×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. aprīlis, 2013
Drukāt

Vilks: Eirozonas valstis politiski atbalsta Latvijas pievienošanos vienotajai Eiropas valūtai

Foto - LETAFoto - LETA

Latvija izpilda ekonomiskos kritērijus uzņemšanai eirozonā un arī no politiskās puses visas eirozonas valstis demonstrējušas atbalstu Latvijas uzņemšanai vienotās Eiropas valūtas zonā, šodien žurnālistiem sacīja finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Pēc ministra teiktā, Latvija pārliecinoši virzās uz eirozonu, Māstrihtas kritērijus mūsu valsts izpilda ar aizvien lielāku rezervi. Tas daudz pasaka par Latvijas ekonomikas stāvokļa uzlabošanos un mūsu valsts ekonomikas struktūru, domā ministrs.

Visticamāk, 9.jūlijā dzirdēsim vēsti, ka esam uzņemti eirozonā, teica Vilks. 9.jūlijs ir datums, kad Eiropas Savienības (ES) Padomē plānots pieņemt gala lēmumu par Latvijas dalību eirozonā.

Ministra ieskatā, Finanšu ministrijas speciālisti paveikuši ļoti labu darbu, gatavojot dokumentus un vadlīnijas, lai skaidrotu pārejas uz eiro praktisko norisi. Praktiskajās vadlīnijās ietverti visi interesējošie jautājumi.

Vadlīnijas uzņēmumiem sagatavotas par grāmatvedības uzskaiti, nodokļu maksājumiem, cenu atspoguļošanu, valūtas kursa piemērošanu un citiem jautājumiem. Tapušas arī vadlīnijas pašvaldību iestāžu darbiniekiem un valsts pārvaldes iestāžu darbiniekiem.

Vadlīnijas izstrādātas, sadarbojoties valsts pārvaldes speciālistiem, darba devējiem, pašvaldību pārstāvjiem, nozaru speciālistiem. Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns atzina, ka gatavošanās pārejai uz eiro ir pozitīvākais piemērs, kā valsts ieklausījusies uzņēmēju viedoklī. Prasību izstrādē strādājuši gan teorētiķi, gan praktiķi, ņemta vērā Igaunijas pieredze. Stirāns pauda vēlmi, ka arī citos gadījumos valsts iesaistīs praktiķus, tāpat kā tas notiek, gatavojoties pārejai uz vienoto Eiropas valūtu.

Ar vadlīnijām var iepazīties vietnē “eiro.lv”. Izstrādāts arī divdimensiālais kods, kas ar viedtālruņa aplikāciju ļauj piekļūt vadlīnijām mājaslapā un lasīt tās tālrunī.

Finanšu ministrs šodien simboliski nodeva vadlīnijas lietošanā tiem, kam praktiski jānodrošina pāreja uz eiro – ministrs pasniedza divdimensiju kodus Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektoram Mārim Kučinskim un Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidentam Vitālijam Gavrilovam.

Kā ziņots, Latvija izvirzījusi mērķi pievienoties eirozonai 2014.gadā.

Uzņemšanai eirozonā jāizpilda šādi Māstrihtas kritēriji: valsts budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), valdības kopējais parāds nedrīkst pārsniegt 60% no IKP, inflācijas līmenis nedrīkst vairāk kā par 1,5 procentpunktiem pārsniegt vidējo rādītāju trijās Eiropas Savienības (ES) valstīs, kurās inflācija ir viszemākā, un valsts vērtspapīru ilgtermiņa procentu likmes nedrīkst vairāk kā par diviem procentpunktiem pārsniegt triju ES valstu ar viszemāko inflāciju ilgtermiņa procentu likmju vidējo rādītāju.

Latvija jau kopš 2012.gada septembra izpilda visus ekonomiskos Māstrihtas kritērijus, tāpēc valdība marta sākumā nolēma vērsties Eiropas Komisijā un Eiropas Centrālajā bankā ar lūgumu izvērtēt mūsu valsts atbilstību uzņemšanai eirozonā. Institūciju sagatavotie konverģences ziņojumi tiek gaidīti jūnijā, bet 9.jūlijā ES Padomē tiks pieņemts gala lēmums par mūsu valsts dalību eirozonā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+