×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Franks Gordons: Vilks un Klucis – pārgalvīgi mākslinieki nāves ēnā (17)

Foto: AFPFoto: AFP

Karikatūrists Lāšs Vilks.

Nedēļas nogalē pasauli aplidoja latvisks uzvārds – Vilks. Latviešu cilmes zviedru māk­slinieks Larss Vilks Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā par mata tiesu būtu kritis par upuri cīņā par vārda un viedokļu brīvību – tāpat kā “Charlie Hebdo” ļaudis Parīzē. Vilks nebīstas nāves. Viņam patika būt par 21. gadsimta postmodernisma celmlauzi mākslā. Viņš provocējot priecājās, ka izaicina cietpaurus un fanātiķus. Dūšīgs un pārgalvīgs vīrs.

Dūšīgs un pārgalvīgs bija arī cits latviešu cilmes mākslinieks, kam nesen bija veltīta vērienīga izstāde Rīgā un kurš tikai tagad tiek pēc nopelniem atzīts pasaulē: Gustavs Klucis. Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados viņš kļuva par konstruktīvisma celmlauzi, padarīja fotomontāžu par nozīmīgu mākslas žanru. G. Klucis noticēja Pasaules Komūnas ilūzijai, meklēja māk­slā jaunus ceļus uz iecerēto jauno pasauli – un Staļins lika viņu nošaut t. s. latviešu akcijas ietvaros.

Skumjas paralēles: Vilks un Klucis – divi spilgti talanti, pārdroši novatori laikmetu griežos, var teikt – nāves ēnā.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Patiesībā mums visiem jakaunas ka naida kurinātājs un citu tautu svētumu un ticību zaimotājs Lars Vilks ir cēlies no Latviešiem. Tāpat ir stulbi pielīdzināt nožēlojamo zemisku jēlību zīmētāju Vilku cienījamiem maksliniekiem kā Klucis. Vispār jau mums neiet ar tiem Vilkiem, vienotības Vilks kā ASV marionete aiznemoties ASV $ dolārus Eiro vietā sataisījis Latvijai miljardu parādus tagad cits deputāts Vilks plosās dzeruma delīrijās slimnīca. Liberastu murgi “eiropas vērtību” stilā ka pat par Vienotības zilo ārlietu ministru jākaunas visas pasaules priekša.

 2. tā jau laikam gan nav,ka Lars Vilks nebaidās no nāves,viņš tiek apsargāts dienu un nakti ,dzīvo slepenā adresē zem cita vārda. Tagad arī viņa māja pie Helsingborgas tiek nepārtraukti apsargāta- no nodokļu maksātāju naudas. Nedomāju,ka viņš ir kāds varonis ,drīzāk naida kurinātājs,tagad jau daudzi to sāk saprast un pārvērtēt viņa ,,mākslu”.Nebūtu to stulbo zīmējumu ,nebūtu nevainīgi cilvēki zaudējuši dzīvības.

 3. “Vilks” jau arī tāds zīmīgs uzvārds… Volfovics, Vulfsons, Volkovs…

 4. Tāds vilks ir nošaujams bez tiesas sprieduma. Viņa gadījumā Staļina rīcība būtu pilnīgi attaisnojama. Kā interesēs kalpo Vilka “karikatūrisms” ? Izraēlas, kas grib visu pasauli noskaņot pret musulmaņiem, kuri ir Izraēlas lielākais ienaidnieks ! “Vot” tev i Gordona rūpes un slavas dziesmas šim latviešu- zviedru metīsam…. .

 5. Kur palicis bezdētājs grafists, ka nav neviena smirdīga ziņa….

 6. Nu kāds viņš varonis ?! It kā izglītots cilvēks , bet uzvedas ļoti netaktiski . Nerausti tīģeri aiz ūsām , lai pašam pēc tam nevajadzētu bēguļot no tīģera !

 7. “– un Staļins lika viņu nošaut t. s. latviešu akcijas ietvaros.”
  – Staļins lika nošaut t.s. latviešu akcijas organizētāju un īstenotāju PSRS iekšlietu tautas komisāru Nikolaju Ježovu un daudzus citus tautas ienaidniekus, kas apzināti apmeloja godīgus cilvēkus. G.Klucis jau nu nekādā pagrīdē neslēpās – miessargus sev nepieprasīja.

 8. Šoreiz tiešām salīdzinājums nav korekts.
  Starp citu! 21. februārī, protestējos pret asiņainajiem notikumiem arī Dānijā, Norvēģijas musulmaņi rīkos simbolisku Oslo sinagogas “dzīvā vairoga” akciju, veidojot apli ap to. Kāpēc? Lai aizstāvētu citas ticības pārstāvjus pret iespējamiem teroristiem, parādot, ka īstam islamam nav nekāda sakara ar islāmistu teroristiem.

 9. Vara jau dažādi skatīties uz divu mākslinieku sniegumu, bet neredzu tur neko ko varētu salīdzināt. Aizrautīgu mākslinieku, kurš izmanto jaunās tehnoloģijas radot nebijušas formas mākslas darbu un kuru iznīcināja ne jau mākslas dēļ, bet tāpēc ka bija LATVIETIS, nevar salīdzināt ar prastu, zemas inteliģences karikatūristu, kurš zaimo citu cilvēku svētākās jūtas, bet bailēs no atmaksas slēpjas aiz miesasargu mugurām kurus tam nodrošina valsts. Viņa dēļ cilvēki iet bojā, bet pats gļēvi bēg pa ķēķa durvīm. Nezkā Gordona kungs apdziedātu Vilka varonību, ja būtu kariķēts jūdu Dievs? Visi te tik satraukti par vārda brīvības apspiešanu, bet kurš tad to apspiež? Vai 21. gs cilvēks ir tiesīgs ņirgāties par 10. gs cilvēku? Tas jau nekas ka viņam rokā ir kalašņikovs kuru tu pats viņam iespiedi delnās un ja tu lieto vārdus kas nogalina, tad viņš pēc savas izpratnes arī lieto vārdus ko kalašņikovs pārvērš nāvē.Vajag jau saprast ar ko un par ko strīdēties un to novērtēt var tikai ar inteliģenci apveltīts cilvēks.
  Cik atceros, tad Eiropā par vārda brīvību cīnijās tauta pret saviem valdniekiem nevis pret parlamenta sētnieku. Bet katram par saviem vārdiem jāatbild pašam, nevis jāmaksā ar citu dzīvībām.

  • Man ari liekās ka Gordons galīgi auzās. Ne jau pirmo reizi mēs redzam, kā pat gaišākiem prātiem uznak aptumsums,kad runa iet par nacionālām lietām. Franks domā, ka ciņā ar islamistiem noder jeb kādi līdzekļi. Cik es saprotu to putru ar Palestīnu savārijusi Lielbritānijā, un arī Lielbritānijā šodien skaidri redzami dubultstandarti, kad runa iet par islamistiem vai jezuītiem.

 10. Nu ja. Chaarlijs ir varonis. Un Dieudonne ir cietumnieks. Un holokaustu peetiit nedriikst, liidziigii kaa ticiibas viduslaikos. Paskaidrojiet man tieshi kaapeec ir shaadi dubultstandarti.

 11. Atvainojos par iespējamo antihumāno komentāru, bet rodas iespaids, ka Eiropai pāris “čārliji” pašlaik skaitās traģiskāk, nekā vēsi statistiskie līķu kalni Ukrainā.

 12. Nesapratu salīdzinājumu, absolūti neloģisks. Vilkam līdz Klucim vēl 100 gadi ejami. Lai parādītu, ka viņam ne no kā nav bail, iesaku Vilkam kā nākošo izvērst homoseksuālistu tēmu.

 13. Vilks ir patiess vārda brīvības kareivis, tai pašā laikā viņš zin, ka holikostu nedrīks aizskart, tāpēc cilvēki viņu ciena un aizsargā.

 14. Savas dzives pedeja posma saka atgriesties pie latviskuma un savu talantu ari veltija Latvijai. Varbut Stalinam sastopot tadu dalitu paklausanos vina eksklusivai nakotnes vizijai vinu pataisija greizsirdigu un tad vairs nebija Klucis.

Draugiem Facebook Twitter Google+