas ir tikai troksnis. Arī uzskatu, ka, ja nav nekā laba, ko teikt, labāk neteikt neko, nesmērējot to, kas labs. /// Par reliģiju un ticību komentāros un vispār kā stereotipu: manuprāt, tās tomēr nebūtu gluži vienā saujā liekamas vertības. Baznīcai un reliģijai vēstures gaitā bijusi lielāka varas ietekme nekā karalim – tas bija valsts pārvaldes instruments, un kā baltai pupai ir melna maliņa, tā arī baznīca savulaik ir sasmērējusies. Mūsdienās katrs var izvēlēties, kā redzēt lietas. Ticība/saruna ar Dievu ir visam pāri stāvoša, un Dieva vārdu vai nu saprot, vai nē. Un… mani nebūt nepārsteidz, ka Vārdu nesajūt pat cienīti intelektuāļi – Vārdu jau lasa ar sirdi, nevis prātu… Katram arī savs atklāsmes laiks. Satriec galēji pārspīlēti gadījumi, kad Vārdu tulko burtiski, pēcāk slepkavojot, piemēram, kā tas notiek šobrīd pasaulē. Un nevajadzētu vērtēt, kāda kuram šī saruna, – vislabāk par sevi varam zināt vien mēs paši. No malas teiktais ir vien pieņēmums, kas viesbiežāk klaji neatbilst īstenībai. /// Abstrahējoties no argumentu kaislībām, šo citātu pieņemu kā vienkāršās patiesības redzējuma esenci: “Lūgšana jau nenotiek ne laukā, ne mežā un pat ne baznīcā, bet gan, kā Jēzus to teica samarietei pie akas, vienīgi garā un patiesībā.” Vēlreiz paldies, Vija, par brīnišķīgo rakstu!

 6. Antra Ūdre-Vasariņa Atbildēt

  Izcili. Paldies!

 7. Tavs uzvārds “Sēne” jau pietiekoši daiļrunīgi raksturo tava prāta attīstības līmeni evolūcijas kontekstā.
  Ja tu nesaproti reliģijas būtību, tad aprunājies ar kādu teologu, nevis gvelz te visādas muļķības materiālisma garā. Ja jau kristietības ideja būtu tik zema un atpalikusi, kā tu te raksti, tad tā jau sen būtu atmesta sabiedrībā. Bet tā dzīvo cauri gadsimtiem, tai joprojām pievēršas miljoniem cilvēku visā pasaulē, kamēr tavs pareizais “zinātniskais komunisms” jau labu laiciņu ir vēstures mēslainē.

 8. Kristietība nav patiesas brīvības un vieduma reliģija, jo tajā ir kungi un kalpi, kas, lai cik labos toņos nebūtu iekrāsoti, tik un tā skaidri un gaiši parāda to zemo, saistīto, atpalikušo, kas šai reliģijai bija raksturīgs visus šos gadsimtus. Upurēšana arī nekur nav pazudusi nebūtībā. Būtībā, arkārtīgi liekulīga reliģija, kas pilna ar acīmredzamām pretrunām, kuras neviens no šīs reliģijas piedrīgajiem i nemaz netaisās nekad nopietni apspriest. Manā skatījumā, krusts ir mazohisma un idiotisma simbols, jo ir vairāk nekā dīvaini, ka cilvēks, kurš spēj paredzēt pilnīgi visu, savu nāvi ieskaitot, un tāpat arī veikt baigos brīnumus, tā vietā, lai izbēgtu no nāves un pats savām rokām sarakstītu augstu intelektuālus, zinātniskos darbus un nodibinātu kaut vienu taisnīgu, specīgu valsti ar viedvaras vadības iekārtu, ņem ļauj sevi sadistiski spīdzināt, lai beigu beigās no šī stāsta varētu uztaisīt kaut ko fanātisku, as uz pusotru gadu tūsktoti iedzīs pasauli garīgās tumsības un terora vājprātā.

 9. aptauja noskaidrojusi ka vairums labi dzīvo bez tā Kunga kuru piesita pie krusta kā nevēlamu un vēlams lai tie atpalikušie garā cienītu vairākumu un neuzbāztos ar savām aplamībām

 10. Reliģija jau nav brīnumnūjiņa, bet tās pamatā ir likts “mīlestības” princips, kas aicina mīlēt Dievu un cilvēku, kā sevi pašu. Reliģijas ideja ir darīt cilvēku labāku, godīgāku, mazināt viņā ļaunumu. Bet vai cilvēks to dara vai nedara, tic vai netic šai idejai – tas ir viņa paša ziņā. Un visos laikos, arī varas gaiteņos, ir atradušies cilvēki, kas ir izmantojuši reliģijas principus saviem laicīgajiem mērķiem, kuriem īstenībā ar šo ideju nav nekāda sakara. Kari, svešu zemju iekarošana, brīvdomības apspiešana – atsevišķas cilvēku grupas it kā Dieva vārdā ir nelietīgi ekspluatējušas reliģiju visos laikos, lai sasniegtu savus netīros mērķus. Vai tad Hitlers, pavēlot uz karavīru jostām likt saukli “Dievs ar mums”, daudz domāja par Dieva bausli “Tev nebūs nokaut” ? Īstenībā viņš šādi tikai degradēja šo Dieva ideju, kas savukārt deva iespēju materiālistiem un ateistiem šo ideju vispār atmest un iemīt dubļos. Lai reliģijas vietā cilvēku galvās iedzītu citas idejas un citus elkus – marksismu un tā elkus: Marksu, Ļeņinu, Staļinu un viņiem līdzīgos, kuri īstenībā bija tādi paši despoti un rīkojās ar tādām pat metodēm, kā viduslaiku krustneši un citi iekarotāji. Un kas tad notiek ar islāmu šodien? Radikālie ekstrēmisti atkal izmanto reliģiju saviem mērķiem, lai dibinātu “Islāma valsti”. Ir tomēr jāprot atšķirt pati reliģijas ideja un būtība no vienkārša ekstrēmisma, kas to nekaunīgi izmanto.

  • Tiesi tada jau ir tas religijas ideja – padarit visus par gara vajiem ganamiem auniem/ avim, kurus ganit, dreset un cirpt.
   Un saja zina komunisms ir kristietibas skolnieks, kurs tapat ka hitleriesi no stalinistiem, aiznemas pula ietekmesanas metodiku, pamainot tikai specifiku, ar ko skalot smadzenes.
   Tapec ari padomju laika macitajus un partijniekus apmacija viena partijas skola…., un pec Perestroikas par macitajiem tapec pargaja lielaka dala komunistu.
   Ta pati tautas krapsana, tikai ar citu pasaku gramatu…

 11. Vienigais, no ka “atbrivoja, izglaba”, utml visi okupanti, sakot ar Romas uzkuditiem krustnesiem, vacu bruniniekiem, krievu imperistiem, uc sis zemes karotajiem, ir musu briviba un musu vertibas, ari dievizpratne, to vieta uzspiezot savus okupantu elkus, ko pielugt, sakot no Jezus, beidzot ar hitleru, stalinu, uc “atbrivotajiem” un to pielugt uzspiestajiem elkiem un “vertibam”.
  Ari komunisti vardos tacu bija it ka par darbalaudim, bet darbos faktiski bija vergu imperijas turetaji, kur paverdzinaja masas. Kristietisms ar so savu macekli ir identisks taja, ka ari darbos ir tiesi otrads par sludinato – istens satanisms, kurs telo dievbijibu.
  Un tie, kas so okupantu uzspiestos elkus pieludz, tie pieludz okupantus un neciena savu tautu un tas kulturu, tie faktiski ir nodeveji, kas gatavi klanities iekarotaju meliem, to piespeletajiem “Trojas zirgiem”, kas grauj paklauto sabiedribu ar viltus vertibam, kuru galvenais merkis ir klausisana kungiem, kuri to izplata. Un tas citigi piesaucamais dievs ir tikai izplatamo melu un nozelojamibas aizsegam.

  • Paldies krustnešiem par gara gaismu, kuru tie atnesa pagānu ciltīm Baltijā.
   Dievs, svētī Latviju!

   • Kristiesi tacu esot gara vajie…, kuriem vajadzigs gans, kas tos pieskata, drese, cerp un skalo smadzenes…
    Ta ka latviestiesiem diez vai vajadziga tada “gara gaisma”.
    Mums bija sava, daudz labaka un visi pasi zinaja kas ka un kapec, bez ganiem.

 12. ” Ir cilvēki, kas Dieva pielūgšanai izvēlas lauku vai mežu…” Esmu novērojis, ka parasti tā ir tikai atrunāšanās, lai neietu uz Baznīcu, bet patiesība jau nekādas Dieva pielūgšanas nav.
  Bet, vispār, pievienojos autorei – vienkārši un skaidri pateikts.

 13. nu, man profesija pavēl laipnību, bet pretcūcība pret laipnību nav vārdos aprakstāma.
  Tāpēc aicināt labos uz piedošanu ir garām, aiciniet cūkas katru dienu sākt ar teikumu: neesi cūka pret godīgajiem.
  Tas ir manu pārdomu sausais atlikums pēc gara mūža un godīgi maksātiem nodokļiem. Tu viņu ar pabalstiem uzturi, viņš tevi apzog u.t.t.t
  Varbūt sociālā dienesta uzdevums būtu mācīt parastu cilvēcību? Baznīcā viņi lien jo tur….grēkus piedod , lai varētu turpināt……Kad baznīcā pēdējo reizi sludināts : tev nebūs zagt un nokaut????????
  piedot, piedot……..KĀPĒC?

 14. Isteniba ir loti vienkarsa nevajag NODOT!Tas ir pamats visam ne tikai religijai,viss sakas no nodosanas, piem.virs nodod sievu,vai otradi,berns mati vai otradi,draugs draugu…

 15. Nav patiesāku vārdu…ieklausieties un būsiet laimīgi.

 16. kārtējā tukšā vāvuļošanā balstīta akla un antiintelektuāla ticība, kas ir pilnīgi nesavienojama ar zinātniskajā evidencē balstītu uzskatu sistēmu

  • Kad nostāsies Viņa priekšā, beigsies tava zinātniskā vāvuļošana.

  • “zinātniskajā evidencē balstītu uzskatu sistēmu” – untā būtu? Kas tā īsti ir par sistēmu? Vai gadījumā ne nelaimīgā evolūcija un darvinisms, kas ir tikai un vienīgi neopagānu reliģija. Parādi man vienu, kaut vismazāko, bet zinātnisku PIERĀDĪJUMU(nejaukt ar hipotēzēm, minējumiem, filosofiskiem prātojumiem)par to, no kurienes mēs un visa radītā pasaule nākam. Patlaban gan absolūti visi zinātniskie pierādījumi licina par vienu – nekad no haosa nerodas kārtība pati no sevis; NEKAD neviena primitīvāka sistēma “automātiski”, pati no sevis, nejauši nepāriet uz komplicētāku; nekad no zivīm, vardēm neizveidosies nekas cits, kur nu vēl cilvēks. To saka zinātne un nevis tie kas tās vārdā čakarē jums smadzenes.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+