×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
9. jūlijs, 2013
Drukāt

Vilks: Ceļš uz eiro Latvijai bijis smagāks nekā citiem

LETALETA

Latvijas ceļš uz eiro zonu ir bijis daudz smagāks nekā citām valstīm, otrdien žurnālistiem atzina finanšu ministrs Andris Vilks pirms Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu (ECOFIN) padomes sanāksmes, kurā tiks pieņemtss galīgais lēmums par Latvijas uzaicināšanu eiro zonā.

“Mēs šodien [otrdien] Briselē noslēdzam ceļu, kas ir sācies desmit gadus atpakaļ. Mēs vienmēr esam uzturējuši mērķi pēc iespējas dziļāk integrēties Eiropas kodolā un visu laiku mums iztrūka pēdējais svarīgais elements – eiro,”  teica Vilks.

Viņš norādīja, ka eiro ieviešana Latvijā pilnībā izslēgs līdzšinējās biežās baumas par Latvijas valūtas stabilitāti un lata dzīvotspēju. “Mēs lieliski zinām, cik bieži pēdējo 20 gadu laikā lats ticis pakļauts dažādām spekulācijām un baumām. Mēs esam izturējuši šo periodu, bet tas ir bijis ļoti grūti. Tagad mums ir iespēja iegūt reāli spēcīgu valūtu un mēs pie šī mērķa esam nonākuši,”  teica finanšu ministrs.

Viņš arī uzsvēra, ka Latvijas ceļs uz eiro zonu ir bijis ļoti grūts. “Tas ir bijis daudz grūtāk nekā jebkurai citai valstij. Gan Igaunijai, Slovākijai un Slovēnijai, ieviešot eiro, tas tika sasniegts savādāk, neejot tik dziļai krīzei cauri un grūtam izskaidrošanas procesam sabiedrībā, kā mums Latvijā, ņemot vērā kopējo eiro zonas situāciju. Mums tas ir bijis dubultgrūti,”  teica Vilks.

Ministrs arī atzina, ka eiro zonas problēmās nevar vainot eiro valūtu. “Daudzu gadu garumā valstis ir ignorējušas Māstrihtas kritērijus. Tas ir bēdīgi, ka tagad bez Latvijas šos kritērijus izpilda vien Igaunija, Somija un Luksemburga. Lielās valstis ignorē tos,” teica finanšu ministrs, taču arī norādīja, ka Latvija šobrīd pievienojas eiro zonai, kas ir apņēmusies kritērijus nākotnē ievērot.

Finanšu ministrs piebilda, ka Latvijai ir jākoncentrējas uz ilgtermiņa ieguvumiem no eiro zonās, tāpat kā no iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO.

Vilks arī pauda prieku par saulaino laiku Briselē, kas, viņaprāt, ir simbolisks un noslēdz Latvijas grūto ceļu uz vienoto Eiropas valūtu.

Par Latvijas finanšu ministru un gaidāmo lēmumu par Latvijas uzaicināšanu eiro zonā bija arī liela ārvalstu mediju uzmanība. Ārvalstu žurnālisti Vilkam uzdeva jautājumus par Latvijas pieredzi krīzes pārvarēšanā un Latvijas ieguvumiem no eiro zonas.

Jau vēstīts, ka Eiropas Savienības  Ekonomisko un finanšu jautājumu  padomes sanāksmē otrdien savienības finanšu ministri pieņems galīgo lēmumu par Latvijas uzaicināšanu eiro zonā no nākamā gada 1.janvāra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+