×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
23. maijs, 2014
Drukāt

Vilks biedē par nodokļu celšanu, Āboltiņa mierina
 (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu ministrs Andris Vilks (“Vienotība”), vakar “Latvijas Avīzē” mudinādams izlemt, kā kompensēt kopējo nodokļu ieņēmumu kritumu, ko, viņaprāt, izraisītu tā saukto darbaspēka nodokļu samazinājums, izraisījis lielu satraukumu ne tikai lasītājos, bet arī viņa pārstāvētās politiskās partijas biedru aprindās.

Partija “Vienotība” un Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, mazinot satraukumu, steigusi paziņot, ka pašlaik ne Saeimā, ne Ministru kabinetā netiekot cilāti nekādi nodokļu palielināšanas plāni. To vietā valdība uzsvaru likšot uz sabiedrības labklājību, ekonomisko izaugsmi un jaunu darba vietu izveidošanu. Bet to var panākt ar stabilu un prognozējamu finanšu un nodokļu politiku, kas ir īpaši svarīga darba devējiem.

“Kā piepildīt valsts budžetu, par to finanšu ministram, protams, ir jādomā,” atzīst Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāts Igors Pimenovs (“Saskaņas centrs”). Viņaprāt, darbaspēka nodokļu samazinājuma iespējamā iztrūkuma kompensēšanai būtu jāveicina uzņēmējdarbība. “To var panākt dažādi,” spriež deputāts, “piemēram, neapliekot ar nodokļiem to uzņēmēju peļņu, kas tiek ieguldīta uzņēmumu paplašināšanā vai jaunu veidošanā. Vai, piemēram, dažādojot par zemi maksāto nekustamā īpašuma nodokli – atkarībā no tā izmantošanas veida.”

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (Nacionālā apvienība) uzskata, ka finanšu ministra bažām par budžeta iztrūkumu, ko radītu plānotā darbaspēka nodokļu samazināšana, tomēr ir dibināts iemesls. Arī viņš piekrīt, ka nodokļu ieņēmumu īpatsvars salīdzinājumā ar iekšzemes kopproduktu (IKP) turpmākajos gados var nokristies līdz 25%, kas jau būtu ievērojami zemāks nekā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Viņaprāt, Vilks labāk par Āboltiņu zinot, kādas sekas tas izraisīs, nodokļu politikā neko nemainot. Pēc Roberta Zīles domām, agri vai vēlu nākamajai Saeimai un valdībai būs jāpievēršas kādiem grozījumiem valstī ieviestajā nodokļu sistēmā. Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone uzskata, ka Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests varētu vairāk gādāt par nodokļu iekasēšanas uzlabošanu: “Ja to izdotos krasi uzlabot, budžetā naudas netrūktu, pietiktu gan skolotājiem, gan mediķiem, gan visiem pārējiem.” Viņasprāt, tāpat būtu jāgādā par nodokļu maksātāju loka paplašināšanu. Veicinot uzņēmējdarbību, pieaugtu nodokļu maksātāju skaits, vienlaikus saruktu ēnu ekonomikas īpatsvars, kas, pēc dažām aplēsēm, pērn Latvijā palielinājies līdz aptuveni 24% no IKP. 
Partijas “Latvijas attīstībai” priekšsēdētājs Einars Repše atzīst, ka šādi finanšu ministra ierosinājumi kļūst simptomātiski, ar līdzīgiem, piemēram, par mikrouzņēmuma nodokļa likmes paaugstināšanu, kas ir pretrunā oficiāli paustajam atbalstam uzņēmējdarbībai, viņš nācis klajā agrāk, apspriežot šā gada budžetu. “Pašlaik mums jādomā nevis par nodokļu celšanu, bet par to, kā palielināt mūsu uzņēmēju konkurētspēju. Diemžēl šajā ziņā mēs stipri atpaliekam pat no mūsu abiem tuvākajiem kaimiņiem,” saka E. Repše. Viņaprāt, ceļot nodokļus, uz ko būtībā aicina Andris Vilks, var panākt vien to, ka uzņēmēji vēl vairāk mēģinās izvairīties no nodokļu maksāšanas, tātad ēnu ekonomikas īpatsvars, kas jau tāpat Latvijā ir liels, lielāks nekā Igaunijā un Lietuvā, kļūs vēl prāvāks. “Nodokļu celšanas idejas vietā es rosinātu ministru stingrāk pievērsties ēnu ekonomikas ierobežošanai, tur tad arī būs ieņēmumi, ar ko kompensēt darbaspēka nodokļu samazināšanu,” domā partijas “Latvijas attīstībai” vadītājs.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš domā, ka šo finanšu ministra aicinājumu uzņēmēju aprindās diezgan nepārprotami var uztvert kā jau gatavu lēmumu paaugstināt nodokļus. “Tas var nobiedēt dažu labu ārzemju investoru, kurš neriskēs ieguldīt naudu valstī, kurā nav skaidrs, kādu nodokļu politiku tā piekops turpmāk,” paredz LTRK vadītājs. Viņaprāt, budžeta ieņēmumu vairošanai var izvēlēties pavisam citu ceļu, kas būtu krietni labāks par nodokļu paaugstināšanu – stingrāk ierobežot ēnu ekonomiku un kontrabandu, palielināt nodokļu maksātāju skaitu, veicināt uzņēmēju konkurētspēju un ražošanas produktivitāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Latvijā jau tā ir maz palikuši tie kas strādā,kaut ko nopelna un maksā nodokļus.Ļoti
  daudz cilvēku ir izbraukuši un turpina izbraukt.Un tanī pat laikā valdība nedara neko lai samazinātu
  budžeta izdevumus un palielinātu ienākumus.Kur ir daudzo ministriju un ierēdņu armijas sakārtojums,
  lielo ostu aplikšana ar nodokļiem,minimālās algas celšana.Tas viss ir tabū mūsu valstī un tāpēc negaidiet ne mazākos labumus no kārtējās budžeta konsolidācijas,vai saprotamā valodā izsakoties nodokļu pacelšanas.Rezultāts būs tieši pretējs plānotajam.Šinī gadījumā vairs elementārā matemātika
  nedarbosies
  tieši pretējs gaidāmajam

 2. Stūrgalvīgi turpinām? Atbildēt

  “…jo straujāks ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājums,jo mazākas paliek iespējas celt ar nodokli neapliekamo ienākumu slieksni. Faktiski katrs samazinātais ienākuma nodokļa likmes procenta punkts nozīmē lielāku pēcnodokļa ienākumu pieaugumu tiem,kam tie jau tā ir lieli,nevis tiem,kam tie ir zemi”,atzīst.R.Zīle.” Skat.”Pēc Jāņiem Latvijas iedzīvotāji būs nomaksājuši nodokļus un sāks pelnīt sev”,Domā!,11.05.2012,15:00.

 3. Taupīgā"VienotĪba" Atbildēt

  “Vienotība” turpina taupīt pat uz (kopš 2009.gadā joprojām samazinātā!) ģimenes valsts pabalsta rēķina!

 4. Milzīgs bija ietaupījums uz nabagu rēķina? Atbildēt

  Starptautiskais valūtas fonds pat rosināja pārdomāt par garantētā minimālā ienākuma samazināšanu! “SVF otrās Starptautiskā pēcaizdevuma programmas uzraudzības misijas ziņojumā norāda,ka GMI pabalsta izmaksas decentralizācija var nelabvēļigi ietekmēt sasbiedrības visievainojamākos iedzīvotājus”,Delfi.lv,26.novembris 2012,20:20 LETA.

 5. Vai sagaidīsim arī "Vienotības" ziņojumu? Atbildēt

  “Starptautiskā valūtas fonda (SVF) galvenie ekonomisti Olivjē Blanšārs un Deniels Leiss izstrādājuši īpašu ziņojumu par viņu pašu pieļautajām kļūdām,prognozējot taupības ietekmi uz Eiropas ekonomikām. “prognozētāji būtiski nepietiekami novērtējuši bezdarba pieaugumu un iekšzemes pieprasījuma kritumu saistībā ar fiskālo konsolidāciju”,teikts ziņojumā.” Skat.”SVF ekonomisti atzīst kļūdas taupības politikā”,,LETA,2013.gada 7.janvāris.
  Vai arī “Vienotības”politiķi atzīst kļūdas taupības politikā,kas balstīta uz šiem SVF ekonomistu aprēķiniem? Vai “Vienotība”bija pietiekami novērtējusi bezdarba pieaugumu un iekšzemes pieprasījuma kritumu saistībā ar fiskālo konsolidāciju?

 6. Valdība lems jau ceturtdien Atbildēt

  “Pieņemtais lēmums ir,ka konceptuāli mēs virzāmies uz progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli.To mēs varam ieviest pilnā mērā no nākamā gada”,iepriekš pavēstīja premjers Valdis Dombrovskis,pavēstot,ka šogad nolemts ieviest”tādu kā hibrīdmodeli”,neapliekamo minimumu samazinot līdz 45 latiem un ieviest papildu likmi augstākiem ienākumiem”.
  Skat.”Finanšu ministrija piedāvā četrus variantus progresīvā ienākuma nodokļa ieviešanai un jau ceturtdien valdība lems par priekšlikumiem,trešdien Latvijas televīzijas raidījumā”Kas notiek Latvijā?”teica finanšu ministrs Einars Repše”,Kas jauns,10.jūnijs 2009.23:05 BNS

 7. Mudinu Andri Vilku (“Vienotība”) sākt domāt arī par progresīvu ienākuma nodokli uzņēmumiem,kā citās valstīs!

 8. Un Zaķis?

 9. Vēl taču pastāv iespēja ar uzņēmējdarbībai pievilcīgu nodokļu politiku veicināt nodokļu ieņēmumus. Kāpēc nepamēģinat? Vienīgi vajadzētu pameklēt zinošus cilvēkus. Tērēt taču var tikai nopelnīto, tātad vajag sākt strādāt, vispirms ar prātiņu. Pamēģiniet, varturi!

 10. Āboltiņa iekrampējusies krēslā.

 11. jā, redz, cik tā vienotība laba, nepacels nodokļus šogad. Nebūs “veiksmes”stāstam turpinājuma šogad.

 12. Vilks biedē ,bet ko par to saka saeimas deputāts Zaķis un kā to atspoguļos žurnālists Lapsa?

Draugiem Facebook Twitter Google+