×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. janvāris, 2013
Drukāt

Vilks: algu palielinājums jāpārskata visās ministrijās

Foto-LETAFoto-LETA

Algu palielinājums lielākajās valsts kapitālsabiedrībās būtu jāpārskata un tas būtu jādara visām ministrijām, šādu viedokli Latvijas Televīzijā pauda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Pēc politiķa domām, akcionāru sapulcēs algu palielinājumu vajadzētu pārskatīt visām ministrijām, tostarp Satiksmes ministrijai, jo nevarot būt tāda situācija, kad viena ministrija nav koleģiāla. Satiksmes ministrija atbilstoši Ministru prezidenta rezolūcijai patlaban izvērtē VAS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) valdes atalgojuma palielinājumu, taču patlaban akcionāru sapulce nav sasaukta un atalgojumu nav plānots pārskatīt.

Vilks atzina, ka algu celšana atsevišķos lielajos valsts uzņēmumos ir notikusi pārāk strauji un tagad situācija jālabo un algas jāpārskata. Algu palielinājums gan esot nepieciešams. Lai noturētu “atslēgas cilvēkus”, algai jābūt konkurētspējīgai un jāskatās, kādas algas ir līdzīgās kapitālsabiedrībās Igaunijā un Lietuvā, kā arī privātajā sektorā.

“Tas, ka izmaiņām ir jānotiek, ir skaidrs. Tas, kas notiek, daļā sabiedrības bija pārāk strauji un tas arī bija pretrunā tam, kā Finanšu ministrija un valdība virzīja šo priekšlikumu Saeimai,” sacīja Vilks. Algu noteikšanai valsts uzņēmumos būtu jābūt saprotamākai un caurskatāmākai, atzina politiķis.

Vilks gan nemācēja pateikt, vai šāds algu palielinājums nebūs veids, kā partijas varēs papildināt savas kases.

Saeima ceturtdien, 10.janvārī, pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja ieceri paaugstināt valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes locekļu atlīdzības noteikšanai piemērojamo maksimālo koeficientu no seši uz desmit. Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes locekļa algu nosaka, koeficientu reizinot ar Centrālās statistikas pārvaldes publicēto valstī strādājošo iepriekšējā gada mēneša vidējo darba samaksu. Finanšu ministrijas (FM) prognozētā valstī strādājošo 2012.gada mēneša vidējā darba samaksa bija 478 lati. Līdz ar to 2013.gadā īpaši lielajās kapitālsabiedrībās maksimālā mēnešalga varētu sasniegt 4780 latus.

Tikmēr pērn novembrī valdība atbalstīja grozījumus noteikumos par valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes locekļu skaitu, padomes un valdes locekļa, pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja un atbildīgā darbinieka atlīdzību, kas paredzēja: valsts uzņēmumos ar apgrozījumu, kas pārsniedz 40 miljonus latu, valdes priekšsēdētājs un valdes locekļi varēs saņemt atalgojumu arī par cita amata pildīšanu uzņēmumā. Šo iespēju izmantojušas kapitālsabiedrības “Latvijas Dzelzceļš”, “Latvenergo” un “Latvijas Valsts meži” (LVM).

Savukārt premjers Valdis Dombrovskis (V) uzdeva Satiksmes ministrijai un Ekonomikas ministrijai izvērtēt, cik pamatota bijusi to kapitālsabiedrību “Latvijas Dzelzceļš” un “Latvenergo” valdes locekļu atalgojuma palielināšana. Viņš aicināja ministrijas šo jautājumu izvērtēt un nākt klajā ar sabalansētāku un piezemētāku risinājumu. Premjers arī vērsa uzmanību, ka Saeimā virzītais likumprojekts paredz krietni zemākus algu griestus, nekā pašreiz kapitāldaļu turētāji attiecīgajās kapitālsabiedrībās ir noteikuši.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+