Novados

Viļakā šķetina vēstures pavedienu
 0

Mēģinot noskaidrot, kam pieder Viļakas centrā uzietās cilvēku mirstīgās atliekas, vietējā vēsturniece skolotāja Leontīne Maksimova plāno uzrakstīt vēstuli Kanādā dzīvojošajam kādreizējam Viļakas pienotavas vadītājam Bruno Loginam, pastāstīja Viļakas novada bibliotēkas informācijas speciālists Vilis Bukšs.


 

Patlaban saistībā ar atrastajām mirstīgajām atliekām ir vairākas versijas. Pēc vienas no tām – nogalinātie ir pienotavas darbinieki, kuri bez vēsts pazuduši, ienākot padomju armijai, pēc otras – tie ir padomju armijas gūstekņi, kurus atkāpjoties nošāvuši vācu armijas karavīri.

Šajā vietā vardarbīgā nāvē bojāgājušie apbedīti, iespējams, tādēļ, ka kādreiz tur atradušies senkapi. Par to, ka apbedītie cilvēki gājuši bojā vardarbīgā nāvē, liecina viņu galvaskausi, kuriem pakauša daļā redzamas šautas brūces.

Pēc mirstīgo atlieku atrašanas sabiedrība “sašūpojusies” un aizvien vairāk cilvēku sāk interesēties par notikušo, cenšas sakārtot savas atmiņas un dalās tajās ar līdzcilvēkiem.

Daži vietējie iedzīvotāji, kam tajos laikos bijis pa 14 līdz 15 gadiem, zina stāstīt, ka vācu laikā šajā vietā atradusies pienotava, kurp viņi nesuši nodot pienu, bet pretī saņēmuši sviestu un krējumu. Tai blakus atradusies saldētava. Ienākot padomju armijai, pienotava esot nolīdzināta līdz ar zemi, bet seši tās darbinieki pazuduši. Pēc stāstītāju versijām, pienotavas darbinieki esot nošauti un turpat aprakti.

 

Lielu interesi par atrastajām mirstīgajām atliekām ir izrādījuši arī cilvēki no dažādām Latvijas vietām, kuru piederīgie ir bijuši iesaistīti nacionālo partizānu kustībā un kuru atdusas vietas joprojām nav noskaidrotas.

 

Jau ziņots, ka 31. jūlijā un 1. augustā Viļakas centrā, novada bibliotēkas tuvumā, SIA “Alūksnes energoceltnieks” darbinieki, veicot rakšanas darbus, vairākās vietās uzdūrās pagaidām nenoteiktiem, iespējams, vēsturiskiem apbedījumiem. Kā pastāstīja Bukšs, 31. jūlijā cilvēku mirstīgajām atliekām, kas ir pietiekami labā stāvoklī, strādnieki uzdūrās trijās vietās, bet nākamajā dienā – vēl trijās. Darbu veicēji kā profesionāli arheologi uzmanīgi ar suku noņēmuši smilšu slānīti un atrakuši mirstīgo atlieku fragmentus, tāpēc apbedījums nav ticis izpostīts, bet gan rūpīgi atrakts un paglābts.

Saistībā ar Viļakas centrā uzietajiem, iespējams, vēsturiskajiem apbedījumiem ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma XIII nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību”.

Minēto kriminālprocesu uzrauga Balvu rajona prokuratūra, izmeklēšanā ir iesaistīta arī Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļa.

Kas ir šie apbedītie, precīzāk mēģinās noteikt eksperti. Apstākļu noskaidrošanā iesaistījusies arī Valsts policija, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija un Viļakas novada pašvaldība.

 

LA.lv