×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. novembris, 2013
Drukāt

Vilks cilvēkam neuzbruks
 (7)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Lasot par saplosītajām aitām, atcerējos zemnieku, kurš ap aploku bija apvilcis sarkanu lupatiņu virteni. Tā esot pret vilkiem, jo šie plēsoņas paniski baidoties no sarkanās krāsas. Ne velti sarkanos karodziņus izmanto vilku medībās. Vēl esmu dzirdējis: ja uzbrūk vilks, vajag apstāties un ieskatīties tam acīs, tad zvērs atkāpjas. Vai tas tiesa? 
Herberts Gūža Priekulē

 

Arī zoologs un Valsts meža dienesta medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš teic, ka zemnieki nepelnīti aizmirsuši karodziņu izmantošanu aplokos, kas aitas var pasargāt no vilkiem. “Protams, karodziņi sargās tikai no vilkiem, nevis no suņiem vai vilku un suņu krustojumiem, arī ne no tādiem vilkiem, kas jau iemācījušies nebaidīties no karodziņiem. Bet ir tiesa – pat mazs kucēns jau no dzimšanas paniski baidās no striķī ievilktas karodziņu virtenes. Pats to esmu redzējis. Karodziņa krāsai gan maza nozīme, vēl labāk būtu, ja tie pie ganībām būtu kontrastainos toņos – galvenais, lai tie būtu labi pamanāmi un plīvotu,” saka J. Ozoliņš.

Zoologs gan smaida par cilvēku pieņēmumu, ka Latvijas teritorijā kādam pieaugušajam vai bērnam varētu uzbrukt vilks. Tie var klusi lavīties pa cilvēka pēdām, jo ir ziņkārīgi, bet uzbrukt neuzdrošinātos, jo ir pārāk iebaidīti ar medībām, ko nevar teikt par suņiem. “Pašpārliecināts cilvēks var mēģināt agresīvam sunim ieskatīties acīs un cerēt, ka tas atkāpsies, ja vien nav speciāli dresēts šādiem uzbrukumiem. Bet, ja cilvēks būs nobijies, tad suns to jutīs, un nekāds acu kontakts nelīdzēs,” komentē J. Ozoliņš.

Fakti


Vilki visvairāk izplatīti ir Ziemeļkurzemē un Dienvidkurzemē, Krievijas pierobežā, kā arī Latgales un Vidzemes sadurē Balvu, Madonas un Gulbenes novadu apkaimē.

Tiek uzskatīts, ka vilku skaits Latvijā svārstās no 200 – 300 ziemas beigās pēc medībām līdz 500 – 600 vasaras sākumā. Viena pāra metienā var būt līdz 10 kucēniem.

Pēc zinātnieku uzskata, Latvijā optimālais skaits būtu 150 – 200 vilku. Baltijas populācijā, kurā ietilpst Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Krievijas (līdz Urāliem) vilki, uzskaitīti 7000 – 8000 īpatņu.

Pēc pieredzējušu mednieku aplēsēm, kas gan nav pierādītas ar uzskaiti un zinātniskiem pētījumiem, Latvijā esot ap 1000 vilkiem.

Cienījamo lasītāj!


Ja arī jums ir savi novērojumi vai piedzīvojumi ar meža zvēriem, pastāstiet! Adrese: 
”Latvijas Avīze”, Dzirnavu iela 21, Rīga, LV-1010 vai elektroniski: vestules@la.lv

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. un apgalvojums , ka vilki neuzbrūk cilvēkam arī nav patiess, saslims ar trakumsērgu un tevi sakodīs…..
    Jā to skaits pieaug , jo nošaujot pāris vilku , nevar vairs pārejos aizbaidīt, jo izrādās blakus vietas ir jau aizņemtas ar citiem bariem . ja ciema iedzīvotāji sāk pamanīt rītos agri vilkus , tad to daudzums ir jau par lielu ………ka tik Ozoliņa kungam nesanāk ar vilkiem , kā ar bebriem , kuriem dalīja licenzes , kaut to skaits nemitīgi auga un sen teicām , ka jāliek uz nelimitētos, jā ielika , bet par vēlu , tagad , kā ar dzirnavām cīnīties……kamēr to skaits samazināsies. Protams dzīvnieku skaits kopumā pieauga medniekiem barojot ziemā un laukiem aizaugot , bet lauki atkal tiek apgūti un uzarti ……un dzīvnieku skaits atkal mainīsies, citiem dzīvniekiem labāk , citiem sliktāk ………..cilvēks ar savu darbību , ietekmē to skaitu , ja apar nedaudz to ir daudz uz vienu kv kilometru , kā Latvijā, ja apar visu to nav vispār , kā Vācijā…..ja neaiztiek zemi vispār to ir maz , kā Sibīrijā….kāpēc izdomā pats……

  2. Jānis Ozoliņš jau sen mani ir pārsteidzis ar savu īpatnējo skatu uz meža dzīvnieku dzīvi, laikam Rīgas krēsls pielipis būs…….nu vilkam karodziņu krāsa ir tomēr pie vienas vietas, galvenais šeit ir pārsteiguma moments …vilks , tapat ,kā arī buks , briedis mazāk ruksis ievēro lietas , kas ir apkārt, un ja , kas jauns un vēl kustās un ir ar savādu smaržu , tad baidās…………ja novilksi karodziņus gar mežmalu , tad šovakar vilks neapēdīs tavas aitas, bet parīt noteikti. vienīgi vari mainīt smaržu pudelītes un karogu izvietojumu. bet labāk to nedarīt , jo tas pieradīs un medniekiem būs grūtāk pārsteigt….pēdejās vilku medības puse vilcēnu ignorēja karogus un pārlēca… Tāpat mani izbrīna , Jāņa Ozoliņa apgalvojums, ka elektrisko ganu var noganīt meža rukšus ….ja aiz žoga ir tik garšīgs , tad tas neapturēs tos ,viņi spēj dabūt pa degunu vairakas reizes pēc kārtas ,a briedis un alnis vispār neredz stiepli un aivelk līdz, vienīgi buks , kā nometnieks , kas dzīvo tai teritorijā , lec tai pāri…..

  3. No vilkiem cilvēkiem nebūtu jābaidās, bet “tīrasiņu” vilku ir maz. Pilni meži ar vilku-suņu krustojumiem, kas pilnīgā mierā nāk pagalmā. Reiz braucot vēlā vakarā pa meža ceļu sanāca satikties ar “it kā” vilkiem. 2 pamuka malā, bet viens stāvēja uz ceļa mašīnai priekšā un ņirdza zobus. Negribētu ar tādu satikties aci pret aci uz vientuļa ceļa.

  4. Latvijas pilsonis jau sen netiek uzskatīts par cilvēku, tāpēc to var nesodīti plosīt, vai ne, Vilka kungs?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.2
Alūksne +14.9
Daugavpils +8.3
Saldus +11.3
Liepāja +10.6
Jelgava +11.8
Ventspils +14.5
Limbaži +12
Madona +9.2
Rēzekne +12.6
Draugiem Facebook Twitter Google+