×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. janvāris, 2012
Drukāt

Vikipēdija pārtrauc darbu, protestējot pret ASV pretpirātisma likumprojektu

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Tīmekļa enciklopēdijas Vikipēdija angļu valodas versija uz 24 stundām pārtraukusi savu darbību, lai protestētu pret pretpirātisma likumprojekta izskatīšanu ASV Kongresā.
Apmeklētājus, kuri vēlas izmantot Vikipēdiju, sagaida melns ekrāns ar uzrakstu: “Iedomājieties pasauli bez brīvām zināšanām”.

Solidarizējoties ar Vikipēdiju, darbību pārtraukuši arī lietotāju radītās informācijas savācēju vietnes “Reddit” un “Boing Boing”, taču mikroblogošanas vietne “Twitter” šajos protesta akcijā atteikusies piedalīties.

Vikipēdija un pārējās vietnes, kas iesaistījušās protestos, pārtrauca darboties plkst.7 pēc Latvijas laika.

Jau ziņots, ka Vikipēdija ir iestājusies pret likumprojektu par pirātisma apturēšanu internetā, kas pašlaik tiek izskatīts Pārstāvju palātā. Likumprojekta versija tiek apspriesta arī Senātā.

Likumprojektu atbalsta Holivuda, mūzikas industrija, programmatūru ražotāju asociācija “Business Software Alliance” (BSA), Nacionālā ražotāju asociācija un ASV Tirdzniecības palāta. Taču pagājušajā mēnesī “Google”, “Twitter”, “Wikipedia”, “Yahoo!” un citu interneta gigantu dibinātāji pauda bažas par likumprojektiem, atklātā vēstulē norādot, ka tie “dos ASV valdībai tiesības cenzēt internetu, izmantojot tehnoloģijas, kuras tiek lietotas Ķīnā, Malaizijā un Irānā”.

Vikipēdijas dibinātājs Džimijs Velss intervijā raidorganizācijai BBC norādīja, ka likumprojekta ierosinātāji met ēnu uz kritiķiem kā cilvēkiem, kuri vēlas aizstāvēt pirātismu.

“Bet tāda patiesi nav šī jautājuma jēga. Lieta ir tāda, ka likumprojekts ir tik pārmērīgi plašs un tik slikti uzrakstīts, ka tas ietekmēs visāda veida lietas, (..) kurām nav nekāda sakara ar pirātisma apturēšanu,” viņš piebilda.

Arī Baltais nams sestdien nāca klajā ar paziņojumu, kurā jaušama nosvēršanās likumprojekta kritiķu pusē.

“Lai gan mēs ticam, ka ārvalstu vietņu interneta pirātisms ir nopietna problēma, kas prasa nopietnu juridisku reakciju, mēs neatbalstīsim likumus, kas ierobežo runas brīvību, palielina kiberdrošības riskus vai kaitē dinamiskam, inovatīvam globālajam internetam,” paziņoja Baltais nams.

Vikipēdija ir lielākā enciklopēdija pasaules vēsturē. Tajā apkopoti vairāk nekā 20 miljoni rakstu 282 valodās, un 15.janvārī tā atzīmēja savu 11.jubileju.

Ik mēnesi Vikipēdijas vietnes izmanto vairāk nekā 470 miljoni cilvēku. Līdzekļus organizācijas darbībai nodrošina ziedojumi, nevis ieņēmumi no reklāmu izvietošanas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+