×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
26. oktobris, 2015
Drukāt

Bēgļi Latvijā un bēgļi Vācijā ir dažādas lietas. Saruna ar mecenātu Vili Vītolu (9)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Ko sabiedriskais darbinieks un “LA” komentāru autors Vilis Vītols domā par politiskajiem procesiem valstī, par iekšējo un ārējo drošību un kā viņš, ja būtu pie teikšanas, veidotu budžetu – ­
par to visu redakcijas viesi iztaujāja Māris Antonevičs ­un Dace Kokareviča.

– Pasaules skatījumā notikumi un akcenti ļoti strauji mainās. Vēl nesen visi runāja par Ukrainu, tagad tā jau ir otrajā plānā, vietā Sīrija un bēgļi. Kas jums pašlaik Latvijā un pasaulē šķiet aktuālākais?

V. Vītols: – Izskatās, ka Sīrijas krīzes gadījumā mums šī situācija nāk par labu, jo mazina spiedienu, ko Krievija izdara pret Baltijas valstīm un pret mums īpaši. Tie ir mani personiskie uzskati. Neesmu politikā, informāciju gūstu no “Latvijas Avīzes” un televīzijas, nekādu papildu avotu man nav. Krievija šobrīd ir ļoti vāja, ko izsaka tās iekšējais kopprodukts…

– … ekonomiski vāja.

– Un arī militāri. Jo moderniem ieročiem un pētījumiem to attīstīšanai ir vajadzīga nauda. Krievija pret NATO cīnās ar tiem ieročiem, kas lēti un tai pieejami – ar dezinformāciju, cilvēku uzpirkšanu.

– Par ko mums Latvijā šobrīd visvairāk jāuztraucas?

– Viens ir bēgļu jautājums… Tomēr vispirms gribu uzsvērt, ka reizēm mēs situāciju Latvijā redzam pārlieku tumšās krāsās. Patiesībā tā ir visumā laba un lēnām, bet neatgriezeniski uzlabojas. Kaut vienmēr būs cilvēki, kuriem dažādu apstākļu dēļ iet slikti, es domāju, kopumā Latvija ir veiksmes stāsts.

Bēgļu jautājumā ir vairāki aspekti. Viens – emocionālais, ka mēs arī kādreiz bijām bēgļi un tagad mums vajag palīdzēt citiem.

– Jums ir šī bēgļa gaitu pieredze.

– Ir dažas ļoti nopietnas atšķirības. Vispirms – nevar salīdzināt bēgļu uzņemšanu Vācijā un Latvijā. Vācijā ir vairāki miljoni musulmaņu, un tur ir zināmas problēmas, integrācija nemaz tik labi nav veikusies. Tomēr Vācijā kopējais iedzīvotāju skaits ir 80 miljoni, no kuriem septiņi miljoni ir ārzemnieku, tātad nepilni deviņi procenti. Tas nav tas pats, kas Latvijā, kur dzīvo 40 procenti cittautiešu, viņu vidū mums nezināms skaits nelojālu pilsoņu. Tā proporcija Latvijā ir pilnīgi citāda nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī.

Otrs aspekts – uzskatu par lielu netaisnību, ka bagātās arābu naftinieku valstis neuzņem šos bēgļus, kuri taču ir viņu ticības brāļi. Tām pirmajām vajadzētu rūpēties par bēgļiem. Bet nē. Tas liek domāt, ka daļa tomēr ir ekonomiskā labuma meklētāji. Viena mana meita un znots dzīvo Horvātijā. Viņi no redzētā secina, ka tā nav nekāda bēgļu plūsma, tā ir invāzija. Varbūt nav tīšām organizēta, bet šo procesu ar patikšanu vēro musulmaņu valstis – nu, lūk, mūsu cilvēki ieplūst Eiropā, viņiem ir lielākas ģimenes nekā eiropiešiem, un viņi ar laiku būs vērā ņemams faktors politikā. Francijā tas jau ir noticis.

– Francijā tā bija apzināta politika.

– Jā, tāpat Vācijā ievest turkus – tā bija ekonomiska izvēle. Latvijai šobrīd izvēle netiek dota. Protams, 300 vai 500 bēgļu Latvijā neko neizmainīs, runa ir par to, kas notiks tālāk. Būtu labi sekot katoļu arhibīskapa Stankeviča kunga ieteikumam – uzņemt tikai Sīrijas kristiešus.

Mēs savulaik kā bēgļi bijām gatavi integrēties, ar pozitīvu nostāju un no pirmās dienas zināmu lojalitāti pret uzņemošo valsti. Arī pabalstu nekādu nebija. Nevienā brīdī nedomājām par latviešu valodas uzspiešanu vietējiem iedzīvotājiem, neprasījām skolas latviešu valodā un tamlīdzīgi. Te mēs nezinām, kā būs. Vērojot, kas notiek ar musulmaņiem Francijā, Anglijā, Vācijā, Spānijā, redzam, ka reliģijas jautājumā būs problēma. Ja šie cilvēki brauktu šurp un kļūtu par lojāliem Latvijas pilsoņiem, man nekas nebūtu pret viņiem. Bet, ja viņi šeit mēģinās uzspiest savu dzīvesveidu, kultūru un šariata likumus, tad – ne.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Ir aitas ir cirpēji, tas pat bērnam saprotams, tas taču bija pasaules karš, bet te savstarpēja izplūkšanās, dažiem ļoti izdevīga šāda ,,bēgļu ,, izkārtme.Nabaga naivā eiropa, kur tu esi iekūlusies…nesaprotu Merkeli, vai nu stulba vai arī kāds par to visu labi samaksā-divi vienā ?

 2. Tā – starp citu tiek minēts “veiksmes stāsts ” , un tas ir saprotami , jo gaidāmās Zolitūdes prāvas priekšnojautās jāsāk jau priekšlaicīgi melnu padarīt par baltu . Lēnām , bet ar pieaugošu sparu , Latvijas “panākumu ” varonis tiks arvien apdāvināts ar uzvarētāja lauriem , lai viņa tehnokrātiskajai miesai ne muša nepadarītu savu nekrietno darbu .Maldīga izpratne par valsti , kad šis jēdziens atduras vienīgi skaitļos un procentpunktos , aizmirstot valsts būtības galvenās sastāvdaļas – cilvēka komfortu šajā administratīvajā veidojumā .Vai bija vajadzīga milzīga māksla pabeigt Godmaņa iesākto valsts nolikšanu uz mūžīgo parādnieku ceļa ,praktiski neko nedarot iedzīvotāju labklājības celšanas un emigrācijas apturēšanas jomās ?Politiķus jāvērtē pēc pienesuma kvalitātes savas tautas labumu krātuvē , nevis pēc tā , cik zemu klanoties citzemju spēcīgāko onkuļu priekšā , tiek pildītas viņu regulas .Nav jākaunas pateikt , ka tika piekopts genocīts pret savu tautu , kā “veiksmes stāstu” ir raksturojuši atzīti pasaules ekonomisti .Dombrovska darba novērtējums ir to cilvēku likteņos, kas ir pametuši Dzimteni , tajos, kuri , netikdami pāri valsts brutālai attieksmei pret cilvēku sociālajās jomās, ir aizgājuši no šīs dzīves , bērnos -analfabetos ,smieklīgajās algās uz ES vidējo algu fona .Šādi piekoptā politika maz ar ko atšķiras no patreizējo musulmaņu valstu bēgļu cēloņiem – vienīgi Latvijas emigrantu cēlonis izskatās daudz humānāk un ar politiķu nevainībā nomazgātām rokām .

 3. Vienotība ir nodevusi Latviju kā nacionālu valsti. Tā ir tehnokrātu partija .Pat Piebalgs atklāti,lielīgi paziņo,ka esot tehnokrāts.Tehnokrātu domāšana nav savienojama ar patiesu cilvēcību,godu un sirdsapziņu.
  Ja viņi to apgalvo,tad tie ir meli un liekulība.Viņus interesē tikai prastais pragmatisms-izdevīgums šeit un tagad. Zaķisms ir šīs partijas simbols,tāpat ka boļševikiem Ļeņins.Ja Vienotība vēlas noturēties,viņai ir jāattīrās no amorālajiem tehnokrātiem.

 4. Teica nevis Demakova, bet VIDa priekšniece, kuru atlaida – JEZDAKOVA.

 5. Vili, tavs komentārs, intervija ir ļoti izturēts, cilvēciski pareizs. Tu atturīgs vērtēt VIENOTĪBU un Piebalgu. Tas, ka Valdis Dombrovskis ir izcils valstsvīrs – pilnīgi pareizi. Arī Valdis Zatlers ir izcils valstsvīrs, bet viņu Vienotība manuprāt apēda bez maizes, noniecināja. Un tautā daudzi rēja līdzi pret Zatleru, kas bija ļoti negodīgi. Protams, rējēji gan jau bija izbalsotie deputāti un tie, kuriem tika atņemts oligarhijas naudas maks – žurnālisti, TV, reklāmisti utt.
  Vili, Latvijā notika noziedzīga denacionalizācija, privatizācija un noziedzīga pilsētu zemes reforma. Un tagad pastāv likumi, kas pilnīgi atklāti rada korupcijas iespējas, ne tikai risku.
  Un paskaties, Vili, kā Vislatvieši cīnās par latvietību – skat maksātnespējas administrāciju, tiesu reformas un kādi top likumi šodien viņu paspātrnē! Padzina kopā ar Vienotību pat savu ministru. Par ko lai balso nākamajās vēlēšanās? Daudzi nosliecas uz Saskaņu, kas jau galējība un nodevība pret Latviju. Krievi balso pēc principa lai pat būtu (tā teica Demakova par žurnālistiem) svolocš, bet savs. Latvietis nereti i savu tautu nodod un balso par citu “svoloču”.

 6. Saskaitiet, lūdzu, cik cilvēku Latvijā iet bojā pa gadiem “nedabīgos apstākļos” vai – “no ārējiem nāves cēloņiem”. Vari iedomāties, ka kāds ārsts Maskavā uztraucies, ka Maskavā katru dienu iet bojā 8 cilvēki. Bet kā vērtēsi policijas ikdienas ziņojumus kādreiz, ka tikai Rīgas reģionā atrasti 10-12 līķi un nogādāti uz morgiem kā miruši nedabīgos apstākļos. Salīdzini Maskavas un Latvijas iedzīvotāju skaitu! Skat oficiālo statistiku, par ko jārunā konkrēti. Vispārējā demogrāfija nav tas pats, kas vardarbīgas nāves (pašnāvības vai ārējās): Rīgu vien „neatkarības” vajāti ir atstājuši un izbraukuši uz pastāvīgu dzīvi aiz robežas 175 214 cilvēku, tajā skaitā jaunākā paaudze no 20 – 49 gadiem izbraukuši no Rīgas 71 355 cilvēki. Pēdējos piecos gados pensionāru skaits Latvijā samazinājies par 46 000 cilvēku (iespējams – vairāk). Visiem izbraukušajiem no Latvijas bija dzīvokli un tagad, pēc apmēram 400 000 cilvēku izbraukšanas no Latvijas uz dzīvi citās valstīs, iestājusies dzīvokļu krīze. Pirmajos desmit neatkarības gados masveidā dzīvokļi tika izsaimniekoti, izkrāpti, izpārdoti par īres parādu cenu. Pašnāvību skaits pavisam ( suicide deaths) no 1990 – 2002 – 11 097 cilvēki
  Vidēji gadā no 1990. – 2002. – 853,6 cilvēki;
  Pašnāvību skaits pavisam 2002. – 672 cilvēki;
  Vecāki par 55 gadiem (pensionāri) 2002. – 256 cilvēki;
  Pašnāvības līdz 55 gadiem 2002. – 416 cilvēki;
  Ziņas Latvijā Politika un Sabiedrība
  Statistika par pašnāvību skaitu Latvijā satraucoša; speciālisti ceļ trauksmi
  BNS Ceturtdiena, 2013. gada 24. oktobris 14:32 17 komentāri
  Speciālisti pauduši satraukumu par pašnāvību skaitu Latvijā, pērn izdarītas 443 pašnāvības, kas ir ļoti liels skaits, ceturtdien uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, iepazīstinot ar Latvijas veselības aprūpes statistiku par 2012.gadu.
  Salīdzinoši 2011.gadā Latvijā izdarītas 440; 2010.gadā – 436,; 2009. – 516,; 2008.gadā – 527; 2007.gadā – 454 pašnāvības.
  Saskaitiet 11 097 + nākamie gadi – 2003. – 2015.gads, kur vidēji 450 pašnāvību gadā X 12 gadi vai 5850 +11 097 = 16 947 pašnāvību 24 gados! Un vēl klāt nosalušie, bezvēsts pazudušie, miruši no saindēšanās ar surogātalkoholu, CSN, nogalinātie. Te mums būs nabadzības mazināšana?!
  Zolitūdes 54 cilvēki ir vairāk kā traģiski, bet kas atbildēs par minētām vardarbīgām nāvēm, par sociālo drošību?
  Te mums medicīnas KVOTAS un Latvijas „veiksmes stāsts” – alkatība, anarhija, korupcija un valsts resursu izlaupīšana. Vainīgi „komunisti”- klārē neprašas, kas nelasa grāmatas.

 7. Dīvaini,ka visi ,kas runā par bēgļu tēmu ,izsaka neapmierinātību,ka uzņemamo bēgļu skaits nav pareizi, resp. proporcionāli lielo un mazo valstu iespējām ,sadalīts starp tām,ka nav ievērotas bagāto un nabadzīgāko valstu atšķirīgās iespējas tos uzņemt,ka nav saprotams,kāpēc ticības brāļi bagātajās arābu zemēs tos pirmie neaicina pie sevis zem Muhameda karoga. BET TĀ ARĪ NEVIENS NAV UZDEVIS JAUTĀJUMU ,KĀDĒĻ VIENA NO MILITĀRĀ KONFLIKTA TAPŠANAS AUTORĒM – LIELVALSTS AR LIELU ISLĀMA TICĪBAS PAUDĒJU SKAITU ,UN TĀS N> V> S> brāļvalstis-vēl islāmiskākas ,NEVIENU NEAICINA PIE SEVIS.Bet viņu mantotā PSRS pieredze “ļeņinu” un citu praviešu dievināšanā un tautu gatavošanā sociālajam taisnīgumam pasaulē,” visu zemju proletāriešu savienošanai”, tagad taču derētu kā” kulaks uz acs”.Un tā-vai esiet dzirdējuši,cik lielu cietēju skaitu “na sej RAZ”PUĶINS aicina meklēt patvērumu zem sava plašā, gādīgā” gaiļa spārna”. Tie tak ir Āzijas ļaudis! Kāpēc Āzijas lielākā valsts ar gigantiskām teritorijām ,”kur ceļš uz dzīvi visiem plaši vaļā un pie galda itneviens nav lieks” tā tiek noniecināta un atstāta bezcerīgi GRIBOŠA izpildīt “Internacionāles” pamatdomu, ar kādu “zem bada lāsta diezgan snaudis, l nāk šo zemju vergu bars ” ?!

 8. “Mēs savulaik kā bēgļi bijām gatavi integrēties, ar pozitīvu nostāju un no pirmās dienas zināmu lojalitāti pret uzņemošo valsti. Arī pabalstu nekādu nebija. Nevienā brīdī nedomājām par latviešu valodas uzspiešanu vietējiem iedzīvotājiem, neprasījām skolas latviešu valodā un tamlīdzīgi. Te mēs nezinām, kā būs. Vērojot, kas notiek ar musulmaņiem Francijā, Anglijā, Vācijā, Spānijā, redzam, ka reliģijas jautājumā būs problēma. Ja šie cilvēki brauktu šurp un kļūtu par lojāliem Latvijas pilsoņiem, man nekas nebūtu pret viņiem. Bet, ja viņi šeit mēģinās uzspiest savu dzīvesveidu, kultūru un šariata likumus, tad – ne.”
  Lūk, kāda ir atšķirība mūsdienu bēgļiem! Varbūt tie “atplesto roku” bēgļu sagaidītāji beidzot tomēr padomās?
  Paldies Vītola kungam!

  • Paldies!
   Vismaz viens cilvēks reāli pierāda atšķirības starp toreizējiem bēgļiem un tagadējiem – ekonomiskajiem migrantiem – musulmaņu armijas pārstāvjiem.
   Vai neredzam, kas dažus gadus atpakaļ notika Norvēģijā, kad kāds cilvēks uzdrošinājās atklāti protestēt pret sveštautiešiem, kas sāka nekaunīgi dzīvot uz vietējo rēķina? Kas notika Zviedrijas skolā tagad? Kas Francijā? Kas Vācijā? Kas Lielbritānijā? utt.
   Viņi nāk lai integrētu Eiropu musulmaņu garā, to taču skaidri pasaka pat Latvijas musulmaņi ar Klimoviču priekšgalā.
   Šie Ļaudis NEDOMĀ ŠEIT INTEGRĒTIES, VIŅU MĒRĶIS INTEGRĒT MŪS, JA NE, TAD ATBRĪVOTIES NO MUMS.
   KĀ TO VAR NEŅEMT VĒRĀ??!

Draugiem Facebook Twitter Google+