×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
21. februāris, 2013
Drukāt

Viktorija Dalle – no Berlīnes listes līdz Rīgai


ReklāmfotoReklāmfoto

Jaunā Latvijas māksliniece un fotogrāfe Viktorija Dalle ir pārliecināta – Latvijā laikmetīgajai mākslai sava vieta vēl jāiekaro, un teic – viņa ir ceļa sākumā. Viktorijas foto un kaligrāfijas tehnikā radītās kolāžas apvienotas izstādē ar nosaukumu “Being social” un līdz 28. februārim aplūkojamas tējnīcā “Materia” – darbi atceļojuši no rudenī Berlīnē notikušās izstādes “BerlinerListe 2012”.

 

V. Dalle ir jauna rīdziniece, kura mākslas aicinājumam ļāvusies samērā nesen – kā daudzi jaunieši Viktorijas izglītošanās noritējusi pavisam citā, ar biznesu saistītā jomā, studējot gan Biznesa koledžā, gan Baltijas Starptautiskajā akadēmijā, tomēr paralēli meitene allaž meklējusi citas pašizpausmes iespējas. Tās atklājusi jauna aizraušanās – fotogrāfija. Apmeklētas dažādas fotoskolas, tostarp pazīstamā “Fotoakadēmija”, līdz vaļasprieks ņēmis virsroku – Viktorija jau labu laiku ir profesionāla fotogrāfe.

“Līdz šim mana izglītība šķita haotiska, pat neloģiska, bet šobrīd redzu, ka iegūtās zināšanas savādā veidā savienojušās tajā, ko daru tagad,” rezumē māksliniece. Fotogrāfija viņai nozīmē sublimāciju, pašizpausmi, veidojot savdabīgu skatu uz pasauli, lietām, cilvēka ķermeni un, galvenais, mirkli. Ne velti Viktorijas darbus ievērojis pazīstamais mākslinieks Edmunds Lūcis, kurš pērn aicinājis veidot kopīgu izstādi Komponistu savienības zālē, tajā Viktorijas fotogrāfijas izmantotas kā Lūča darbu elements.

Septembrī pēc E. Lūča aicinājuma Viktorija piedalījusies laikmetīgās mākslas izrādē “Berliner Liste 2012” Vācijas galvaspilsētā. Vērienīgā un plaši apmeklētā izstāde (vairāk nekā 10 000 skatītāju) piesaista daudzu žurnālistu un mākslas kritiķu uzmanību – tā ik gadu norisinās dažādās Berlīnes mākslas telpās, reizē ir arī mākslas darbu mese. Tā piedāvā daudzu jaunu un daudzsološu mākslinieku – laikmetīgās mākslas gleznotāju, skulptoru, instalācijas un video mākslinieku, fotogrāfu – darbus. Viktorijas darbi, kas izstādē piedalījās līdz ar E. Lūča un vairāku Baltijas mākslinieku darbiem, tika pieminēti “Berliner Liste 2012” oficiālajā blogā kā vieni no 40 interesantākajiem izstādes projektiem.

“Biju jauniņā, devos turp bez ambīcijām – vienkārši bija liels gods tur piedalīties. Esmu ārkārtīgi pateicīga Edmundam Lūcim par viņa iniciatīvu,” teic māksliniece. Berlīnē redzamā ekspozīcija līdz ar E. Lūča darbiem atceļojusi arī uz Latviju, lai arī Viktorija teic – laikmetīgās mākslas tradīcija šeit nav īpaši attīstīta.

Izstādes “Being social” darbi nav ievietojami konkrētā žanrā – Viktorija teic, tajos vienā simbiozē sadzīvo fotogrāfija, aplikācija un teksti, izmantoti lietotu kartona kārbu materiāli, marķējumi – māksliniece darbus dēvē par kolāžām. Fotogrāfiju tēma – sieviete, viņas ķermenis, tā ekspresija. Par fotomodeļiem kļuvuši ne tikai Viktorijas draugi un paziņas, bet arī pati māksliniece.

Ik gleznā klātesošais teksts, parasti lakonisks sauklis (tas pats “being social”) nav konceptuāls pievienotās informācijas nesējs, tas drīzāk darbojas kā tēls, kaligrāfiska figūra – tas kļuvis pats par savas jēgas vizualizāciju. “Ikviens to var uztvert savā informācijas vai pieredzes laukā,” uzsver māksliniece. “Es nevēlos dominēt ar kaut kādu savu “mesidžu”, teksta burtisko informāciju. Šie teksti, šrifti mani uzrunājuši nejaušās vietās gluži asociatīvi, un tieši tā tie darbojas tālāk.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+