Latvijā
Sabiedrība

Vīķe-Freiberga: Nav tiesību noraidīt pilsonību bērniem, kas dzimuši brīvā Latvijā 39

Nav tiesību noraidīt pilsonību bērniem, kuri dzimuši brīvā Latvijā, tādēļ Saeimai ir jāatbalsta Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīva, kas paredz atteikties no nepilsoņa statusa piešķiršanas bērniem. Tā uzskata bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, pirmdien vēstīja “LNT Ziņas sešos”.

“Noteikti vajadzētu atbalstīt. Es domāju, tas nosaukums varbūt nav tas veiksmīgākais. To varētu varbūt izteikt skaidrākā valodā, ka mēs Latvijā ievērojam, ko sauc “Jus soli”. Tātad tiesības katram, kas uz šīs zemes ir dzimis, kļūt automātiski par šīs zemes pilsoni. Mēs to noraidījām attiecībā uz tiem, kas ir dzimuši okupācijas laikā. Bet kopš esam neatkarīga valsts, mums nav nekāda ne juridisku, manuprāt, ne morālu tiesību noraidīt pilsonību tiem bērniem, kas ir brīvā Latvijā piedzimuši,” intervijā “LNT ziņām” saka bijusī prezidente.

Tikmēr Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele pieļauj, ka, ja parlaments prezidenta Vējoņa pretrunīgi vērtēto ieceri īstenotu, likums varētu tikt apstrīdēts Satversmes tiesā. Šorīt raidījumā “900 sekundes” Ziemele aicināja uz nepilsoņu jautājumu raudzīties plašāk, proti, no sabiedrības integrācijas viedokļa.

“Pirmkārt, es redzu, ka šis ir izglītības sistēmā risināms jautājums. Un šis visnotaļ ir arī Latvijas informatīvās telpas, teiksim, kvalitātē un kultūrā risināmais jautājums. Patiesībā tas ir ļoti komplekss pasākums. Kā mēs zinām, Latvijā vienmēr vienkāršāk ir kaut kam maziņam pieķerties, bet lielo bildi, ziloni istabā varbūt mēs pat nepamanām,” teica Ziemele.

Kā vēstīts, paziņojot, ka ir pienācis laiks pielikt punktu nepilsoņa statusa piešķiršanai, Valsts prezidents Saeimā ir iesniedzis jaunu likumprojektu. Tas paredz, ka visi bērni, kuri Latvijā būs dzimuši pēc nākamā gada 1. jūnija, tiek atzīti par pilsoņiem, ja vien vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu.

Ar prezidenta sagatavoto iniciatīvu trešdien plāno iepazīties Saeimas Pilsonības komisija. Savukārt par tās turpmāko virzību tiks lemts Saeimas sēdē ceturtdien. Respektējot nacionālās apvienības VL-TB/LNNK “veto” tiesības pilsonības jautājumos, koalīcijas partijas ir vienojušās prezidenta priekšlikumu neatbalstīt, bet opozīcijas partijas ir nostājušās Vējoņa pusē.

LA.lv