Dabā
Novados

Viļakas muzejā aplūkojama unikāla putnu olu kolekcija 16

Foto: T.Babāne

Pirms Lieldienām Viļakas novada muzejā atklāta novadnieka Eduarda Spravnika (1911-1993) Latvijas putnu olu kolekcijas izstāde, kurā var apskatīt 636 putnu olas no 130 Latvijas un eksotisko putnu sugām, liecina informācija Viļakas novada mājaslapā.

Spravniks bija pazīstams ornitologs. Viņa savāktā putnu olu kolekcija ir viena no vērtīgākajām dabas kolekcijām Latvijā. Spravniks putnu olas sācis vākt 1928.gadā un pēdējās olas kolekcijai pievienotas 1941.gadā.

Kolekcija ilgu laiku atradās latviešu centrā Toronto. 2014.gada nogalē Velta Spravniks ar ģimeni olu kolekciju uzdāvinājusi Spravnika dzimtās Viļakas novada muzejam.

Spravniks dzimis 1911.gada 4.septembrī Abrenes apriņķa Viļakas pagastā. Beidzis Viļakas Eržepoles pamatskolu, pēcāk Malnavas lauksaimniecības vidusskolu un Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju 1939.gadā ar agronoma grādu.

Tuvojoties Latvijas okupācijai, viņš 1944.gadā emigrēja uz Zviedriju, bet 1949.gadā – uz Kanādu. Trimdā strādājis galdniecībā un papīra rūpniecības firmā.

Spravniks pēc aicinājuma bija mākslinieks, plašāk pazīstams kā metāla svečturu kalējs un kokapstrādes meistars. Tāpat viņš aizrāvies ar ornitoloģiju – putnu gredzenošanu un putnu olu kolekcionēšanu.

Spravniks mūžībā aizgāja 1993.gada 29.janvārī Toronto.

LA.lv