×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2013
Drukāt

Vilki vētras naktī Ramatā nokož 12 aitas (13)

FOTO: VARIS FROMBERGS Vētras aizsegā Ramatas pagasta Ķerzu mājās vilki nokoduši 12 Latvijas tumšgalves šķirnes aitas. Saimniece Milda Bretšneidere zaudējumus lēš 800 līdz 1000 latu apjomā. Aitas nebija apdrošinātas.FOTO: VARIS FROMBERGS Vētras aizsegā Ramatas pagasta Ķerzu mājās vilki nokoduši 12 Latvijas tumšgalves šķirnes aitas. Saimniece Milda Bretšneidere zaudējumus lēš 800 līdz 1000 latu apjomā. Aitas nebija apdrošinātas.

Naktī, kad visā Latvijā plosījās vētra, Ramatas pagasta Ķerzu mājās vilki nokoduši 12 aitas. Saimniece Milda Bretšneidere stāsta, ka visas 64 tumšgalves nakti pārlaidušas kārtīgā nožogojumā apmēram desmit metru attālumā no mājas. Kā vilki tikuši cauri diviem kāršu aplokiem, viņai nav skaidrs.

No rīta saimnieki aplociņā atradusi četras nokostas aitas, vēl astoņas uzgājusi aptuveni 200 līdz 300 metrus no mājas, un tikai vienu nelūgtie ciemiņi bija notiesājuši līdz kaulam. Dzīvi palikušās aitas bija pamukušas. Valsts meža dienesta (VMD) apkopotā informācija liecina, ka šogad Latvijā pieaudzis vilku saplosīto mājdzīvnieku skaits. Pērn visa gada laikā bija nokostas 163 aitas, šogad līdz oktobra sākumam – jau 152.

Aitas “Ķerzās” tiek audzētas vairāk nekā desmit gadu, taču saimniece atceras tikai vienu gadījumu, kad vilks aizstiepis jēru. Māja atrodas nomaļā vietā, tuvākie kaimiņi pāris kilometru attālumā, blakus meži un purvs, kur kādreiz dzird vilkus gaudojam. Taču šoruden viņi uzvedušies klusu, saka Mildas kundze. Ganībās apkārt aitām allaž esot elektriskais gans.

“Vētras naktī neko nevarēja dzirdēt, jo šausmīgi gaudoja vējš. Nebija arī elektrības. Visi trīs suņi bija piesieti iekšpagalmā,” stāsta saimniece un lēš, ka vilku nodarītais zaudējums mērāms ap 800 līdz 1000 latu apjomā, jo mājdzīvnieki nebija apdrošināti. Plēsēji izvēlējušies augumā lielākās un brangākās tumšgalves, apmēram 80 kilogramu svarā. Šoruden tās bija plānots nodot uzpircējam.

VMD apkopotā informācija liecina par vilku nodarīto postījumu pieaugumu, taču līdztekus šogad palielinājies arī nomedīto pelēču skaits – no VMD atļautajiem 200 dzīvniekiem nomedīti jau 153. Mednieki gandrīz divreiz ātrāk nekā citus gadus tuvojas limita izpildei, atzīst VMD Medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš un sola šajā sezonā to palielināt par simts dzīvniekiem. Taču viņš uzsver, ka par iespējamo vilku skaita palielinājumu valstī varēs spriest tikai medību sezonas beigās pēc limitu izpildes. Aitu audzētājiem viņš iesaka izmantot aizsardzības pasākumus – elektriskos žogus, ganus u. c., jo arī aktīvākas vilku medības nepasargās no nelūgtajiem ciemiņiem.

Vairākas nokostās aitas Bretšneideri atstās mežmalītē par ēsmu vilkiem, tā vienojušies ar medību kolektīva “Mūrmeži” vīriem, kas solījušies līdz sestdienai uzmanīt “Ķerzu” apkārtni, bet nedēļas nogalē dzinējmedībās izdzīt visus mastus. Ar vilku medību sekmēm šīs puses mednieki nevar lepoties.

Kā stāsta kolektīva vadītājs Elmārs Švēde, šogad nav kritis neviens pelēcis, bet pērn – tikai viens. Viņš atzīst, ka apkārtnē vilku skaits pieaudzis – šogad tie redzēti ne tikai mežos, bet arī uz ceļiem. Pie vainas esot gan Nigulas dabas rezervāts otrpus robežas igauņu pusē, gan arī lielais Saklaura purvs Latvijas daļā. Rezervāta teritorijā igauņi vilkus nemedī, un tie barības meklējumos ieklīst mūspusē, bet purvā pelēčiem grūti tikt klāt.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Pa naktīm tomēr aitas jātur nobvietnēs, it sevišķi, ja tās atrodas tādos bīstamos apvidos. Lopiņi tomēr ir jāsargā un par to ir atbildīgs cilvēks!

 2. Es tādu kvantumu aitu sargātu ar bisi!!!

 3. Uztaisiet normālus aplokus vai ēkas kur aitas sadzīt lai vilki netiek klāt. Nevis lūk jānošauj pēdējais vilks lai biznesam netraucē

 4. Apdrošinātas nebija. Vai tad ir uzradies kāds apdrošinātājs, kas aitas apdrošina pret nokošanu?

 5. Man gan domāt,ka vainīgi klaiņojošie suņi

  • Vai Ramatā dzīvo Bāskervili? Tur jābūt pamatīgam suņam, lai 80 kilogramīgu aitu aizstieptu līdz mežmalai.

   • Ne nu klainojosi suni arii tie var buut

    • Ta kādi klaiņojošie suņi? Tuvākā māja ar suni ir kilometriem tālu. Māja ir tik dziļi mežā, kad labāk nesalīdzināšu, pat autoveikals tik dziļi mežā nebrauc. Švēdem labāk patīk ieklīdušos igauņu buļļus pašaut no džipa, nevis brist pa mežiem pakaļ pāris noplukušām vilkādām.

   • Ramatā Bāskervils nedzīvo,bet tā kā pati esmu no turienes,kur,kā Jūs sakāt-Bāskervils trako,teikšu tā no pieredzes-tie ir vilki…Tās mājas ir mežu un purvu ieskautas,galīga nomale-būtu Jūsu izteiciens,tuvākās mājas tiešām ir vairāku km attālumā

  • …un nav jau pirmā reize,kad Ramatā vilki pastādā

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.0
Alūksne +13.0
Daugavpils +14
Saldus +12
Liepāja +14.8
Jelgava +11
Ventspils +16.9
Limbaži +15
Madona +11
Rēzekne +11
Draugiem Facebook Twitter Google+